NFL MVP: Chiefs QB Patrick Mahomes dodaje do spuścizny, zdobywa swoją drugą nagrodę MVP

PHOENIX – Patrick Mahomes ma 27 lat. Przy odrobinie szczęścia ma przed sobą 10 lub więcej dobrych lat w roli rozgrywającego Kansas City Chiefs.

Pobicie rekordu Peytona Manninga w postaci pięciu MVP NFL nie jest nierealne. Manning zdobył swoje drugie MVP dopiero w wieku 28 lat. Mahomes wygrał swoje drugie w czwartek wieczorem podczas corocznego NFL Honors. Głosowanie nie było bliskie, Mahomes zgarnął 48 z 50 głosów na pierwszym miejscu.

Mahomes powiedział w tym tygodniu, przed Super Bowl LVII, że nie goni za rekordami ani spuścizną żadnego gracza.

„Nie chcę mieć żadnych żalów”, powiedział Mahomes w tym tygodniu. „Kiedy spojrzę wstecz na koniec mojej kariery, nie chcę patrzeć wstecz i być jak 'Człowieku, nie dałem wszystkiego, co mam, aby wygrać Super Bowls’ z powodu wspaniałych ludzi, których mam wokół siebie. Kiedy skończę karierę, chcę mieć pewność, że wiem, iż dałem wszystko, co miałem na tym boisku.”

Mahomes miał niesamowity sezon dla Chiefs. W niedzielę może być jeszcze lepiej.

Patrick Mahomes miał historyczny sezon

Mahomes był łatwym wyborem na MVP. Jego pierwszy sezon MVP w 2018 roku to historia, która zawładnęła NFL. Był w swoim pierwszym sezonie jako starter Chiefs i rzucił 50 przyłożeń. Jego drugi sezon MVP był jeszcze lepszy, pod pewnymi względami.

Mahomes rzucił na 5 250 jardów, career high, i 41 przyłożeń. Zrobił to po tym, jak Tyreek Hill, który był w tym sezonie odbiornikiem All-Pro, został przehandlowany do Miami Dolphins. Mahomes’ supporting cast zrobił ogromny krok do tyłu, a on ustanowił rekord NFL w jednym sezonie dla połączonych jardów przechodzących, pędzących i odbierających.

„Utrata prawdopodobnie największej broni w National Football League w Tyreek Hill, tracąc go i wciąż znajdując sposób, aby umieścić top-tier numery, league-leading numery, to pokazuje, jak się rozwinął i wciąż dąży do wielkości” Chiefs tight end Travis Kelce powiedział.

Było trochę konkurencji o nagrodę. Jalen Hurts z Philadelphia Eagles, którzy w niedzielę zmierzą się z Mahomesem w Super Bowl LVII, stawał się popularnym wyborem pod koniec sezonu. Kontuzjował bark, opuścił dwa mecze i to praktycznie wyeliminowało go z wyścigu. Joe Burrow z Cincinnati Bengals miał wielki sezon, ale nie był lepszy od Mahomesa.

Mahomes był nie tylko dobry, ale i zabawny. Miał liczne highlight plays. „Mahomes Magic” stał się częścią jego gry. Jest kompletnym pakietem na quarterbacku i wydaje się, że wciąż się wznosi.

„On chce być najlepszy”, powiedział główny trener Chiefs, Andy Reid. „Dąży do tego każdego dnia”.

Patrick Mahomes of the Kansas City Chiefs won the second NFL MVP award of his career. (Photo by Cooper Neill/Getty Images)

Patrick Mahomes z Kansas City Chiefs zdobył drugą w karierze nagrodę NFL MVP. (Fot. Cooper Neill/Getty Images)

Klątwa Super Bowl dla MVP?

Mahomes próbuje zrobić coś, co – o dziwo – nie udało się od 1999 roku. Kurt Warner, z 1999 St. Louis Rams, był ostatnim graczem, który zdobył MVP sezonu regularnego, a także Super Bowl.

Inni mieli swoje szanse. Od czasu Warnera w 1999 roku było dziewięciu MVP, którzy zdobyli Super Bowl. Są 0-9 w meczu o mistrzostwo, w tym trzy porażki z rzędu MVP sezonu regularnego w latach 2015-17 (Cam Newton, Matt Ryan, Tom Brady).

Wygranie Super Bowl nie tylko przerwałoby tę dziwną passę. Dopisałoby się do spuścizny, która już teraz należy do wielkich wszech czasów. Tylko dziewięć innych osób zdobyło wielokrotne MVP, a lista to imponująca grupa legend: Jim Brown, Johnny Unitas, Joe Montana, Steve Young, Brett Favre, Kurt Warner, Peyton Manning, Tom Brady i Aaron Rodgers. Tylko Montana, Manning i Brady mają na koncie wielokrotne MVP sezonu zasadniczego, a także wielokrotne pierścienie Super Bowl jako startujący rozgrywający.

Mahomes prawdopodobnie mógłby przejść na emeryturę po pięciu latach jako starter i trafić do Pro Football Hall of Fame. Na razie nie ma co się o to martwić. Ma mnóstwo czasu, by dodać do życiorysu, który już ma rzadkie miejsce w historii NFL.

„Jestem wciąż tak wczesny w mojej karierze, czuję, że wszystko, na czym się skupiam, to wygrywanie dnia” – powiedział w tym tygodniu Mahomes. „Jak mogę stać się lepszy dzisiaj, aby przygotować się na koniec tygodnia i tę grę, w której gramy. Zawsze myślałem, że jeśli idziesz i radzisz sobie z biznesem we właściwy sposób i robisz to, co robisz i wygrywasz gry piłkarskie, to te rzeczy radzą sobie same. Nigdy tak naprawdę nie myślę o moim dziedzictwie po futbolu. To będzie coś, o czym pomyślę po zakończeniu gry.”