Nelson Piquet jest coraz bardziej agresywny, gdy pojawia się nowa obelga Lewisa Hamiltona

Nelson Piquet racism row escalates as new Lewis Hamilton slur emerges - MTI VIA AP

Rasistowska awantura Nelsona Piqueta zaostrza się, gdy pojawia się nowa obelga Lewisa Hamiltona – MTI VIA AP

Rasistowska awantura, która ogarnęła Nelsona Piqueta i Formułę 1, nasiliła się w piątek, gdy okazało się, że w podcaście wygłosił on jeszcze bardziej obraźliwe komentarze na temat Lewisa Hamiltona.

Gdy Hamilton wezwał do działania przeciwko „starszym głosom” o obraźliwych poglądach, raporty w Brazylii twierdziły, że Piquet po raz trzeci nazwał Brytyjczyka „neguinho” i powiedział, że jest on „f- w a-„.

Według strony Grande Premio, która miała dostęp do pełnego wywiadu, Brazylijczyk rozpoczął obraźliwy atak, gdy został zapytany o swoje przemyślenia na temat zdobywcy tytułu mistrza świata z 1982 roku, Keke Rosberga.

„Keke? Był kawałkiem s-, był bezwartościowy” – powiedział trzykrotny były mistrz. „Jest jak jego syn (Nico). Zdobył mistrzostwo…”

Odnosząc się do Rosberga Jnr pokonującego siedmiokrotnego mistrza Hamiltona w 2016 roku, Piquet rzekomo dodał: „’neguinho’ (Hamilton) prawdopodobnie był wtedy f- w a- bardziej niż zwykle, więc nie radził sobie dobrze [w wyścigach].”

Piquet został już wykluczony z padoku Formuły 1 i wyrzucony z British Racing Drivers’ Club po tym, jak we wtorek wyszło na jaw, że dwukrotnie użył obraźliwego zwrotu „neguinho” podczas omawiania Hamiltona.

Piquet był pod silną presją, aby skontaktować się bezpośrednio z Hamiltonem, aby powiedzieć przepraszam, ale w oświadczeniu w środę 69-latek twierdził, że jego komentarze zostały źle przetłumaczone.

„Użyte określenie to takie, które powszechnie i historycznie było używane potocznie w brazylijskim języku portugalskim jako synonim 'faceta’ lub 'osoby’ i nigdy nie miało na celu obrażenia,” czytamy w oświadczeniu.

Jeszcze nie odpowiedział na doniesienia w Brazylii na temat jego dalszych komentarzy w dwugodzinnym wywiadzie nagranym w listopadzie ubiegłego roku.

Obejrzyj: Bernie Eccleston „zaskoczony” Hamilton nie „pominął” rasistowskiego komentarza Nelsona Piqueta

W czwartek, przed Grand Prix Wielkiej Brytanii, Hamilton wezwał do „starszych głosów” z obraźliwymi poglądami, aby odmówić platformy po tygodniu, który widział również prowokacyjne uwagi Berniego Ecclestone’a na temat Władimira Putina.

Kierowca Mercedesa Hamilton powiedział: „Dyskryminacja nie jest czymś, co powinniśmy dawać platformie. Potrzebujemy ludzi, którzy będą zbliżać ludzi do siebie” Dodał: „Wszyscy jesteśmy tacy sami i komentarze, które widzimy, nie są pomocne.”

Lewis Hamilton has hit back at Nelson Piquet and Bernie Ecclestone - PA

Lewis Hamilton uderzył w Nelsona Piqueta i Berniego Ecclestone’a – PA

W czwartek rano były szef F1 Ecclestone, w wywiadzie w ITV’s Good Morning Britain, wyraził swoje poparcie dla rosyjskiego prezydenta i jego działań na Ukrainie.

„Musi być jakaś odpowiedzialność” – powiedział Hamilton. „Wiesz, co dostaniesz [z Ecclestone’em].

„Nie wiem, jaki jest ich [nadawców] cel. Słyszeć od kogoś, kto ostatecznie wierzy w wojnę, wysiedlanie milionów ludzi i zabijanie tysięcy ludzi; osoba, która to robi, popiera go. I nie mogę uwierzyć, że właśnie to dzisiaj usłyszałem.”

Hamilton odnosił się również do wywiadu udzielonego przez innego trzykrotnego mistrza, Stewarta, który w zeszłym tygodniu powiedział, że jego zdaniem Hamilton powinien przejść na emeryturę.

Hamilton, który od dawna jest sfrustrowany tym, co postrzega jako negatywne nastawienie Stewarta do niego, powiedział: „Te ostatnie dwa tygodnie nie sądzę, że minął dzień bez jednego z tych ludzi mówiącego negatywne rzeczy lub próbującego sprowadzić mnie na ziemię.”

Red Bull zwolnił również swojego rezerwowego kierowcę Juri Vipsa po tym, jak wygłosił obraźliwą uwagę na strumieniu gier online.

Zapytany, czy wierzy, że F1 ma problem z rasizmem, Hamilton powiedział: „Żyjemy na świecie i wciąż istnieje dyskryminacja na całym świecie, widzisz ją dookoła siebie.

„Te mikroagresje wychodzą na jaw, dość tego, nikt nie powinien musieć szczotkować rasizmu i nie powinno być tak, że to ja muszę go szczotkować. Potrzebujemy dużych organizacji, które zajmą stanowisko.”

Piquet jest ojcem partnerki Maxa Verstappena, Kelly Piquet. Verstappen powiedział na Silverstone: „Wszyscy są przeciwko rasizmowi, to jest bardzo proste. Użyte sformułowanie – mimo że z różnych rodzajów kultur i rzeczy, które mówili, gdy byli mali i młodsi – nie było poprawne i to będzie lekcja na przyszłość, aby nie używać tego słowa, ponieważ jest bardzo obraźliwe.”