Nowy cios dla Europejskiej Super Ligi, gdy sąd UE popiera UEFA i FIFA

Przepisy UEFA i FIFA dające im prawo do blokowania klubów przed przystąpieniem do rozłamowej ligi i karania zawodników za takie postępowanie są zgodne z prawem UE, powiedział w czwartek doradca najwyższego europejskiego sądu.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie po sporze między tymi dwoma organami a Super Ligą Europejską, która upadła w ciągu 48 godzin w kwietniu 2021 r. po odwecie ze strony kibiców, rządów i zawodników, który zmusił dziewięć z 12 drużyn, które się do niej zgłosiły, do wycofania się.

  • CEO Super League: ESL może się zdarzyć w 2024/25
  • Flashback: Wszystkie sześć klubów PL wycofuje się z Super League

Wśród klubów, które się wycofały, znalazło się wszystkie sześć drużyn z Premier League – Manchester United, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Tottenham Hotspur, Arsenal – obok AC Milan, Interu Mediolan i Atletico Madryt, pozostawiając jedynie Barcelonę, Real Madryt i Juventus wciąż zapisane do rozgrywek.

A22 Sports Management, spółka utworzona w celu sponsorowania i pomocy w utworzeniu proponowanej 12-zespołowej ligi w kwietniu ubiegłego roku, twierdziła, że UEFA i FIFA nadużyły pozycji dominującej w świetle europejskiego prawa konkurencji, najpierw blokując utworzenie ligi, a następnie podejmując działania mające na celu ukaranie zaangażowanych klubów.

Leeds United v Liverpool - Premier League - Elland RoadLeeds United players wearing 'Football Is For The Fans' shirts during the warm-up prior to kick-off during the Premier League match at Elland Road, Leeds. Picture date: Monday April 19, 2021.

Image: Super League upadła w ciągu 48 godzin po reakcji fanów, graczy i rządu

Ale rzecznik generalny Athanasios Rantos w Trybunale Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek: „Zasady FIFA-UEFA, zgodnie z którymi każdy nowy konkurs podlega uprzedniemu zatwierdzeniu, są zgodne z unijnym prawem konkurencji.”

„Podczas gdy ESLC może swobodnie tworzyć własne, niezależne rozgrywki piłkarskie poza ekosystemem UEFA i FIFA, nie może jednak, równolegle z tworzeniem takich rozgrywek, nadal uczestniczyć w rozgrywkach piłkarskich organizowanych przez FIFA i UEFA bez uprzedniej zgody tych federacji.”

Pełny werdykt Trybunału Sprawiedliwości UE spodziewany jest wiosną 2023 r.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Wiceprezes Arsenalu David Dein mówi, że orzeczenie europejskiego sądu, który popiera prawo UEFA i FIFA do blokowania klubów przed dołączeniem do rozbitej ligi jest „mile widzianą” wiadomością.

UEFA opisała orzeczenie sądu europejskiego jako „zachęcający krok w kierunku zachowania istniejącej dynamicznej i demokratycznej struktury zarządzania europejską piramidą piłkarską”.

„UEFA z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą jednoznaczną opinię zalecającą orzeczenie TSUE wspierające naszą główną misję zarządzania europejską piłką nożną, ochrony piramidy i rozwoju gry w całej Europie” – czytamy w oświadczeniu europejskiego organu zarządzającego piłką nożną.

„Futbol w Europie pozostaje zjednoczony i niezłomnie sprzeciwia się ESL, lub jakimkolwiek takim propozycjom rozłamu, które zagrażałyby całemu europejskiemu ekosystemowi sportowemu.”

Tymczasem A22 Sports Management powiedział w oświadczeniu: „Opinia rzecznika generalnego jest jednym z kroków w trwającej sprawie i jesteśmy zadowoleni z uznania prawa stron trzecich do organizowania paneuropejskich rozgrywek klubowych.”

Oświadczenie La Liga powiedziało: „LaLiga jest zdecydowanym obrońcą obecnego ekosystemu europejskiego futbolu, który okazał się wielkim sukcesem na przestrzeni wielu lat. Utworzenie Super Ligi poza tym modelem zniszczyłoby europejskie ligi krajowe, położyłoby kres modelowi, który udowodnił swoją skuteczność przez ponad 100 lat i przerwałoby marzenia milionów fanów.

„Utworzenie ligi zaprojektowanej w celu wzbogacenia największych klubów i skoncentrowania władzy w niewielkiej liczbie drużyn, które już dominują, spowodowałoby również utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy i drastycznie zmniejszyło wpływy podatkowe do kasy publicznej na całym kontynencie.”

Co to oznacza?

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Prawo UEFA i FIFA do blokowania nowych rozgrywek, takich jak Europejska Super Ligajest zgodne z prawem UE, wynika z opinii rzecznika generalnego Athanasiosa Rantosa w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Reporter Sky Sports News Paul Gilmour:

„Jest oczywiście duże zainteresowanie tą historią, biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony European Super League. Ma ona potencjał, by rzucić wyzwanie europejskiemu futbolowi, jaki znamy.

„Europejski sąd wydał opinię w sprawie Super League wniesionej przez te zbuntowane kluby – Barcelonę, Real Madryt i Juventus.

„Powiedzieli, że mogą robić, co chcą – ale musieliby opuścić FIFA i UEFA. A to nie będzie dla nich dobre, ponieważ te kluby zarabiają obecnie mnóstwo pieniędzy dzięki temu systemowi piramidowemu UEFA i FIFA.

„Warto powiedzieć, że jest to niewiążący wstępny werdykt Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a ostateczny werdykt zapadnie wiosną 2023 roku. Jest to jednak znaczące, ponieważ jest to pierwszy rzut oka na jakikolwiek pogląd w tej sprawie, który idzie w stronę UEFA i FIFA.”

Co się stało z Europejską Super Ligą?

Europejska Super Liga została uruchomiona w kwietniu 2021 roku z 12 członkami założycielami – Arsenalem, Chelsea, Liverpoolem, Manchesterem City, Manchesterem United, Tottenhamem, AC Milanem, Interem Mediolan, Juventusem, Atletico Madryt, Barceloną i Realem Madryt – którzy na stałe braliby udział w rozgrywkach.

Plan szybko upadł po tym, jak sześć klubów Premier League wycofało się w obliczu ostrej krytyki ze strony kibiców, ekspertów, klubów i mediów, ale Juventus, Barcelona i Real Madryt pozostają zaangażowane w tę koncepcję.

PA - Professor Williams would like to see football fans condemn racism as strongly as they did the European Super League

Image: Chelsea była pierwszym angielskim klubem, który wycofał się z Super Ligi Europejskiej

W październiku tego roku Bernd Reichart został zatrudniony jako szef Super League przez A22 Sports Management i rozpoczął inicjowanie rozmów z zainteresowanymi stronami piłkarskimi w całej Europie i chociaż jest świadomy, że dyskusje mogą być kontynuowane bez wkładu z angielskiej wielkiej szóstki, ma nadzieję, że się zaangażują.

Zapytany, czy sezon 2024/25 był najwcześniejszym, w którym nieudany projekt mógłby ponownie wystartować, Reichart powiedział: „To może być pierwsze rozsądne i realistyczne wezwanie, ale jest tak wiele zmiennych, że nie mogę faktycznie przewidzieć. To jest prawdopodobnie pierwszy realistyczny telefon.”

Stałe członkostwo w Europejskiej Super Lidze dla członków założycieli było znaczącym punktem krytyki, ale Reichart powiedział: „Nastąpiło ważne przewartościowanie i koncepcja rozchodzi się o otwartość i zdjęcie stałego członkostwa ze stołu. Mogę powiedzieć, że trzy kluby w wiarygodny sposób dokonały ponownej oceny i wyciągnęły pewne wnioski z pierwszego podejścia.

„Jestem świadomy tego, co angielskie kluby stwierdziły półtora roku temu, ale mam nadzieję, że cała społeczność piłkarska docenia podejście, aby nadal dbać i próbować wymyślić rozwiązania.

City supporters display a banner inside Wembley amid the fallout from the European Super League

Image: Kibice City wywieszają transparent na Wembley w obliczu upadku Super Ligi Europejskiej

„Początkowo dialog może działać bez nich (angielskich klubów). Będę rozmawiał z klubami z innych krajów, ale to wcale nie jest inicjatywa ekskluzywna, to inicjatywa integracyjna.

„Oczywiście sytuacja angielskich klubów i Premier League jest mocnym przykładem tego, jak atrakcyjnie mogłyby faktycznie wyglądać rozgrywki prowadzone przez kluby i jaką różnicę robi, jeśli masz najlepszych grających ze sobą tydzień po tygodniu w pewnym sensie. Chciałbym poznać również ich punkt widzenia.”

Ponieważ plan Super League nie powiódł się, UEFA zreformowała obecny model Ligi Mistrzów, który obejmował umożliwienie dwóm zespołom z dzikimi kartami automatycznego zakwalifikowania się do turnieju na podstawie wcześniejszych osiągnięć w rozgrywkach, gdyby nie udało im się zapewnić miejsca poprzez swoje ligi krajowe.