Muzułmańska rodzina nosząca burkini została poinformowana, że nie może pływać w parku wodnym w Manitobie: „Bardzo niekomfortowo

burkini Colorful waterpark tubes and pool in tropical aquapark. Egypt, Sharm al-Sheikh.

Rodzina z Winnipeg jest na misji, aby podnieść świadomość na temat burkini po incydencie w parku wodnym w Manitobie. (Zdjęcie przez Getty Images)

Halima Jelloul jest na misji podnoszenia świadomości po incydencie w parku wodnym w Manitobie.

W weekend, Jelloul, jej mąż i ich dwie córki weszli do Lilac Resort w Winnipeg, Manitoba na pełną zabawy rodzinną wycieczkę.

Położony 20 minut poza Winnipegiem, ośrodek oferuje kempingi RV, namiotowe, wynajem kabin i park wodny.

Po przybyciu na miejsce, Jelloul i jej rodzina powiedzieli, że nie mogą wejść na basen ze względu na ich strój.

„Około 10-15 minut, właściciel podszedł do nas i powiedział, że ze względu na burkini ja i moja córka były noszone nie jesteśmy dozwolone na zjeżdżalni”, powiedział Jelloul w wywiadzie dla CTV News Winnipeg.

„Byłem bardzo niewygodny, oczywiście. Nie byłam zszokowana, że to się stało” – dodała 14-letnia córka Jelloul, Salma Douida.

Podobne do mokrego kombinezonu, burkini to strój kąpielowy, który jest przeznaczony dla kobiet, aby przestrzegać islamskich tradycji skromnego ubioru.

Strój zakrywa całe ciało z wyjątkiem twarzy, dłoni i stóp, a jednocześnie jest lekki i wystarczająco elastyczny, aby swobodnie poruszać ciałem podczas pływania.

A young Muslim woman wearing a burkini  walks on Clacton beach, UK. Clacton pier in the the background.

Burkini to strój kąpielowy, który został zaprojektowany dla kobiet, aby uszanować islamskie tradycje skromnego ubioru. (Zdjęcie przez Getty Images)

Dan Manaigre, właściciel ośrodka, powiedział CTV, że zwrócił się do rodziny, ponieważ myślał, że burkini to strój uliczny – co jest naruszeniem zdrowia publicznego, jeśli jest noszone w basenie.

„Chcę przeprosić rodzinę, ponieważ po prostu nie wiedziałem”, powiedział Manaigre, który wysłał notatkę do swoich pracowników wyjaśniającą, czym jest burkini i że są one faktycznie dozwolone.

„Idąc naprzód, wszyscy zostali poinformowani, że burkini będzie akceptowalnym strojem. Jednak nadal będą egzekwować zakaz noszenia odzieży ulicznej na basenie” – dodał.

Po rozmowie z inspektorem sanitarnym, Jelloul i jej rodzinie powiedziano, że mogą pływać, ale zamiast tego zdecydowali się wyjść.

„Moje córki płakały. Nie był to dla nas przyjemny moment, więc musiałam sprawdzić, czy moje córki są w porządku i czy chcą zostać czy wyjść” – wyjaśniła Jelloul w rozmowie z CTV.

„I myślę, że muzułmanki lub ktokolwiek, kto ubiera się skromnie, powinien mieć prawo i że jeśli to im się przydarzy, powinien się odezwać” – dodała Douida.

young woman in burkini swimming in the sea, persian gulf, jumeirah beach in dubai

Według Lifesaving Society Manitoba, nie ma powodu, dla którego burkini powinny być zakazane. (Photo via Getty Images)

Według Christophera Love, koordynatora ds. zarządzania bezpieczeństwem w Lifesaving Society Manitoba, nie ma powodu, dla którego burkini powinno być zakazane.

„Tak długo, jak burkini, o którym mowa, jest właściwie skonstruowane, nie ma żadnych obaw o bezpieczeństwo,” Love powiedział CTV w e-mailu. „Widziałam niektóre z nich w użyciu i naprawdę funkcjonują jak mokre kombinezony i zapewniają skromność, jednocześnie pozwalając na pełny zakres ruchu w wodzie.”

Idąc naprzód, rodzina chce szerzyć świadomość tego, czym są burkini.

„Na co dzień doświadczamy tego na plaży. Ludzie patrzą na ciebie nie wiedząc, co to jest, co jest w porządku, ale niektóre edukacja musi się zdarzyć,” powiedział Jelloul.

Rodzina ma nadzieję, że wiedza i świadomość będzie zapobiegać temu incydentowi z innych rodzin lub osób w przyszłości.

Yahoo Canada skontaktowało się zarówno z rodziną jak i kurortem w celu uzyskania komentarza.

Daj nam znać co myślisz komentując poniżej i tweetując @YahooStyleCA! Follow us on Twitter and Instagram.