Przejęcie Bournemouth przez Billa Foleya potwierdzone w transakcji opiewającej na ponad 100 mln funtów

Bournemouth potwierdziło zakończenie przejęcia ich przez Billa Foleya i jego spółkę Black Knight FC. Sky Sports News rozumie, że transakcja jest warta ponad 100 milionów funtów.

Po miesiącach negocjacji Foley zastępuje Maxima Demina, by stać się najnowszym Amerykaninem inwestującym w angielski futbol po tym, jak transakcja została ostatecznie zatwierdzona przez Premier League po rygorystycznym teście właścicieli i dyrektorów.

Black Knight Football Club, którego Foley jest zarządzającym komplementariuszem, zakupił 100 procent udziałów w klubie od poprzedniego właściciela Demina.

Foley is the latest American owner

„Mam ogromny szacunek dla pasji i wsparcia, jakie społeczność Bournemouth okazuje temu klubowi i wierzę, że związek ze społecznością jest podstawą sukcesu każdej drużyny sportowej” – powiedział Foley w oświadczeniu.

„Będziemy iść do przodu z podejściem 'zawsze do przodu, nigdy się nie wycofujemy’, które zdefiniowało wszystkie moje przedsięwzięcia. Jestem zobowiązany do pracy z najlepszymi dostępnymi umysłami piłkarskimi i biznesowymi, aby zwiększyć rozwój zawodników, obiektów i doświadczeń kibiców, aby umieścić AFC Bournemouth w najlepszej możliwej pozycji do osiągnięcia sukcesu.”

  • Bournemouth mianuje O’Neila stałym trenerem głównym
  • Tabela Premier League | Mecze | Wyniki
  • Get Sky Sports | Download the Sky Sports App

Foley przejmie rolę prezesa i będzie uczestniczył w następnym domowym meczu Cherries, przeciwko Crystal Palace 31 grudnia.

Bill Foley, owner of the Vegas Golden Knights, poses on the red carpet before the NHL Awards, Wednesday, June 20, 2018, in Las Vegas. (AP Photo/John Locher)

Image: Foley jest również właścicielem amerykańskiej drużyny hokejowej Vegas Golden Knights

77-latek, który ma siedzibę w Las Vegas, zarobił pieniądze w branży ubezpieczeniowej przed zakupem drużyny National Hockey League Vegas Golden Knights. Z podaną wartością netto 1,2 mld funtów, jest również właścicielem winnicy i kilku restauracji.

Mniejszościowa grupa właścicielska jest prowadzona przez wielokrotnie nagradzanego aktora, reżysera i producenta Michaela B Jordana oraz Nullaha Sarkera. Bournemouth jest pierwszym krokiem Jordana w kierunku profesjonalnej własności sportowej, ponieważ on i Sarker będą ściśle współpracować z Foleyem w obszarach takich jak globalny marketing i internacjonalizacja klubu.

Po tym, jak zamiar Foleya dotyczący zakupu Bournemouth stał się jasny, przyleciał on do Wielkiej Brytanii w październiku, aby odbyć wycieczkę po obiektach klubowych i uczestniczyć w domowym zwycięstwie 2-1 Cherries nad Leicester.

Foley ujawnił już swoje plany rozbudowy Vitality Stadium i rozwoju poligonu na południowym wybrzeżu. W związku z tym, że styczniowe okno transferowe trwa krócej niż trzy tygodnie, Foley ma również dać trenerowi Gary’emu O’Neilowi pieniądze, które będzie mógł wydać na nowych zawodników.

Gary O'Neil has impressed as Bournemouth interim head coach

Image: Gary O’Neil został w zeszłym miesiącu mianowany stałym trenerem Bournemouth

W zeszłym miesiącu Bournemouth potwierdziło, że O’Neil jest stałym trenerem na 18-miesięcznej umowie po 12 meczach w roli tymczasowego opiekuna.

O’Neil zastąpił zwolnionego Scotta Parkera pod koniec sierpnia i zaimponował w swojej pierwszej roli menedżera. Pod wodzą 39-latka Bournemouth wygrało cztery mecze, zremisowało cztery i przegrało cztery. Zajmuje 14. miejsce w Premier League, trzy punkty nad strefą spadkową.

Demin odchodzi po 11 latach bycia właścicielem Bournemouth, w czasie których klub awansował z League One do Premier League w mniej niż pięć sezonów.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Mark McAdam wyjaśnia, dlaczego Bournemouth zdecydowało się powołać O’Neila na stałe zamiast byłego menedżera Leeds Marcelo Bielsy

Foley dodał: „Bez wiary i wsparcia finansowego Maxima i jego rodziny, AFC Bournemouth mogłoby równie dobrze przestać istnieć. Wsparcie i zaangażowanie Maxima pozwoliło klubowi na ugruntowanie pozycji drużyny z najwyższej półki.

„Chcielibyśmy podziękować mu za współpracę w trakcie całego procesu i pochwalić jego ciężką pracę jako właściciela klubu. Życzymy mu wszystkiego dobrego, gdy skupia się na swoich innych przedsięwzięciach biznesowych.”

Były trener Marcelo Bielsa prowadził rozmowy z klubem z Dorset na temat potencjalnego powrotu do Premier League, ale to O’Neil – już ulubieniec zawodników i kibiców – zdaniem nowego właściciela Foleya i hierarchów Bournemouth zasługuje na kontynuację pracy w klubie.

Bournemouth wraca do gry po przerwie na Mistrzostwa Świata z wyjazdem do Newcastle i byłego szefa Eddiego Howe’a w Carabao Cup w przyszłą środę. Następnie podróżują do Chelsea w Premier League 27 grudnia.

Analiza: Demin będzie największym właścicielem, jakiego klub kiedykolwiek miał

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Reporter Sky Sports Mark McAdam podaje kolejne szczegóły dotyczące konsorcjum amerykańskiego biznesmena Billa Foleya, które sfinalizowało zakup Bournemouth Football Club o wartości ponad 100 mln funtów.

Reporter Sky Sports News Mark McAdam:

„Co za dzień dla fanów Bournemouth. To dzień, na który czekali od dawna. Przejęcie zostało zatwierdzone przez Premier League i klub ma teraz nowych właścicieli, na czele których stoi Bill Foley.

„To początek nowej, ekscytującej ery dla tego klubu piłkarskiego i rozumiemy, że transakcja jest warta ponad 100 milionów funtów. To ważny dzień dla Bournemouth, które obecnie zajmuje 14 miejsce w Premier League. Wiedząc to, co wiem o Billu Foleyu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, jest on niezwykle ambitnym człowiekiem, który będzie miał niezwykle ambitne plany dla tego klubu piłkarskiego.

„Jutro kończy 78 lat, więc jest to wczesny prezent urodzinowy. Maxim Demin przejdzie do historii jako największy właściciel w historii tego klubu. Od 11 lat nie udzielił żadnego wywiadu dla mediów, co mówi o jego charakterze.

„Jest bardzo skromnym, ciężko pracującym człowiekiem. Był bardzo hojnym człowiekiem odkąd przybył w 2011 roku. Zabrał klub aż do Premier League, gdzie początkowo pozostali przez pięć lat, a on zainwestował ponad 250 milionów funtów i wspierał klub, gdy ten spadł z Premier League.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze wydarzenia z meczu Premier League pomiędzy Bournemouth a Evertonem.

„Rozwinął klub finansowo, rozwinął infrastrukturę i boisko treningowe. Zawsze miał klub blisko swojego serca i zawsze był ogromnym pasjonatem klubu. Wprowadził go w nową erę. Wziął ich marzenie o dostaniu się do Premier League i pomnożył je przez tysiąc.

„Jeśli chodzi o hollywoodzkiego aktora Michaela B Jordana, to pokazuje on kierunek, w jakim zmierza ten klub piłkarski. Daje wskazówkę co do planów Foleya i kierunku, w którym chce go poprowadzić. Michael B Jordan będzie znany widzom jako aktor, który zagrał w Czarnej Panterze i Creed. To jego pierwsza okazja, aby przejść do własności sportowej i ma tylko 35 lat.

„To nowe przedsięwzięcie dla niego i mając go jako część ich nowej własności i konsorcjum, to daje wskazanie planów Bournemouth i rodzaju klubu, który będzie poruszać się do przodu.

„Nie kupuje się klubu piłkarskiego za ponad 100 mln funtów, jeśli nie planuje się w niego inwestować i wstrzykiwać pieniędzy oraz próbować wynieść go na wyższy poziom, więc jasne jest, że istnieją pewne niezwykle ambitne i ekscytujące plany dla Billa Foleya i jego zespołu konsorcjum

„On robi odniesienie do tego w swoim oświadczeniu, inwestycji w zespół, więc wyraźnie będzie świeże twarze w styczniu i będzie również praca na stadionie. Nowe miejsce treningowe będzie state-of-the-art, a jego oświadczenie mówi również, że chce wydać pieniądze na społeczność, akademię i zespół kobiet.”