Obserwacja przeciwnika: Błękitni Buffs są 34-punktowym faworytem w meczu z USC

Colorado Buffaloes mają za sobą rok, o którym można zapomnieć, ponieważ znajdują się w piwnicy FBS jako jedna z najgorszych drużyn w futbolu akademickim.

Pomimo zwolnienia głównego trenera Karla Dorrella na początku jesieni, 1-8 Buffs nadal walczą, udaje im się wywalczyć tylko jedno zwycięstwo w sezonie w dogrywce przeciwko Cal w zeszłym miesiącu.

Colorado walczy po obu stronach piłki, z atakiem, który nie był w stanie przenieść łańcuchów i obroną, która nie może nikogo zatrzymać.

Aby umieścić to w pełnej perspektywie, Buffs zajmują 129 miejsce wśród 131 drużyn FBS w punktacji na poziomie 15,6 punktów na mecz, 122 miejsce w ataku całkowitym (303,1 jardów na mecz), 130 miejsce w obronie punktowej (40.22 PPG) i 128. w obronie całkowitej (483.2 YPG).

Przeszli przez trzech startujących quarterbacków, z jednym już wchodzącym na portal transferowy, zostali zatrzymani poniżej 14 punktów w pięciu z dziewięciu swoich gier, pozwolili czterokrotnie postawić przeciwko nim co najmniej 500 jardów (w tym wysoko 673 przez Arizonę) i przegrali siedem ze swoich dziewięciu gier 23 punktami lub więcej.

Coming off another brutal loss — 49-10 — to No. 6-ranked Oregon, it is unlikely that the Buffs will pose much of threat to No. 8 USC (8-1, 6-1 Pac-12).

Oddsmakerzy na pewno tak nie uważają, ponieważ USC jest 34-punktowym faworytem.

Niemniej jednak, przyjrzyjmy się bliżej temu matchupowi…

Trener tymczasowy: Mike Sanford (1-3 w roli tymczasowego; 10-19 w karierze)

Statystyki/krajowe rankingi

Atak punktowy: 15.6 PPG (129.)

Scoring Defense: 40.2 PPG (130.)

Total Offense: 303.1 YPG (122.)

Total Defense: 483.2 YPG (128.)

Co Buffaloes robią dobrze:

Nie ma wielu pozytywów do mówienia w tej drużynie Colorado, ale gra biegowa Buffs jest bardziej zdolna niż wydaje się na papierze. Chociaż drużyna osiąga średnio tylko 3,5 jarda na akcję, liczba ta jest źle skwitowana przez sack yardage stracony przez quarterbacks. Zawodnicy Colorado zdobywają średnio 4,4 jarda na akcję, a czterech z pięciu podstawowych zawodników zdobywa ponad 4 jardy na akcję. Szczególnie skuteczny jest główny biegacz Deion Smith z wynikiem 5,1 jarda na akcję. W zeszłym tygodniu opuścił drugą połowę meczu z powodu kontuzji, ale prawdopodobnie zagra w piątek wieczorem. Linia ofensywna jest wystarczająco solidna, aby utrzymać grę biegową na poziomie pół wartościowym, a także nie była straszna w ochronie podań. Choć z pewnością nie byli imponujący z przodu, jednostka była stosunkowo stabilna, pozwalając na 17 sacków w tym roku. To niewiele ponad średnią FBS – tak dobrze, jak to tylko możliwe dla tej drużyny.

Co Buffaloes nie robią dobrze:

Większość rzeczy, niestety dla Colorado. Największy z ich problemów leży w ataku podaniowym, który był jednym z najgorszych w kraju, osiągając średnio zaledwie 189,4 jardów na mecz. Sytuacja rozgrywającego Buffs była koszmarem, ponieważ drużyna przechodziła przez trzech rozgrywających bez znalezienia jednego zdolnego do prowadzenia ataku do spójnej produkcji. Weteran Tennessee J.T. Shrout odzyskał pracę, gdy świeżo upieczony Owen McCown doznał kontuzji, ale w siedmiu meczach nie był już tak inspirujący. Shrout trafia mniej niż połowę swoich podań (44,5%), średnio 6 jardów na mecz i 6 przyłożeń oraz 6 przechwytów. Colorado’s brak pass-catching zagrożenia dalsze spowalnia potencjał gry przechodzącej, zwłaszcza teraz z wschodzących świeżo upieczony nr 1 odbiornik Jordyn Tyson zrobić dla sezonu z powodu kontuzji.

Buffalo są równie mało inspirujące po stronie defensywnej, oddając prawie 500 jardów na mecz. Front seven był w tym sezonie stosunkowo bezsilny, zarówno przeciwko biegowi jak i podaniu. Pozwalają na 232,6 jardów na mecz, a większość zdolnych zawodników atakuje ich w grze biegowej. Pass rush Colorado może być najgorszy w całym kraju; udało im się zdobyć tylko 6 sacków przez cały rok, co jest ostatnim wynikiem w całej FBS. Buffs nie mają żadnego prawdziwego gracza w linii defensywnej i są podatni na znęcanie się nad liniami ofensywnymi przeciwników. Te niestabilności na froncie defensywnym sprawiają, że jest to prawie niemożliwe dla Buffs, aby utrzymać się przeciwko ofensywie przeciwnika.

Gracze, których warto znać:

RB Deion Smith (nr 20): Smith wyróżniał się jako główny człowiek w zatłoczonym polu podaniowym Buffaloes, prowadząc drużynę w podaniach, jardach i jardach na podania, gdy spodziewany starter Alex Fontenot stracił dwa miesiące z powodu kontuzji. Fontenot wrócił do gry w zeszłym tygodniu, więc nie wiadomo, jaka będzie jego rotacja w piątek. W sumie Smith zdobył 381 jardów na 75 próbach i zdobył 2 przyłożenia. Mierzący 6 stóp i 190 funtów junior jest szybkim zawodnikiem, który wykazuje się dobrą wizją, co pozwala mu na maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie daje mu linia. Kontuzja ograniczyła jego występy w meczu z Oregonem w zeszłym tygodniu, ale prawdopodobnie odzyska rolę głównego obrońcy w meczu z USC.

QB J.T. Shrout (nr 5): Redshirt sophomore quarterback z Santa Clarita był raczej mało inspirujący, teraz w swoim drugim roku w Colorado po transferze z Tennessee. Poprzedni sezon opuścił z powodu kontuzji kolana. W całej swojej karierze Shrout notuje rozczarowujący procentowy udział podań na poziomie zaledwie 47%, a w tym roku jest jeszcze gorzej – 44,5%. Pomimo solidnych cech fizycznych, słabe przetwarzanie i dokładność Shrouta prowadzi do umieszczania piłki w niebezpiecznych miejscach. W tym roku rzucił tyle samo przyłożeń i przechwytów, po 6 z nich. Prawdopodobnie będzie najmniej imponującym rozgrywającym, z którym USC będzie miało do czynienia przez cały rok.

S Trevor Woods (nr 43): Woods był jednym z niewielu konsekwentnych difference-makers w obronie Colorado, oferując agresję i instynkt ze swojego miejsca w defensywie. Junior zdobył 63 solowe asysty w tym roku – drugie miejsce wśród wszystkich zawodników w kraju i najlepsze w Power 5. Udowodnił, że jest silnym finiszerem, który świetnie wyczuwa kąty pościgu. Jak dotąd Woods zanotował 1 stratę, 1 przechwyt, 2 obronione podania i 2 wymuszone straty. To prawdziwy rozgrywający w tylnej części obrony Buffs.

LB Josh Chandler-Semedo (nr 8): Weteran West Virginia transfer zaimponował w swoim pierwszym sezonie w Colorado, prowadząc drużynę w tackles for loss z 10. Jest trzeci w konferencji pod względem TFL, a także zajmuje drugie miejsce w ogólnej liczbie tackli (77) za swoim kolegą z drużyny Trevorem Woodsem. Chandler-Semedo jest eksplozywnym atletą z zaskakującą jak na tę pozycję szybkością, która pozwala mu na pokonywanie ofensywnych liniowych swoim skokiem i daje mu potencjał na bycie pozytywnym graczem kryjącym. Ma wyjątkową, kompaktową budowę jak na linebackera przy wzroście 5 stóp-10 i wadze 225 funtów, co sprawia, że jest podatny na wpadki w grze biegowej, ale daje mu też wyjątkowe możliwości do tworzenia zagrań podczas strzelania w luki.

Kluczowa statystyka: -10 Turnover Ratio

Ofensywa Colorado ma problemy z utrzymaniem posiadania piłki, oddając ją 18 razy. To dobre dla 114 najgorszego w kraju, mało pomocne dla jednostki, która już walczy potężnie, aby utrzymać posiadanie i przenieść łańcuchy. 8 przechwytów nie jest piękną rzeczą, ale prawdziwe problemy Colorado w departamencie obrotu wynikają z ich problemów z fumble jako zespołu. W tym roku Buffs stracili piłkę aż 19 razy, tracąc przy tym 10 z nich. Biorąc pod uwagę zamiłowanie Trojanów do wymuszania zwrotów akcji, mecz z Colorado jest doskonałą okazją dla USC, aby powrócić do swojej tendencji z początku sezonu, czyli generowania wielu zwrotów akcji na mecz.

Kluczowy mecz: USC front seven vs Colorado run game

Jak opisano wcześniej, gra biegowa Colorado jest co najmniej przyzwoicie zdolna, więcej niż to, co można powiedzieć o reszcie tej drużyny. Smith udowodnił, że jest utalentowanym poganiaczem, podczas gdy Fontenot jest weteranem, który poprowadził drużynę w pędzeniu z powrotem w 2019 roku, zanim kontuzje i pojawienie się Jarka Broussarda (który od tego czasu przeniósł się do Michigan State) ustawiły go z powrotem. Buffs prawie na pewno będą szukać oparcia na grze gruntowej przeciwko obronie USC, która nie była szczególnie silna przeciwko biegowi. Trojanie desperacko potrzebują dobrej defensywy po trzech kolejnych słabych występach po tej stronie piłki, a ten mecz jest doskonałą okazją do powrotu na właściwe tory. Skuteczne powstrzymanie Smitha i gry biegowej Colorado będzie pierwszym krokiem w kierunku solidnej defensywy USC.