Nr 3 Georgia pokonuje Nr 1 Tennessee

Sam Cooper

Największy mecz sezonu był całkowicie jednostronny.

Nr 3 Georgia, broniąca tytułu mistrza kraju, przywitała w sobotę w Athens nr 1 Tennessee i dała jasno do zrozumienia, że SEC East wciąż należy do Buldogów, wygrywając 27-13.

Tennessee otworzyło wynik bramką, ale nie trwało to zbyt długo dla Georgii, aby całkowicie przejąć kontrolę nad grą, ponieważ starszy rozgrywający Stetson Bennett dokonał wielu wielkich zagrań w pierwszej kwarcie.

Po pierwsze, na trzeciej i 10 grze z Tennessee 13, Bennett zręcznie uniknął presji i wyprzedził obronę Vols i dove do pylonu, aby umieścić Georgia up 7-3. Później w pierwszej kwarcie, po epickim 75-jardowym puncie Bretta Thorsona, który dał UGA przewagę w polu, Bennett znalazł szybkiego wideouta Ladda McConkey’a za obroną na 37-jardowe przyłożenie.

To prowadzenie 14-3 było więcej niż wystarczające dla potężnej obrony Georgii.

Tennessee przystąpiło do sobotniego meczu z ofensywą nr 1 w kraju, średnio 553 jardy i 49.4 punktów na mecz. Tennessee zdobyło tylko sześć punktów w pierwszej połowie, kiedy to trzykrotnie oddawało rzuty karne, a Hendon Hooker zaliczył swój drugi przechwyt w sezonie. Tymczasem Georgia powiększyła swoją przewagę dzięki zgrabnemu przyłożeniu Marcusa Rosemy-Jacksainta i bramce tuż przed przerwą.

Do przerwy UGA prowadziło 24-6. W drugiej połowie Bulldogs byli zadowoleni z kontrolowania czasu w ataku i pozwolili swojej obronie – i głośnemu tłumowi na Sanford Stadium – zająć się resztą.

Tennessee quarterback Hendon Hooker, left, fumbles as he is hit by Georgia defensive lineman Jalen Carter (88) in the end zone during the first half of an NCAA college football game Saturday, Nov. 5, 2022, in Athens, Ga. Tennessee recovered the ball and avoided a safety. (AP Photo/John Bazemore)

Tennessee quarterback Hendon Hooker, po lewej stronie, fumble jak on jest hit przez Georgia defensive lineman Jalen Carter (88) w strefie końcowej podczas pierwszej połowy NCAA college football gry sobotę, Nov. 5, 2022, w Athens, Ga. Tennessee odzyskało piłkę i uniknęło safety. (AP Photo/John Bazemore)

Tennessee po prostu nie miało odpowiedzi. Ofensywa była całkowicie pozbawiona synchronizacji i z trudem łapała jakikolwiek rytm. Vols popełnili siedem kar za fałszywy start, a odbiorcy, którzy biegali swobodnie przez cały sezon, byli świetnie kryci przez secondary Georgii.

UGA była zadowolona z tego, że zmusiła Volsów do matriksowania w dół pola za pomocą krótkich podań. Nie był to udany przepis dla ataku, który był tak adeptem uderzania wybuchowych zagrań przez cały rok.

W tym meczu, Tennessee średnio tylko 3,85 jardów na grę po średniej 7,4 na podstawie gry przez pierwsze osiem meczów. Hooker, który wszedł do gry jako faworyt do wygrania Heismana, miał szorstki outing. Zdobył zaledwie 195 jardów na 23-of-33 rzutów i był sześciokrotnie sackowany. Jalin Hyatt, lider narodu w zdobywaniu przyłożeń (14), był nieaktywny, podobnie jak atak biegowy UT.

W sumie Tennessee zdobyło tylko 289 jardów, z których wiele przypadło na czwartą kwartę, kiedy Georgia miała przewagę. Vols osiągnęli strefę końcową tylko raz – z 4:15 do gry, kiedy gra była już rozstrzygnięta.

Wygrana była dobitnym oświadczeniem Georgii, która prawie na pewno awansuje w rankingach CFP do nr 1 we wtorek.

Dzięki wygranej, Georgia jest teraz 9-0 ogólnie i 6-0 w SEC play. Bulldogs mają dowodzenie w SEC East z drogowych gier przeciwko Mississippi State i Kentucky najbliższych w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Droga powrotna do gry o tytuł SEC – i College Football Playoff – jest jasna.

Tennessee, w międzyczasie, spada do 8-1 ogólnie i 4-1 w grze ligowej. Choć miejsce w SEC title game jest teraz mało prawdopodobne, chyba że Georgia zostanie zdenerwowana, to nadal istnieje możliwość zdobycia miejsca w College Football Playoff.

Tennessee może zawiesić swój kapelusz na tym ogromnym zwycięstwie nad Alabamą z 15 października, ale nie ma marginesu błędu w przyszłości. Jeśli Vols skończyć 11-1 z ich jedyną stratą przychodzi na drodze vs Georgia, na pewno pozostanie w rozmowie całą drogę do końca. Tennessee musi się szybko odbić od dna, mając w terminarzu trzech przeciwników z dywizji – Missouri, South Carolina i Vanderbilt. Mecze Missouri i Vanderbilt zostaną rozegrane w Knoxville.