Panthers’ Eric i Marc Staal najnowszymi zawodnikami NHL, którzy odmówili noszenia koszulek Pride

Dodaj braci Erica i Marca Staal do rosnącej listy graczy NHL, którzy zdecydowali się nie uczestniczyć w uroczystościach Pride Night swojej drużyny. W ich przypadku, pominęli rozgrzewkę przedmeczową Florida Panthers przed czwartkowym meczem z Toronto Maple Leafs.

Bracia Staal jako powód nieuczestniczenia podali przekonania religijne. Ich wspólne oświadczenie brzmi następująco:

„Po wielu przemyśleniach, modlitwach i dyskusjach, zdecydowaliśmy się nie nosić dziś koszulki dumy.

Nie osądzamy tego, jak ludzie decydują się żyć swoim życiem i wierzymy, że wszyscy ludzie powinni być mile widziani we wszystkich aspektach gry w hokeja.

Powiedziawszy to, czujemy, że noszenie przez nas koszulki dumy jest sprzeczne z naszymi chrześcijańskimi przekonaniami.

Mamy nadzieję, że uszanujecie to oświadczenie, nie będziemy się dalej wypowiadać w tej sprawie i chcielibyśmy nadal skupiać się na grze i pomaganiu Florida Panthers w zdobyciu Pucharu Stanleya.”

Eric and Marc Staal of the Florida Panthers opted out of wearing Pride jerseys. (Photo by Eliot J. Schechter/NHLI via Getty Images)

Eric i Marc Staal z Florida Panthers zrezygnowali z noszenia koszulek Pride. (Photo by Eliot J. Schechter/NHLI via Getty Images)

Oświadczenie braci Staal powtórzyło oświadczenie Jamesa Reimera, który niedawno pominął Pride Night San Jose Sharks. W niektórych przypadkach – takich jak Blackhawks, Wild, Islanders i Rangers – całe drużyny zdecydowały się nie nosić koszulek rozgrzewkowych Pride.

Wielu reporterów wskazuje na pewne wahania ze względu na rosyjską ustawę anty-LGBQT „propagandową”, która została uchwalona w grudniu. Obrońca Philadelphia Flyers Ivan Provorov rozpoczął ten trend w połowie stycznia.

Najwyraźniej nie tylko rosyjscy zawodnicy zdecydowali się nie nosić koszulek Pride. Zauważono również, że rosyjski bramkarz Sergei Bobrovsky założył koszulkę Pride przed czwartkowym meczem z Panterami, więc te decyzje nie wydają się być typu „wszystko albo nic”.

Eric Staal wypowiedział się po meczu, zaprzeczając, że kiedykolwiek w swojej karierze nosił koszulkę Pride, pomimo dowodów fotograficznych świadczących o czymś przeciwnym.

Po decyzji Reimera w zeszły weekend, otwarty gej z Nashville Predators Luke Prokop podzielił się swoim rozczarowaniem związanym z graczami, którzy nie chcą nosić koszulek Pride, nazywając to „krokiem wstecz dla integracji w NHL.”