Niewidzialny problem, który powstrzymuje zawodników PL po powrocie z Mistrzostw Świata

Od chwały światowej sceny, możliwości wygrania turnieju w siedmiu meczach i znaczenia każdego spotkania, powrót do chlebem i masłem Premier League uderzy mocno w niektórych graczy w ten weekend.

Są oczywiste czynniki. Intensywny harmonogram w ciągu ostatniego miesiąca dla tych, którzy dotarli do ostatnich etapów, rozczarowanie porażką w Katarze – dla wszystkich, z wyjątkiem Argentyny, która pokonała świat.

Jeszcze przed turniejem ledwo co minął środek tygodnia bez meczu. Kontynentalny kalendarz został ściśnięty. A teraz osiem dni po finale Mistrzostw Świata, Premier League powraca w Boxing Day.

  • Premier League powraca: Gdzie zostawiliśmy sprawy?
  • Wszystkie mecze Premier League na żywo na Sky Sports tej zimy
  • Mecze towarzyskie w połowie sezonu – jak drużyny PL przygotowywały się do restartu?
  • Pobierz Sky Sports | Pobierz Sky Sports App | Zdobądź TERAZ, aby oglądać największe momenty

Choć zmęczenie zajmuje większość nagłówków, być może najważniejszą kwestią jest ta najmniej doceniana.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Potrzebujesz podsumowania pierwszej połowy sezonu? Mamy cię pod opieką…

Konsultant ds. wydajności psychicznej Mark Bowden pracuje z zawodnikami w całym spektrum piłkarskim, w tym z kilkoma w klubach Ligi Mistrzów.

Powiedział Sky Sports Essential Football podcast ponowne dostosowanie się do cyklicznego maratonu Premier League, z natychmiastowej gratyfikacji Pucharu Świata, będzie miało duży wpływ na większość 133 przedstawicieli dywizji w Katarze. I nawet nie zdadzą sobie z tego sprawy.

„Usłyszysz buzzwords takie jak World Cup kac, World Cup zmęczenie, ale tak naprawdę jest prawdziwy aspekt psychiczny w mózgu mając fizyczny wpływ,” powiedział.

„Użyjmy Bukayo Saka jako przykładu z Anglii, ale to może być każdy. Jeśli pomyślisz o jego ostatnim meczu, sesjach treningowych prowadzących do niego. Nagrodą za zwycięstwo w tym meczu był półfinał Mistrzostw Świata. To jest bardzo potężne, i to jest bardzo bliskie.

„Kiedy mamy cel, który jest bardzo potężny, mamy ogromny wzrost w mózgu substancji chemicznej zwanej dopaminą. To napędza więcej naturalnej determinacji, więcej skupienia w twojej grze. To poprawi twoje występy. A kiedy idzie w górę, otrzymujemy wzrost testosteronu – co daje nam więcej pewności siebie, a także siłę i moc.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Alexis Mac Allister był wśród wyróżniających się zawodników w Katarze – ale szef Brighton Roberto De Zerbi mówi, że nie martwi się o jego utratę.

„Spójrzcie teraz na następny mecz, który ma w poniedziałek. Można by powiedzieć: 'cóż, Arsenal będzie szukał zwycięstwa w Premier League’ – ale to bardzo, bardzo daleko. Nie stanie się to przeciwko West Hamowi, nie stanie się to w ciągu najbliższych pięciu meczów.

„Problemem Bukayo, jak i każdego innego gracza w ten weekend, jest to, że jak profesjonalni mogą być, losowanie zdobycia trzech punktów w długim sezonie nie jest po prostu takie samo.

„To, co naturalnie stanie się w mózgu i ciele, to spadek dopaminy i testosteronu, który będzie równy graczowi mającemu mniej napędu, a ich determinacja, skupienie i poziomy wydajności pójdą w dół.

„Siła fizyczna, intensywność, pewność w ich grze – będą myśleć, 'Próbuję, ale to po prostu nie działa’. Doświadczą redukcji chemikaliów zwiększających wydajność bez własnej winy i wiedzy.”

Turnieje w połowie sezonu nie są dla niektórych niczym nowym. Puchar Narodów Afryki zabrał niektóre z największych nazwisk Premier League na miesiąc w styczniu ubiegłego roku, choć nie w takiej liczbie jak Mistrzostwa Świata.

Forma zdobywcy tytułu Sadio Mane faktycznie poprawiła się po powrocie do Liverpoolu, choć zarzucano mu, że w pierwszej połowie sezonu nie radził sobie najlepiej.

Ale pokonany finalista Mo Salah, który rozpoczął 2021/22 jak pociąg towarowy, nigdy nie mógł do końca osiągnąć tych wyżyn po porażce Egiptu.

Boden czuje, że doświadczenie Salaha jest bardziej prawdopodobne, aby odzwierciedlić przeciętną odpowiedź graczy Premier League.

Sky Sports’ Karen Carney niedawno powiedział The Guardian wpływ Pucharu Świata może zająć resztę sezonu, aby otrząsnąć się.

„Zawsze czułam, że psychiczne dojście do siebie po grze w dużym turnieju zajmuje mi do sześciu miesięcy, ale fizycznie musiałam wskoczyć całkiem prosto w kampanię ligową” – napisała.

W Katarze nawet rozczarowanie po ćwierćfinałowym odpadnięciu Anglii oszczędziło im tylko dodatkowego tygodnia wolnego.

Normalnie dostaliby lato na doładowanie, ze stopniowym podnieceniem nowym sezonem budującym się z czasem. W tym roku mogliby wrócić na boisko 15 dni po odpadnięciu z Al Bayt.

Nie ma możliwości, by rozczarowanie wygasło. Co ciekawe, Bowden popiera Harry’ego Kane’a, aby zrzucił z siebie winę po nietrafionym karnym przeciwko Francji. Nie wszędzie będzie to taki pozytywny obraz.

„Będzie krach i to jest ten buzzword kaca”, powiedział Bowden. „Masz letni turniej i nadal będzie spadek, ale jest ten dystans do następnej kampanii, a także ekscytacja nowym sezonem.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Premier League wraca do Sky Sports w piątek 30 grudnia, a my znamy jednego zawodnika, który odlicza dni.

„Masz nawet pogodę. Jest ładna, ciepła pogoda, teraz wracają do zimna i mokrego, kiedy byli ponad w słońcu, co nie jest zachętą. Jest tak wiele powodów, dla których ten Puchar Świata spowoduje większy spadek testosteronu i dopaminy niż gdyby odbywał się latem.

„Rozczarowanie Pucharem Świata polega na tym, jak gracz go postrzega. Może mieć ciężar świata na swoich barkach, albo myśleć, że drużyna spisała się całkiem dobrze i patrzeć na pozytywy.

„Harry Kane spudłował swój drugi rzut z miejsca, owszem, ale myślę, że widzieliśmy, jak konsekwentnie działał przez ostatnie 10 lat. Myślę, że będzie tak samo napędzany i skupiony jak zawsze. Wcześniej miał niepowodzenia i wracał lepszy.

„Niezależnie od tego, czy pracował z ludźmi nad tym, czy po prostu ma to zrozumienie, jak on tyka, wie, jak reagować na takie rzeczy.”

Co więc zrobić? Czy menedżerowie powinni faworyzować zawodników, którzy nigdy nie podróżowali do Kataru na kolejne mecze? Niekoniecznie, ale brak uwagi na psychologię występów, nawet w najlepszej krajowej lidze na świecie, nie pomoże.

W ten sam sposób Arsene Wenger zmienił odżywianie w centralny punkt gry, tak samo psychologiczna rewolucja jest na pewnym etapie na horyzoncie. Sir Alex Ferguson korzystał z usług trenera snu i specjalisty od wizji, aby popchnąć swoich zawodników w kierunku pożądanego przez niego stanu psychicznego.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Pomimo niewykorzystania kluczowego karnego dla Anglii w meczu z Francją, szef Tottenhamu Antonio Conte nie martwi się o to, jak gwiazdorski napastnik Harry Kane będzie spisywał się po Mistrzostwach Świata.

Ale prawie dekadę od jego przejścia na emeryturę sprawy utknęły w martwym punkcie. Gracze Bowden pracował z często wcześniej nigdy nie widział psychologa, nawet gdy jeden jest dostępny w ich klubach.

Większość zapłacić z własnej kieszeni, mimo wyraźnych korzyści ich zespoły zyskują z ich lepszej wydajności.

„To baffles mnie dlaczego nie ma dużo większy nacisk na psychologicznej stronie, psychicznej stronie gry,” Bowden powiedział. „Większość graczy i wielu menedżerów wciąż widzi mentalną stronę gry jako coś puszystego, dającego graczom dobre samopoczucie.

„Ale to znacznie więcej o produkcji poprawiających wydajność lub degradujących chemikaliów w mózgu.

„Co mogłyby robić zespoły? If we’re going to compare like-for-like, in terms of helping that dopamine and natural testosterone to be released, you want each individual player to look for something that is a big driver for something imminent.

„So for something big for the next game, the next two games. Coś, co może naprawdę podniecić ich do osiągnięcia rzeczy. We can hack some of this as well – with players I work with, there’s a lot of things we get them doing on a consistent basis.

„One of those is whenever they have their morning shower, for the last 30 seconds turn it down to as cold as it can possibly be. To ma daleko idące korzyści, ale naturalnie również produkuje więcej dopaminy.

„To może nie być jak dla siebie, ale zawsze szukamy sposobów na podrasowanie mózgu, kierowców wydajności. Wyobrażam sobie, że to jest to, czego ci ludzie będą szukać w ten weekend.”

Czy to dodatkowe pół minuty pomoże powracającym do Pucharu Świata, czy też sami będą wyglądać jak prysznic? Dowiemy się tego, wraz z ich zatroskanymi menedżerami, kiedy postawią stopę na boisku w przyszłym tygodniu.