Monza pokonuje Cisternę na piątym miejscu

MONZA – Mecz z przewagą rywalizacji, w którym zagrały Vero Volley Monza i Top Volley Cisterna w ósmym dniu meczu. Wyważony i twardy mecz, trwający ponad dwie i pół godziny, w którym drużyna Soli dwukrotnie obejmowała prowadzenie, zanim doznała comebacku gospodarzy. Sprawiedliwy podział stawki, nawet jeśli Dirlic i jego koledzy z drużyny prawdopodobnie wrócą do domu z pewnym żalem, że nie potrafili wykorzystać przewagi przy wyniku najpierw 0-1, a potem 1-2.

Pogodne nastroje powracają u siebie Vero Volley Monza, które po dwóch porażkach z rzędu znajduje zwycięstwo na zakończenie niekończącego się wyzwania przeciwko dobrze zorganizowanemu Top Volley Cisterna. Oczekiwanie na ósmy dzień SuperLega Credem Banca daje dwa punkty drużynie gospodarzy, jak również bajeczne widowisko dla obecnych w Arenie Monza, bohaterów ryczących oklasków przez dwie i pół godziny gry dzięki pięknej i odważnej siatkówce wyrażonej przez obie drużyny. Drużyna Eccheli szukała przełamania po rozczarowującym występie w Weronie i tak też się stało, bo Beretta i jego koledzy z drużyny, mimo kontuzji odniesionej przez Di Martino na początku meczu (podejrzenie urazu mięśnia przywodziciela u niego) i super podejścia gości, zdołali zostawić za sobą pierwszego i trzeciego seta, by w czwartym zacząć z odwagą i wygrać w najgorętszym momencie wyzwania. Top Volley zresztą mocno zmiażdżył Dirlicem i byłym graczem Brianzy Sedlackiem, dając odczuć swoją solidność w obronie muru (3 z Rossiego i 2 z Zingla, w dodatku w obronie Catanii) i w odbiorze (świetny występ Bayrama). Up 2-1, jednak Monza wróciła: budując błyskotliwe volley, piłka po piłce, z ciągłym wzrostem Grozera, który w końcu stał się absolutnym bohaterem meczu. 32 punkty, 2 asy i 3 ściany, przy 56% w ataku to liczby Niemca, potrafiącego dźwigać na swoich barkach kolegów z drużyny, gdy liczyła się piłka i równie dobrze ich stymulować (Maar i Davyskiba dobrzy w ataku, Galassi, Beretta i zaskakująco Zimmermann super na ścianie, 4 osobiste), Vero Volley wypośrodkowało swoje trzecie zwycięstwo w sezonie i przybliżyło strefę Play Off o jeden punkt. Dla Cisterny jest to niemal bezbolesny przystanek, gdyż przed jutrzejszymi meczami pozostają chwilowo na trzecim miejscu.

Monza ustawia Zimmermann jako seter, Grozer naprzeciwko, Galassi-Di Martino jako środkowy, Davyskiba-Maar jako zespoły i Federici jako libero. Cisterna odpowiada Baranowiczem na pozycji setera, Dirlicem naprzeciwko, Rossim i Zinglem na środku, Sedlackiem i Bayramem na drugim, a Catania na libero. Vero Volley break z Grozerem (wygrany atak i ściana na Sedlacku) i Maar, 4-1, także dzięki świetnemu podaniu Davyskiba. Sedlacek skraca dystans dla drużyny Lazio (4-3), następnie Di Martino kontuzjuje się upadając przy ścianie i wychodzi, zostawiając miejsce Beretty. Grozer ponownie prowadzi Monzę zarówno w ataku, jak i serwisie (również as dla niego) dla gospodarzy 8-4. Maar strzela z dziewięciu metrów, Baranowicz robi odwrotnie i goście skracają, 9-7. Dwa solówki Dirlica, przeplatane błędem Grozera, doprowadziły Top Volley do parytetu, 10-10, otwierając ciasną grę punkt za punkt do 13-13. As Sedlacek’a i zwycięski atak Dirlic’a ustawiły przerwę dla gości (15-13), ale Maar i Grozer utrzymali swoją w biegu dzięki mano e fuori, 17-16. As Bayrama dał Cisternie prowadzenie (19-16), ale trzymali gospodarzy na dystans dzięki ścianie Rossiego na Davyskibie (20-17) i Eccheli wezwał time-out. Ręce Sedlacek i poza, aby popchnąć swój zespół do 22-18, a Monza próbowała reagować z Maarem (22-19) i Grozerem, po błędzie Beretty z dziewięciu metrów (23-20). Grozer ponownie na celowniku, ale Bayram zamyka pierwszego seta, 25-21 dla Top Volley.

Nowy set, z Berettą na boisku dla Di Martino i znów zdecydowany początek dla Vero Volley. Z kolei Davyskiba at bat (również dwa asy dla niego) i ściany Grozer, Monzese lecą na 7-2 i Soli wzywa time-out. Goście urwali kilka punktów środkowym atakiem Zingla (8-4), ale ściana Zimmermanna na Dirlicu przywróciła Monzese prowadzenie, 10-5. Bayram z dobrą przekątną i Baranowicz z asem przywrócili Latiumowców pod ziemię (10-7), potem zwycięska zagrywka Grozera i ściana Rossiego na przeciwniku Monzy (12-8 Vero Volley). Z cierpliwością i hojnością Vero Volley strzegło swojej przewagi, zwiększając intensywność przy ścianie (Beretta i Zimmermann) i wykorzystując kilka błędów ludzi z Lazio, 16-13. Cisterna to twardy orzech do zgryzienia w ataku, z Bayramem i Sedlackiem dobrze wpychającymi się w ręce ściany Monzy na minus jeden (17-16). Monza włożyła w to swoją energię: zwycięskie ataki Grozera, który potem dobrze blokował Sedlacka, oraz kolejka Zimmermanna (również as dla Niemca), uruchomiły Vero Volley na 20-16 i Top Volley Cisterna wzięła time-out. Po wznowieniu gry Zimmermann znów był decydujący z dziewięciu metrów (21-16), a następnie błąd Sedlacka dał Niebieskim prowadzenie (22-17). Za Sedlacka wszedł Gutierrez, który od razu zdobył bramkę dla swojej strony, ale to samo zrobił Davyskiba, a następnie umieścił asa 24-17 tuż przy Kubie. Galassi zamknął drugiego seta, 25-18, dla Monzy.


Taka sama dwunastka w trzeciej partii pierwszej partii, przy czym Cisterna od razu zaczęła mocno dzięki zwycięskim atakom Bayrama i Sedlacka, 5-1. Galassi przerywa passę drużyny z Lazio, potem ręka Zingela i off, ale Grozer (wygrany atak i as) utrzymuje Monzę w prowadzeniu, 6-4. W dalszym ciągu gry drużyna Lazio natchniona w fazie ofensywnej „zwykłym” Sedlackiem i Vero Volleyem goniącym za sprawą Galassiego i Davyskiby (11-9). Błąd Monzese i mano e fuori Dirlica doprowadziły gości do stanu 13-9, ale Grozer stał się nie do zatrzymania w ataku, Maar zwiększył intensywność na batucie, a Zimmermann zamknął skos parytetu, 14-14. Bayram i Dirlic przywrócili Cisternie prowadzenie, 16-14, a Eccheli zarządził time-out. Przy wznowieniu gry, wymiana piłki przez Monzę działa dobrze, z Grozerem nadal nie do przejścia, ale gracze Lazio również nadal trafiają do celu z Dirlicem (wygrany atak i as), na 20-17. Dwa przebłyski Maara, w odpowiedzi na Sedlacek, sprowadzają Monzę do jednego, 21-20. Błąd Baranowicza z dziewięciu metrów po piłce wprowadzonej przez Bayrama, 23-22 Cisterna. As Szwarca daje Monzie parytet (23-23), potem ręka Davyskiby i off, by wyprzedzić Vero Volley, 25-24, ale remis Dirlic (25-25). Davyskiba chwyta Sedlacek (26-26), Maar strzela po zwycięskiej zagrywce Cisterna i jest 28-26 dla gości.

Ta sama dwunastka na boisku w czwartej tercji i prologu doprawiona kilkoma zbyt dużymi błędami po obu stronach, zwłaszcza z dziewięciu metrów (6-6). Przewaga Cisterny, 8-6, time-out Eccheli, a gdy drużyna Monzy wróciła na boisko, Grozer i Zimmermann doprowadzili do remisu (8-8). Przy stanie 9-9 super obrona Maara, zamknięta przez Davyskiba, rozpaliła drużynę Monzy, która zdołała się przełamać za sprawą Galassiego, 11-9, a Soli wezwał time-out. Grozer mocno dunkuje, Zingel strzela i Soli ogłasza time-out przy 13-10 Monzy. Galassi konsoliduje plus trzy niebieskich i Top Volley wstawia Gutierrez dla Sedlacka (14-11). As Maara, potem mur Zimmermanna na Bayramie i prowadzenie Vero Volley, 18-13. Drużyna Lazio odpowiada Dirlicem, ale Baranowicz strzela z dziewięciu metrów: 19-14 Monza. Enter Szwarc w szeregach Brianzy (as Kanadyjczyka na Gutierrezie), rozpędzony zarówno w obronie jak i w ataku (niezwykły Grozer) na 22-15. Gutierrez skrócił dystans i Eccheli wezwał time-out (22-17), potem pierwszy czas Galassiego, slash Maara (doskonałe podanie Davyskiba), 24-17. Najazd na ścianę Cisterny daje częściowe zwycięstwo Monzy, 25-18.
Sedlacek wraca w tie-breaku za Gutierreza w szeregach Lazio, potem bez zmian. Błąd Davyskiba, ściana Zingla na Grozera i ręka Dirlica i off na 3-0 Top Volley. Grozer i Maar skracają dystans (3-2), a Soli zatrzymuje grę. Błąd Sedlacka daje Monzie parytet, ale chorwacki napastnik gości i ściana Zingla na Maarze dają Cisternie przerwę, 5-3. Dwa przebłyski mano fuori Grozera i Davyskiba dają Monzie prowadzenie, 8-7. Przy zmianie parkietu dziki Grozer ponownie dał Monzie dwupunktowe prowadzenie, 9-7 i time-out Soli. Grozer nadal skutecznie podaje (11-9), Galassi i Davyskiba (as) robią to samo (13-10). Grozer odpowiada Dirlic, Beretta muruje Zingel: 15-11 i 3-2 Vero Volley Monza.

I PROTAGONISTI-

Georg Grozer (Vero Volley Monza)-” To była ciężka noc, trudny mecz, szczególnie dla mnie, który nie był w najlepszej formie w ciągu tygodnia. Mieliśmy świetne momenty, potem mniej dobre. Dochodzimy do granic możliwości, nawet na treningu, nigdy się nie poddajemy. Jest to ważne, nawet jeśli musimy się poprawić w zarządzaniu niektórymi sytuacjami. Chcę podziękować drużynie za to, jak wyszła na boisko. Nie ma znaczenia ile punktów zgarnęliśmy dziś wieczorem, jedyne co mnie interesuje to zwycięstwo. Również dla tej wspaniałej publiczności, która wspierała nas dziś po raz kolejny.

Marko Sedlacek (Top Volley Cisterna)- „Myślę, że bardzo ważne było dla nas zdobycie punktów, aby przesunąć się w górę naszego rankingu i nadać ciągłość okresowi, w którym spotykamy się z wieloma ważnymi zespołami, które wiedzą jak postawić nas w trudnej sytuacji. Musimy dalej ciężko pracować i przygotowywać każdy mecz tak, jakby to był finał. Dla mnie był to szczególny mecz, ponieważ wróciłem do mojego drugiego domu. Tutaj na Monzy jest wielu ludzi, których kocham i mam dobre relacje z kibicami. Dla mnie zagranie tutaj było jeszcze trudniejsze ze względu na emocje, które czułem i chcę pogratulować wszystkim, którzy byli dzisiaj na Arenie.

IL TABELLINO-

VERO VOLLEY MONZA – TOP VOLLEY CISTERNA 3-2 (21-25, 25-18, 26-28, 25-18, 15-11)

VERO VOLLEY MONZA: Zimmermann 7, Davyskiba 19, Di Martino 0, Grozer 32, Maar 13, Galassi 11, Szwarc 2, Beretta 5, Federici (L), Visic 0, Magliano 0. N.E. Pirazzoli, Marttila. All. Eccheli.

TOP VOLLEY CISTERNA: Baranowicz 3, Bayram 9, Rossi 6, Dirlic 22, Sedlacek 12, Zingel 6, Staforini (L), Catania (L), Gutierrez 3. N.E. Martinez, Zanni, Mattei. All. Soli.

REBITTERZY: Canessa, Curto.

UWAGI – czas trwania zestawu: 29′, 32′, 38′, 29′, 20′; łącznie: 148′

MVP: Georg Grozer (Vero Volley Monza)

Spettatori: 1018