Olabe: Tytuł pucharowy? Tytuły wzmacniają pomysły, nadają stabilność projektom”

  • ÓSCAR BADALLO

    SAN SEBASTIÁN

Actualizado

Roberto Olabe uważa, że tytuł pucharowy, który Real Sociedad zdobył rok temu, pomaga nadać stabilność projektowi, którym kieruje, co uważa za podstawę osiąganych sukcesów. Dyrektor ds. piłki nożnej txuriurdin wygłosił przemówienie w strefie treningowej RFEF i z tego powodu udzielił wywiadu waszym mediom, co jest przywilejem, ponieważ zazwyczaj nie oferuje ich w San Sebastian.

Pytanie.Jaka jest tajemnica sukcesu Realu, który chce się umocnić, rywalizując w Europie rok po roku?

Odpowiedź. Tajemnica sukcesu każdego projektu leży w równowadze między modelem zarządzania a modelem rozwoju, z uwzględnieniem tożsamości klubu. Nie ma wątpliwości, że dla Realu Sociedad posiadanie zrównoważonego projektu daje stabilność, która jest podstawą do ewentualnego sukcesu. Sukces sam w sobie nie jest gwarantowany, jest konsekwencją.

P. Jakie kluczowe idee, z twojego doświadczenia, chciałeś wzmocnić u studentów Wyższego Kursu Uniwersyteckiego RFEF dla Dyrektorów Sportowych w Piłce Nożnej?

A. Pierwszym pomysłem jest to, aby kontekstualizowali miejsce, w którym będą wykonywać swoją pracę związaną z zarządzaniem sportem, aby uwzględniali historię i wpływ społeczny miejsca, w którym pracują. Stąd mogą zaproponować model zarządzania klubem sportowym, który uznają za właściwy. Kultura klubu będzie czynnikiem decydującym o jego rozwoju. Klub, który ma właściciela lub prezesa czy grupę zarządzającą to nie to samo. Posiadanie wizji przewodniej, wspólnej nici pomiędzy modelem tożsamości, modelem zarządzania i modelem rozwoju sportowego. Dojść, nawet tak jak my w Realu, do ustalenia modelu gry. Żadnego projektu nie można ekstrapolować na inne miejsce w ten sam sposób.

Q. Jak zdobycie tytułu Copa del Rey zmieniło twoje codzienne życie?

A. Tytuły wzmacniają pomysły, nadają wiarygodność projektom. Ten tytuł jest częścią trajektorii, w której klub wciąż się rozwija, a drużyna wciąż się poprawia. Wzmacnia ideały, że można pracować z młodzieżą, z akademii, że można aspirować do innych modeli, budżetów, klubów.

La Real nie stawia na akademię młodzieżową, ale akademia młodzieżowa jest piramidalną podstawą La Realu

P. Udana trajektoria, która została doceniona kilka dni temu nagrodą za „Sportową Ewolucję 2022”, co to oznacza dla postaci dyrektora sportowego?

A. Każda nagroda, w konkretnym momencie, musi być postrzegana z perspektywy trajektorii. Jeśli uważamy, że nagrody są wynikiem czegoś tymczasowego, możemy nie mieć perspektywy projektowej. Dla nas najważniejsza jest, jeśli mówimy o stabilności, trajektoria. Po raz trzeci w ciągu dekady otrzymaliśmy taką nagrodę, a to musi wzmacniać nasze ideały i projekt. To zmusza nas do nadania wagi rozwojowi zawodnika z akademii do naszej pierwszej drużyny.

Q. Co postawienie na kamieniołom, w takich przypadkach jak Zubieta, może wnieść dodatkowego do drużyny? Arraigo, identidad…

R. Real Sociedad nie jest zaangażowany w akademię. W jej modelu tożsamościowym widać, że cantera jest jej piramidalną podstawą. To nie jest chwila czy chwilowe coś, to coś strukturalnego, co wynika z przekonania. Domowy zawodnik uczyni nas silniejszymi, a zawodnik, który przychodzi z zewnątrz uczyni nas lepszymi…

Read More