’Nie chcę się już ukrywać’

Czeski międzynarodowy Jakub Jankto stał się najwyżej postawionym obecnym męskim piłkarzem, który ogłosił, że jest gejem.

Jankto, który gra dla Sparty Praga na wypożyczeniu z Getafe, ujawnił swoją seksualność w poście na Twitterze, mówiąc: „Nie chcę już dłużej ukrywać siebie”.

27-letni pomocnik ma 45 czapek dla swojego kraju i wcześniej grał we Włoszech dla Sampdorii i Udinese.

  • Blackpool’s Jake Daniels comes out as gay
  • Adelaide United’s Josh Cavallo comes out as gay

W wideo na Twitterze, Jankto powiedział: „Cześć, jestem Jakub Jankto. Jak każdy, mam swoje mocne strony, mam swoje słabości. Mam rodzinę, mam swoich przyjaciół. Mam pracę, którą od lat wykonuję najlepiej jak potrafię, z powagą, profesjonalizmem i pasją.

„Jak każdy, ja też chcę żyć w wolności, bez lęków, bez uprzedzeń, bez przemocy, ale z miłością. Jestem homoseksualistą i nie chcę się już dłużej ukrywać.”

W komunikacie na końcu filmu czytamy: „To nie jest rozrywka. Celem tego wideo jest zachęcenie innych.”

June 2, 2022, Prague, Czech Republic: Prague, Czech Republic - June 02: Jakub Jankto of Czech Republic (R) runs with the ball during the UEFA Nations League League A Group 2 match between Czech Republic and Switzerland at Sinobo Stadium on June 2, 2022 in Prague, Czech Republic. (Credit Image: .. Marcio Machado/ZUMA Press Wire) (Cal Sport Media via AP Images)

Image: Jankto otrzymał 45 czapek dla Czech od czasu debiutu w 2017 r

Jankto podąża śladami Australijczyka Josha Cavallo, który ujawnił się publicznie w 2021 roku, i Jake’a Danielsa z Blackpool, który jest jedynym obecnym brytyjskim graczem męskim, który ujawnił, że jest gejem.

Wiadomości wsparcia szybko podążyły za postem Jankto, ze Spartą Praga mówiąc na Twitterze: „Jakub Jankto jakiś czas temu otwarcie mówił o swojej orientacji seksualnej z zarządem klubu, trenerem i kolegami z drużyny.

„Wszystko inne dotyczy jego życia osobistego. Brak dalszych komentarzy. Żadnych więcej pytań. Masz nasze wsparcie. Żyj swoim życiem, Jakubie. Nic innego się nie liczy.”

Premier League odpowiedziała na tweeta Jankto, mówiąc: „Jesteśmy z tobą, Jakubie. Futbol jest dla wszystkich.”

Stowarzyszenie Zawodowych Piłkarzy dodało: „Dobrze powiedziane, Jakubie. Wszyscy jesteśmy z tobą!”, podczas gdy organizacja graczy FIFPRO powiedziała: „Żyj swoim życiem, Jakubie. Dumny.”

„A history-making moment for men’s football”

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Jon Holmes, założyciel Sports Media LGBT+, omawia wpływ decyzji Jakuba Jankto o ujawnieniu się jako gej i dlaczego jest to tak ważny moment w futbolu

Założyciel Sports Media LGBT+ Jon Holmes:

„To historyczny moment dla męskiej gry. Jakub jest pierwszym aktywnym, starszym graczem międzynarodowym, który ujawnił się publicznie jako gej lub biseksualista. To samo w sobie jest naprawdę znaczącym momentem dla piłki nożnej.

„Myślę, że wiele osób będzie zaznajomionych z męskimi piłkarzami ujawniającymi się na przestrzeni lat, ale zrobić to na elitarnym poziomie, zrobić to w wieku 27 lat, kiedy zdobyło się ponad 40 międzynarodowych czapek dla swojego kraju, to jest moment zmieniający życie dla niego, ale także przesuwa grę mężczyzn w nowy etap zrozumienia doświadczeń, jak to jest być gejem lub biseksualistą i grać na tym poziomie.

„Myślę, że Jakub przemówił naprawdę elokwentnie i wykorzystał siłę mediów społecznościowych, aby przekazać swoje przesłanie i to już ma ogromny wpływ.”

Jak zareagował świat piłki nożnej