Monte Rosa SkyMarathon 30 lat później, zapraszamy do historii

149 sportowców z 23 krajów wyruszyło o świcie, aby zmierzyć się z wymagającym 36 km na wysokości 4,554m z 7,000m przewyższenia w sumie, aby pozostawić cię bez wyrazu.

Jedna z szczelin na szczycie trasy Monte Rosa SkyMarathon. ©iancorless.com

Zwycięski zespół, składający się z Franco Collé z Valle d’Aosta i Tadei Pivk z Friuli, który w zeszłym roku zajął drugie miejsce, ukończył z niesamowitym wynikiem w 5h11’35”. Collé ustanowił tu w 2018 roku rekord z Williamem Boffellim w 4h39’59” na oryginalnej trasie. Ze względu na warunki pogodowe panujące w ciągu ostatnich kilku miesięcy, poziom śniegu znacznie się obniżył i trasa musiała zostać przeprojektowana, aby ominąć stromy wąwóz na wysokości 3200 m n.p.m., który okazał się nieprzejezdny podczas zawodów, co oznaczało zwiększenie dystansu o około jeden kilometr.

To była wspaniała przygoda i miło było dzielić ją z przyjacielem, a nie tylko kolegą z zespołu„, powiedział Collé. „W zeszłym roku przyjechaliśmy tylko po to, żeby się dobrze bawić, ale tym razem Tadei był w najwyższej formie. Po trudnościach z wyprzedzeniem Antioniego i Bonaldiego na szczycie, Tadei przekonał mnie do zjazdu. Wiedzieliśmy, że jesteśmy mocni na zjeździe i postanowiliśmy dać z siebie wszystko – mówi. Wzruszony Pivk powiedział: „Muszę podziękować Franco za przekonanie mnie do tego wyścigu. Był ze mną w wielu trudnych chwilach i po kilku latach nieobecności przekonał mnie do powrotu. Mieliśmy na celu miejsce w pierwszej piątce, a wygrana jest niesamowita i bardzo wyjątkowa.”

Franco Collè i Tadei Pivk, zwycięzcy Monte Rosa SkyMarathon 2022. ©iancorless.com

Zwycięstwo kobiet było mile widzianą niespodzianką dzięki mieszanej drużynie narodowościowej z Austriaczką Stephanie Kröll, reprezentującą sponsora SCARPA, i Meksykanką Kariną Carsolio, która ukończyła w 6h43’31” – pomimo tego, że Carsolio doznała kontuzji na zjeździe. „To jest niesamowity wyścig, prawdziwy skyrunning! To było niesamowite być tam na górze i wspaniale było dzielić to ze Stephanie. Każdy z nas miał swoje chwile i przepychaliśmy się nawzajem przez trudne momenty. Cały czas rozmawialiśmy, żeby dodać sobie otuchy – skomentowała.

Amerykanka Hillary Gerardi, która wygrała pierwszą edycję relaunchu w 2018 roku oraz AMA VK2 w 2021 roku, powróciła z drugim miejscem wraz ze swoją francuską partnerką Célią Chiron. Powiedziała: „Cholera! To było trudne! Tak trudno było dziś stanąć na podium. Po dobrym starcie, w pewnym momencie na zjeździe byliśmy na czwartym miejscu. Wtedy Célia spojrzała na mnie i kazała mi naciskać. I udało się! Gratulacje dla Stephanie i Kariny za fantastyczny wyścig i gratulacje dla całej organizacji: mimo trudnej sytuacji czuliśmy się na lodowcu naprawdę bezpiecznie„.

Z Norwegii, mistrz świata w skyrunnigu Stian Angermund i partnerka Katrin Villumsen. ©iancorless.com

Światowej klasy sportowiec, Stian Angermund z Norwegii, po raz pierwszy zmierzył się z „legendą” w towarzystwie swojej partnerki i matki ich córki, Katrine Villumsen z Danii. Mimo nie najlepszej kondycji poprowadził parę do mety przed limitem czasu 9h45′.(Pary mieszane są klasyfikowane w kategorii mężczyzn).
To najbardziej alpinistyczny wyścig, jaki kiedykolwiek zrobiłem. To jest czysty skyrunning!” powiedział Angermund. „Podążałem za Katrine, nigdy jej nie popychając i jestem tak szczęśliwy, że zrobiła to wszystko sama bez żadnego treningu i udało nam się ukończyć sześć minut poniżej limitu czasu! Nigdy wcześniej nie byłam na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. i nie byłam przygotowana na zapierające dech w piersiach widoki, może też z powodu wysokości! Na pewno wrócę jeszcze raz na ten wspaniały wyścig!” – podsumował.

Marcello Ugazio, vincitore dell’AMA VK2. ©Damiano Benedetto

Równolegle z wyścigiem na szczyt odbył się AMA VK2 – 9 km czystej wspinaczki z 2,086m dodatniego przyrostu wysokości, ten doskonały podwójny Vertical Kilometer® osiąga 3,200m wysokości, gdzie 116 sportowców podjęło wyzwanie.

The Monte Rosa SkyMarathon, najwyższy wyścig w Europie do schroniska Margherita na wysokości 4,554m jest wyjątkowym wydarzeniem, które odbywa się co roku na piargach, polach śnieżnych, lodowcach i szczelinach. Trasa dotyka terytoriów Gressoney La Trinité w Valle d’Aosta i Szwajcarii w górnej części.

Komitet Organizacyjny AMA po raz kolejny uczcił mit udaną imprezą i chciałby podziękować przewodnikom górskim, Soccorso Alpino i wszystkim wolontariuszom – na górze i w dolinie – wraz ze sponsorami: SCARPA, NORTEC, BUFF, Cimberio, Guidi, NAMEDSPORT>, SAIS Compensati, Julbo, Torraccia del Piantavigna, i-exe, Aonijie, NATURAL BOOM, Baglione oraz partnerzy instytucjonalni: gminy Alagna Valsesia, Gressoney La Trinité i Borgosesia, Regione Piemonte, Prowincja Vercelli, Visit Monterosa i Monterosa 2000.

Zwycięzcy Monte Rosa SkyMarathon i AMA VK2 2022. ©Damiano Bendetto

Bądź na bieżąco z przyszłorocznymi datami i aktualizuj swoją listę życzeń dotyczących wyścigów skyrunning.

Risultati Monte Rosa SkyMarathon
UOMINI

Collé-Pivk – (ITA) – 5h11’35”
Antonioli-Bonaldi – (ITA) – 5h21’07”
Rota Martir-Costa – (ITA) – 5h33’24”

DONNE

Kröll (AUT) – Carsolio (MEX) – 6h43’31”
Gerardi (USA) – Chiron (FRA) – 6h52’42”
Chiarello-Perrier (SUI) – 6h57’28”

Risultati AMA VK2
UOMINI

Marcello Ugazio (ITA) – 1h35’56”
Daniel Thedy (ITA) – 1h46’54”
Daniele Fontana (SUI) – 1h47’03”

DONNE

Noémie Grandjean – (FRA) – 2h08’24”
Valentina Giorgi – (ITA) – 2h12’03”
Aina Cusi – (ESP) – 2h14’46”

Risultati completi