Neymar zaprzecza wszelkim nadużyciom w sprawie transferu do Barcelony

Napastnik Paris Saint-Germain Neymar Jr powiedział we wtorek sądowi, że nie uczestniczył w negocjacjach dotyczących jego transferu do „wymarzonego w dzieciństwie” klubu Barcelona z Santosu w 2013 roku, ale podpisał to, co kazał mu ojciec.

Rodzice Neymara, były prezydent Barcelony Sandro Rosell i przedstawiciele zarówno hiszpańskiego klubu, jak i brazylijskiej drużyny również pojawili się w sądzie, po skardze wniesionej przez brazylijską grupę inwestycyjną DIS dotyczącej kwoty transferu zawodnika.

Wraz z 30-letnim Neymarem, ośmiu innych oskarżonych jest w procesie pod zarzutem oszustwa i korupcji w związku z transferem, w tym jego rodzice, przedstawiciele obu klubów, byli prezydenci Barcy Josep Maria Bartomeu i Sandro Rosell oraz były prezydent Santosu Odilio Rodrigues.

Wszyscy oskarżeni zaprzeczyli, jakoby popełnili błąd.

„Nie brałem udziału w negocjacjach. Mój ojciec zawsze się tym zajmował i zawsze będzie. Podpisuję wszystko, co każe mi podpisać”, powiedział Neymar sądowi w Barcelonie w swoim pierwszym zeznaniu w procesie, który rozpoczął się w poniedziałek.

„Gra dla Barcelony zawsze była moim marzeniem, marzeniem z dzieciństwa.”

Jakie jest tło procesu Neymara?

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Neymar pozuje do selfie z fanem, gdy przybywa do sądu w Hiszpanii na drugą rozprawę procesu o rzekome nieprawidłowości związane z jego transferem do Barcelony w 2013 roku. Wszyscy oskarżeni zaprzeczyli, że popełnili błąd.

Sprawa koncentruje się na zarzucie brazylijskiej firmy inwestycyjnej DIS, która posiadała 40% praw do Neymara, gdy ten występował w brazylijskim Santosie, że straciła należną jej dolę z transferu, ponieważ wartość transakcji została zaniżona.

Domniemane przestępstwo, o które oskarżeni są Neymar Jr i jego rodzina, również nie jest karalne przez prawo w Brazylii.

Neymarowi i jego ojcu w przypadku uznania ich za winnych może grozić kara więzienia do dwóch lat. Mogliby również stanąć w obliczu grzywny w wysokości ponad 8,7 mln funtów (10 mln euro).

Rosellowi może grozić pięcioletnia kara więzienia, a Barcelonie grzywna w wysokości 8,4 mln euro.

Dokument sądowy wydany w lipcu zarzuca, że Barcelona rozpoczęła negocjacje w 2011 roku z zawodnikiem, płacąc mu 40 mln euro, aby zapewnić jego przeprowadzkę, gdy jego kontrakt z Santosem wygasł w 2014 roku i tym samym uniemożliwiając innym klubom podpisanie go.

„Naszym zamiarem było przygotowanie dla niego planu kariery w Europie, w której mieliśmy już ugruntowaną pozycję, mógł nauczyć się języka itd. A znając jego marzenie o grze dla Barcelony, podpisaliśmy z nimi tę umowę o pierwszeństwie” – powiedział sądowi ojciec zawodnika, Neymar da Silva Santos.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Neymar przybywa do sądu na proces w Hiszpanii, aby zmierzyć się z zarzutami o oszustwo w związku z jego przejściem do Barcelony z Santosu w 2013 roku. Wszyscy oskarżeni zaprzeczyli wszelkim wykroczeniom.

Żaden z oskarżonych, którzy są przedstawicielami lub byłymi postaciami w klubach, nie złożył jeszcze zeznań. Neymar i jego rodzice mieli prawo nie zeznawać, ale zdecydowali się to zrobić, odpowiadając na pytania tylko prokuratora i własnych warstw.

Prezes Realu Madryt Florentino Perez, występujący jako świadek za pośrednictwem wideokonferencji, powiedział sądowi, że jego klub złożył oferty podpisania Neymara o wartości 45 mln euro w 2011 r. i 36 mln euro w 2013 r., ale zawodnik wybrał zamiast tego Barcelonę.

Firma prawnicza Baker McKenzie, która broni Neymara, który dołączył do Paris St Germain w 2017 roku, i jego rodziny, powiedziała w oświadczeniu, że będzie argumentować, że hiszpańskie sądy nie mają jurysdykcji, ponieważ transfer dotyczył obywatela Brazylii w Brazylii.

Prawnicy Neymara twierdzą, że zasady konkurencji odnoszą się do produktów i usług i nie mają zastosowania do rynku transferowego.

Proces pojawia się prawie miesiąc przed otwarciem Mistrzostw Świata w Katarze i oczekuje się, że potrwa do końca października.