Potter ogłoszony nowym trenerem Chelsea

Chelsea ogłosiła Grahama Pottera swoim głównym trenerem na pięcioletnim kontrakcie.

Potter staje się pierwszą menedżerską nominacją w erze Todda Boehly’ego po jego letnim przejęciu. Amerykanin nadal pełni funkcję dyrektora sportowego, po tym jak przeniósł dyrektor Marinę Granovskaia, prezesa Bruce’a Bucka oraz doradcę ds. technicznych i wydajności Petra Cecha w ramach całkowitej reorganizacji zaufanego personelu Romana Abramowicza.

Sky Sports News rozumie, że Chelsea zapłaciła Brighton łącznie 21,5 mln funtów w ramach rekompensaty za Pottera i pozostałych czterech członków personelu, którzy podążyli za nim na Stamford Bridge.

’Jesteśmy podekscytowani mogąc sprowadzić Grahama do Chelsea”, powiedział Boehly po nominacji Pottera. „To sprawdzony trener i innowator w Premier League, który pasuje do naszej wizji klubu. Jest nie tylko niezwykle utalentowany na boisku, ale ma umiejętności i zdolności, które wykraczają poza boisko, co sprawi, że Chelsea będzie bardziej udanym klubem.

  • Chelsea zwalnia Tuchela po porażce w Lidze Mistrzów
  • Dlaczego magia Pottera uczyniła go nowym człowiekiem Chelsea
  • Carra: Boję się o Tuchela po 'szokującym’ zwolnieniu z Chelsea
  • Merson mówi: Zidane, nie Potter dla Chelsea | Dlaczego podpisać Aubameyanga?

„Miał duży wpływ w swoich poprzednich klubach i czekamy na jego pozytywny wpływ w Chelsea. Nie możemy się doczekać, aby wspierać go, jego zespół trenerski i drużynę w realizacji ich pełnego potencjału w nadchodzących miesiącach i latach.”

Za 47-latkiem z Brighton do Chelsea podążą Kyle MacAulay, ekspert od rekrutacji, który jest z nim od czasów Ostersunds, asystent trenera głównego Billy Reid, trener bramkarzy Ben Roberts i trener pierwszej drużyny Bjorn Hamberg.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty z wygranej Chelsea z West Hamem w Premier League

„Jestem niesamowicie dumny i podekscytowany, że mogę reprezentować Chelsea FC, ten fantastyczny klub piłkarski” – powiedział Potter. „Jestem bardzo podekscytowany współpracą z nową grupą właścicielską Chelsea i nie mogę się doczekać spotkania i pracy z ekscytującą grupą zawodników oraz rozwijania drużyny i kultury, z której nasi niesamowici fani mogą być dumni.

„Chciałbym również umieścić moje szczere podziękowania dla Brighton & Hove Albion za umożliwienie mi tej możliwości, a w szczególności Tony Bloom i wszystkich graczy, pracowników i kibiców za ich ciągłe wsparcie podczas mojego czasu w klubie.”

Tuchel został zwolniony w środę w następstwie porażki Chelsea 1-0 z Dinamo Zagrzeb w Lidze Mistrzów i zaledwie sześć meczów w nowym sezonie Premier League.

Właściciel Chelsea Boehly spotkał się z Potterem w centralnym Londynie w środę po południu na to, co zostało opisane jako „pozytywne rozmowy” na temat przyszłej roli menedżera Brighton na Stamford Bridge i planów klubu dotyczących rozwoju całej operacji piłkarskiej.

Tymczasem trener Brighton U21 Andrew Crofts przejmie tymczasowo prowadzenie Mew, wspierany przez asystenta Shannona Rutha, trenera set-play Nicka Stanleya, Adama Lallanę i asystenta trenera bramkarzy Jacka Sterna.

  • Chelsea fixtures | Results | Premier League table
  • Download the Sky Sports App | Get Sky Sports

Carragher: Boję się o Pottera

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Jamie Carragher mówi, że „obawia się” o Grahama Pottera i „powinien być bardzo ostrożny”, jeśli zostanie mianowany menedżerem Chelsea po zwolnieniu Thomasa Tuchela

Sky Sports pundit Jamie Carragher:

„To bardzo bezwzględny klub i nie jestem pewien, czy [Graham Potter] pasuje do niego – być może Chelsea mówi, że w przyszłości chce robić rzeczy inaczej, jeśli chodzi o posiadanie trenera na czele, a nie menedżera, albo robi rzeczy za kulisami inaczej. Gdybym jednak był Grahamem Potterem, bardzo trudno byłoby mi uwierzyć, że będą postępować inaczej. Właśnie pozbyli się menedżera w sześciu meczach sezonu.

„To ogromny krok w górę w jego karierze menedżerskiej, a Chelsea wciąż jest jednym z najlepszych klubów. Są teraz mistrzami świata, ale obawiasz się, że Graham Potter znajdzie się w tej samej łodzi, co każdy inny menadżer Chelsea przez ostatnie 10 lat – jeśli nie osiągnie wyników natychmiast, to w ciągu 12 miesięcy załatwią sobie kolejnego nowego menadżera.”

Analiza: Potter może być człowiekiem, który zadziała magię, której pragnie Boehly

Ron Walker ze Sky Sports:

Jeśli Chelsea poważnie myśli o przebudowie klubu od góry do dołu, o długoterminowej pracy bez względu na to, kto jest u steru, to wybrali człowieka, który spełnia wszystkie właściwe kryteria w Brighton’s Graham Potter.

W sześciu meczach nowego sezonu jego była drużyna Seagulls zajmuje trzy punkty i dwa miejsca nad Chelsea w tabeli, pomimo znacznie mniejszych zasobów niż The Blues i inne drużyny wokół nich.

Nie chodzi jednak o tę małą próbkę. To, co Potter budował w Brighton, powstawało znacznie dłużej. Oczywistym produktem jego filozofii jest ich marka przechodzącego futbolu, ale jego praca na południowym wybrzeżu wykracza daleko poza tablicę taktyczną.

Decyzja o pociągnięciu za spust zaledwie 100 dni w jego posiadaniu podniesie brwi na temat mianowania człowieka takiego jak Potter, który skończył na 15 i 16 miejscu w swoich pierwszych dwóch sezonach na Amex Stadium.

Ale jeśli Boehly’ego przesłanką było, jak prywatnie stwierdził, mianowanie trenera, którego długoterminową wizję może lepiej dopasować do siebie, to zwolnienie Thomasa Tuchela, choć nadal surowe, może okazać się mądrzejszym posunięciem niż wydawało się w tamtym czasie.

Inside Tuchel’s final day at Chelsea

Tuchel wyczyścił swoje biurko w środę po krótkim spotkaniu o 9.30, na którym został zwolniony i pozostał na poligonie wraz z odchodzącym sztabem trenerskim, aby się pożegnać.

Niemiecki menedżer, który dołączył do klubu w styczniu 2021 roku, chce zrobić sobie przerwę przed powrotem do piłki nożnej.

Tuchel jest nadal wysoko ceniony przez wiele osób w Chelsea ze względu na trofea i przywództwo, które pokazał w niezwykle trudnych okolicznościach. W Chelsea pandemia koronawirusa i koniec ery Abramowicza były trudnymi scenariuszami – ten ostatni skutkował sankcjami klubowymi, niewypłacaniem pracownikom i obawą, że klub wypadnie z obiegu.

Thomas Tuchel

Image: Thomas Tuchel został zwolniony w środę podczas spotkania o 9.30 rano

Tuchel wykazał się również przywództwem podczas sagi przejęcia, podczas gdy wiele kluczowych postaci, takich jak Bruce Buck, Marina Granovskaia, Petr Cech, ogłosiło swoje odejścia.

Kluby takie jak Manchester United i Barcelona były zainteresowane Tuchelem w zeszłym sezonie, ale on zawsze był lojalny wobec Chelsea.

Chociaż Chelsea zakończyła się wydaniem rekordowej kwoty 278 milionów funtów tego lata, istniały różnice zdań między współwłaścicielami a Tuchelem w sprawie niektórych celów i strategii.

Na przykład właściciele byli otwarci na pomysł podpisania Cristiano Ronaldo z United, ale nie chciał go Tuchel.

Tymczasem współwłaściciele Chelsea Boehly i Behdad Eghbali spotkali się z piłkarzami i pracownikami Chelsea w środowe popołudnie w Cobham.

Wyjaśnili, co stało się z Tuchelem i ich wizją przyszłości klubu. Boehly i Eghbali byli również na wtorkowym meczu w Zagrzebiu.

Najbliższe mecze Chelsea

14 września: Red Bull Salzburg (H) – początek o 20:00

18 września: Liverpool (H) – początek o 16:30

Niedziela 18 września godz. 16:00 Mecz o 16:30

Sky Sports Main Event HD Sky Sports Main Event HD

1 października: Crystal Palace (A) – początek o 15:00

5 października: AC Milan (H) – początek o 20:00