NBA Stock Watch: Embiid zapala się; Thibodeau z Knicks na gorącym krzesełku?

Udało się – tydzień w dół bez większego skandalu w NBA!

Dobra robota, dobry wysiłek.

Tak więc, mając to na uwadze, nadszedł czas na nasz cotygodniowy przegląd akcji NBA.

RISING: Joel Embiid

„Rising” może być tutaj lekkim niedopowiedzeniem. Po ciężkim początku sezonu, na który złożyło się kilka nieciekawych występów przeciwko gorszym drużynom, ujawnienie kontuzji stopy, grypa i więcej strat niż ktokolwiek w Sixers myślał, że spotka ich w pierwszym miesiącu sezonu, Embiid eksplodował i stworzył najlepsze w sezonie regularnym back-to-back w tym roku.

Zaczęło się od 42 punktów, 10 zbiórek i 6 asyst w sobotniej nocy przeciwko Atlanta Hawks, po czym Embiid dołożył dosłownie jeden z największych box score’ów w historii NBA:

Większość z tych punktów pochodziła z mid-range, gdzie Embiid na nowo odkrył swój dotyk. Ale to, co powinno najbardziej ekscytować fanów Sixers to fakt, że Embiid po raz kolejny wyglądał na sprężystego i zaangażowanego.

Hustling down the floor and fighting for post position. Wróciła jego genialna obrona w pick-and-rollu. Kiedy jest wysiłek, nikt nie jest lepszy niż Embiid w nawigowaniu po bitwach typu „kot i mysz”, które przychodzą z obsadzeniem tylnej linii screen-and-dive, lub zsunięciem się ze słabej strony.

Dwa zwycięstwa sprawiły, że Sixers wrócili do poziomu .500, na 7-7. To nie jest to, czego oczekiwali, ale przynajmniej godny szacunku rekord, który stawia ich tylko jeden gorący odcinek od najlepszej trzeciej części konferencji. Obrona, po powolnym starcie – głównie z powodu historycznie złej transition defense – nieco się ustabilizowała. Sixers mogą się teraz pochwalić piątym najlepszym defensywnym ratingiem w lidze.

Ofensywa jednak pozostaje ospała (28. miejsce w punktach na mecz), a z Jamesem Hardenem, który boryka się z kontuzją stopy, stała się zbyt zależna od dominacji Embiida. Sixers wyraźnie potrzebują powrotu Hardena, by mieć szansę na spełnienie jakichkolwiek przedsezonowych oczekiwań. Pytanie brzmi, czy Embiid będzie w stanie nadal grać z taką werwą, gdy będzie grał obok swojej gwiazdy i w ataku, w którym nie każde zagranie jest przeznaczone dla niego.

UPADEK: Szanse Toma Thibodeau na dokończenie sezonu

Żeby było jasne, nie jestem przekonany, że prezydent operacji koszykarskich New York Knicks Leon Rose chce dokonać zmiany na stanowisku head coacha. Po pierwsze, Thibodeau i Rose są – a przynajmniej byli – przyjaciółmi. Poza tym, nic tak nie podkręca światła reflektorów na GM-a jak zwolnienie głównego trenera.

Jeśli drużyna nadal będzie się zmagać z problemami, to oczywiste jest, kto skończy na desce do krojenia jako następny.

Ale – sprawiedliwie czy nie – fotel Thibodeau wchodząc w sezon był już ciepły. Jest mnóstwo ludzi w uchu prezesa Madison Square Garden, Jamesa Dolana, którzy od zeszłego sezonu obwiniają Thibodeau za problemy Knicks. Możecie być pewni, że przegrana w zeszłym tygodniu z Brooklyn Nets o 27, a następnie oddanie 145 punktów (!) Oklahomie City Thunder w niedzielę – u siebie! – nie pomogła Thibodeau w tej sprawie.

Jasne, Knicks są 6-7, czyli to, czego należało się spodziewać. Ale czeka ich też pięciogwiazdkowy swing na Zachodnim Wybrzeżu, podczas którego wydaje się, że będą mieli szczęście, jeśli wyjdą z niego z jedną wygraną.

Ważne jest, aby zauważyć, że Knicks nie walczą z powodu Thibodeau. Ten roster to definicja bla. Nie jest zły, ale brakuje w nim strzelania i zdolnych obwodowych obrońców. Również Julius Randle wciąż tam jest. Ale niektóre schematy i wzorce zastępstw Thibodeau – trzymanie Quentina Grimesa na ławce, dawanie Randle’owi więcej minut niż Obi Toppinowi – nie do końca pomagają.

RISING: The Houston Rockets’ odds of landing Victor Wembanyama

Wszyscy skupiają się na pracy czołgu Thunder, ale to, co robią Houston Rockets jest jeszcze bardziej egregoralne.

Rockets są teraz 2-12, co jest najgorszym wynikiem w NBA. To, po notching ligę-low 20 zwycięstw w zeszłym sezonie i 17 sezon wcześniej, również dobre dla NBA najgorsze. Nawet „Process Sixers” nigdy nie osiągnęli takiego poziomu przegranych.

Rockets są 23. w ataku i 28. w obronie. Mają kilku fajnych młodych graczy (hello, Jalen Green), ale żadnego, który jest naprawdę gotowy, by przyczynić się do wygrywania. Cegły dla Vica są w pełnym działaniu!

UPADEK: Kyrie Irving’s (basketball) case for a return

Na razie pomińmy działania i komentarze Irvinga poza boiskiem. Zamiast tego spójrzmy po prostu na standing i to jak Nets radzą sobie od czasu zawieszenia Irvinga:

W rzeczywistości, w ciągu ostatnich dwóch sezonów (włączając play-in i playoffs), Nets są 17-25 (.405) z Irvingiem i 34-25 (.576) bez niego.

Nie mówię, że Nets są lepsi bez Kyrie’ego. Grali z bandą złych drużyn i pewni przeciwnicy wymagają większej kreacji rzutowej. Ale widać też, że bez Irvinga – a także dzięki przesunięciu Bena Simmonsa na ławkę – Nets znaleźli trochę więcej energii i spójności. To powiedziawszy, staje się również jasne, że właściciel Nets Joe Tsai chciałby, aby Irving wrócił do drużyny.

RISING: The Celtics’ Offense

Chyba Ime Udoka nie był kluczem do ofensywy Celtics.

Jak dobry był atak Bostonu? A może „najlepszy w historii”.

Celtics zdobyli 3.4 punktów więcej na 100 posiadań niż jakakolwiek inna drużyna, co byłoby największą różnicą między pierwszą a drugą ofensywą w historii.

Klucze? Jednym z nich jest to, że Celtics trafiają 38.2% rzutów z dystansu, co jest czwartym najlepszym wynikiem w NBA. Największe wrażenie robi jednak fakt, że prawie 47% ich rzutów pochodzi z głębi pola, co jest najlepszym wynikiem w lidze. Poza tym zmniejszyli wskaźnik rotacji i lepiej dzielą się piłką (wzrósł też wskaźnik asyst w drużynie).

Celtics, z 11-3 i wygraną w siedmiu kolejkach, wyglądają na klasę Wschodu.

UPADEK: Wielki eksperyment Wolves

Minnesota, po dokonaniu gigantycznej wymiany Rudy’ego Goberta, jest tylko 6-8. Sprawy nie mają się dobrze. Moglibyśmy to wszystko rozłożyć na czynniki pierwsze, ale zamiast tego przedstawmy po prostu tę metaforę sezonu Timberwolves:

Yaron Weitzman jest pisarzem NBA dla FOX Sports i autorem Tanking to the Top: The Philadelphia 76ers and the Most Audacious Process in the History of Professional Sports. Śledź go na Twitterze @YaronWeitzman.


National Basketball Association

Get more from National Basketball Association Follow your favorites to get information about games, wiadomości i więcej