Nadawca A’s Glen Kuiper został zwolniony po tym, jak na antenie użył rasistowskiego obelgi

Jason Owens

Nadawca Oakland A’s Glen Kuiper został zwolniony w poniedziałek po tym, jak wypowiedział na antenie rasistowską obelgę podczas programu przedmeczowego 5 maja.

A’s potępili obelgę jako „niedopuszczalną” w dniu incydentu. NBC Sports California zawiesiło Kuipera na czas nieokreślony dzień później.

W poniedziałek sieć wydała oświadczenie, w którym ogłosiła, że został on zwolniony:

„Po przeprowadzeniu wewnętrznego przeglądu, NBC Sports California podjęło decyzję o zakończeniu współpracy z Glenem Kuiperem ze skutkiem natychmiastowym. Dziękujemy Glenowi za jego poświęcenie dla baseballu Bay Area przez lata.”

Incydent miał miejsce podczas przedmeczowego pokazu meczu A’s z Kansas City Royals. Kuiper i inny nadawca i były miotacz A’s Dallas Braden rozmawiali o wizycie w Muzeum Negro Leagues w Kansas City. Kuiper odniósł się do ich wycieczki do muzeum, ale wypowiedział rasistowską obelgę zamiast nazwy muzeum.

Kuiper następnie przeprosił podczas szóstej rundy meczu A’s-Royals.

„Trochę wcześniej w programie powiedziałem coś, co nie wyszło tak, jak chciałem” – powiedział Kuiper. „Chciałem tylko przeprosić, jeśli zabrzmiało to inaczej niż chciałem. Jak powiedziałem, chciałem tylko za to przeprosić.”

Następnego dnia, po tym jak został zawieszony, złożył dodatkowe przeprosiny.

„Nie mógłbym być bardziej przepraszany i przerażony tym, co powiedziałem” – powiedział Kuiper w oświadczeniu wydanym przez NBCSC. „Mam nadzieję, że przyjmiecie moje najszczersze przeprosiny.”

Glen Kuiper was dismissed from his job as an Oakland A's broadcaster after his on-air use of a racial slur. (Michael Zagaris/Oakland Athletics/Getty Images)

Glen Kuiper został zwolniony z pracy jako nadawca Oakland A’s po tym, jak na antenie użył rasistowskiej obelgi. (Michael Zagaris/Oakland Athletics/Getty Images)

Prezes Negro Leagues Baseball Museum Bob Kendrick odniósł się do incydentu w tweecie po zawieszeniu Kupera.

„Powitałem wczoraj Glena w NLBM i wiem, że był naprawdę podekscytowany, że tu jest” – napisał Kendrick. „To słowo jest bolesne i nie ma dla niego miejsca w naszym społeczeństwie. I chociaż nie udaję, że znam serce Glena, wiem, że moje serce jest sercem przebaczenia. Mam nadzieję, że każdy z was znajdzie w sobie to samo!”

Braden, który siedział obok Kuipera podczas transmisji, również wydał oświadczenie, w którym odniósł się do braku reakcji na obelgę Kuipera na antenie po tym, jak został skrytykowany za to, że nie odniósł się do niej w danym momencie.

„Kilka osób zakwestionowało mój brak reakcji na kwestię, która miała miejsce na antenie …” Napisał Braden. „Uważam, że moje milczenie zostało źle zinterpretowane.

„W czasie incydentu nie byłem świadomy, że cokolwiek w transmisji było nie tak. Niuanse telewizji na żywo oznaczają, że czasami my, jako nadawcy, tracimy część tego, co widzowie widzą i słyszą. … Przegapiłem komentarz na żywo i nie byłem tego świadomy aż do szóstego inningu, kiedy Glen Kuiper przeprosił.”

Kuiper, 60, pracował przy transmisjach A’s od 2004 roku, kiedy to zaczął jako korespondent na boisku. W 2006 roku objął stanowisko głównego spikera telewizyjnego i utrzymał je do momentu zawieszenia, a następnie zwolnienia. Grał dwa sezony w niższej lidze baseballu jako zawodnik w 1985 i 86 roku.