NBA i gracze dogadują się w sprawie nowej umowy o pracę

NBA będzie miała spokój pracowniczy na najbliższe lata.

Liga i jej gracze doszli do porozumienia na początku soboty w sprawie nowego siedmioletniego układu zbiorowego, ogłosiła NBA. Wciąż czeka na ratyfikację, choć ten proces jest prawie na pewno nie więcej niż formalnością.

Umowa rozpocznie się tego lata i potrwa co najmniej do sezonu 2028-29. Każda ze stron może wtedy zrezygnować, w przeciwnym razie będzie trwała do 2029-30 roku.

Wśród szczegółów, według osoby zaznajomionej z negocjacjami, która rozmawiała z Associated Press: In-season turniej, że komisarz Adam Silver chciał od lat stanie się rzeczywistością, a gracze będą musieli pojawić się w co najmniej 65 meczach, aby kwalifikować się do najlepszych nagród indywidualnych, takich jak Most Valuable Player. Osoba ta mówiła pod warunkiem anonimowości, ponieważ ani liga, ani National Basketball Players Association nie ujawniły publicznie konkretów.

Inną nową częścią CBA będzie drugi poziom podatku od luksusu, który, gdy zostanie osiągnięty, uniemożliwi zespołom korzystanie z ich wyjątku midlevel, aby podpisać graczy. To był oczywisty kompromis, biorąc pod uwagę, jak niektóre drużyny chciały tzw. „górnego limitu wydatków”, który zasadniczo zainstalowałby absolutny pułap na to, co można wydać w każdym sezonie i pomógłby zrównoważyć pole gry między zespołami, które są skłonne płacić ogromne rachunki podatkowe i tymi, które nie są.

Nie w CBA jest zmiana polityki, która pozwoliłaby graczom ze szkół średnich wejść do NBA Draft. To było dyskutowane i było punktem porządku obrad od miesięcy, ale to nie będzie zmieniać w najbliższym czasie – prawdopodobnie nie dla co najmniej kadencji następnego CBA.

„Doceniamy również, że istnieje wiele korzyści z naprawdę mając weteranów, którzy mogą przynieść te 18-latków wzdłuż” NBPA dyrektor wykonawczy Tamika Tremaglio powiedział w lutym podczas NBPA konferencji prasowej na All-Star weekend. „I tak, z pewnością wszystko, co byśmy nawet rozważyli, szczerze mówiąc, musiałoby zawierać komponent, który pozwoliłby weteranom być również częścią tego”.

Silver powiedział w środę, na zakończenie dwudniowego spotkania Rady Gubernatorów, że ma nadzieję na uzyskanie porozumienia do weekendu. Powiedział również, że nie było żadnych rozważań – przynajmniej ze strony ligi – na temat przesunięcia daty opt-outu po raz trzeci.

Obecne CBA, które weszło w życie 1 lipca 2017 roku, przyszło z obustronną opcją dla NBA lub NBPA do opt-outu po sześciu sezonach – 30 czerwca tego roku. Strony pierwotnie miały termin 15 grudnia na ogłoszenie zamiaru skorzystania z opt-outu, potem przesunęły go na 8 lutego, a następnie na piątek.

Liga i związek kontynuowały rozmowy po tym, jak minął termin opt-outu o północy, a porozumienie zostało ogłoszone prawie trzy godziny później.

Porozumienie nie kończy procesu, choć oczywiście jest ogromnym krokiem naprzód.

Właściciele będą musieli głosować nad tym, co negocjatorzy wywalczyli, a gracze będą musieli głosować, aby zatwierdzić umowę, jak również. Następnie przyjdzie czas na napisanie dokumentu – ostatnie CBA liczyło około 600 stron, zawierało prawie 5,000 paragrafów i 200,000 słów. Wiele z nich będzie takich samych, wiele będzie wymagało poprawek.

Reporting by The Associated Press.

Read more NBA from FOX Sports:

FOLLOW Podążaj za swoimi ulubionymi, aby spersonalizować swoje doświadczenia z FOX Sports

National Basketball Association

National Basketball Association

Los Angeles Lakers

Los Angeles Lakers

Golden State Warriors

Golden State Warriors


National Basketball Association

Get more from National Basketball Association Follow your favorites to get information about games, wiadomości i więcej