Mistrzostwa Europy Kobiet: Włochy pokonały Rumunię w trzech setach

VERONA- Zwycięski debiut Włoch Davide Mazzantiego w Mistrzostwach Europy Kobiet. We wspaniałej scenerii Areny w Weronie, gdzie przybyło 9358 widzów za łączną kwotę 298754,50, reprezentacja Mazzantiego pokonała Rumunię w trzech setach 3-0 (25-19; 25-19; 25-15). Przeciwnik nie był wielki, ale włoska drużyna pokazała doskonałą kondycję, bardzo wysoki poziom gry oraz niezawodną i konkurencyjną grupę zawodników, zdolnych do zmiany na boisku i zawsze gwarantujących bardzo wysoką wydajność. Jest jeszcze za wcześnie na ostateczne osądy, ale ważne było, aby zacząć od właściwej stopy, a Orro i jej koledzy z drużyny zrobili to z wielką pewnością siebie. W wyborach Mazzantiego na boisku natychmiast pojawiła się Antropova w roli przeciwnika w miejsce Egonu (który odegrał niewielką rolę tylko w pierwszym secie). Neowłoszka, przezwyciężając emocje związane z debiutem w koszulce Azzurri, nie zawiodła, gwarantując, choć z pewnymi przerwami, ważne trafienia. Włoski trener skorzystał jednak z okazji, by wysłać na boisko praktycznie wszystkie zawodniczki, by sprawdzić ich umiejętności, i od każdej z nich otrzymał pozytywne odpowiedzi.

Pierwszy włoski skład na Mistrzostwach Europy to Orro na rozegraniu z Antropovą na przekątnej, Sylla i Pietrini na pozycji rozgrywających, Lubian i Danesi na środku oraz Fersino na rozegraniu. Rumunia odpowiedziała Axinte na pozycji rozgrywającej, Inneh naprzeciwko, Budai-Ungureanu i Raisa na pozycji rozgrywającej, Buterez i Virlan na środku oraz Albu na libero.

Pierwszy set z natychmiastowym prowadzeniem Azzurri. As Lubiana daje nam prowadzenie 10-5, a mur Danesiego zwiększa przewagę Włochów (13-7). Włochy pozostały skoncentrowane, ale Rumunia nie poddała się i polegała na Adelinie Ungureanu, znajomej z naszej ligi, próbując pozostać w tyle. Wejście Egonu (podwójna zmiana Mazzantiego z Bosio na dryblingu) nie przyniosło właściwego efektu i wynik stał się bardziej wyrównany (19-15). Po zakończeniu rotacji na parkiet powróciły Orro i Antropova. Degradi zadebiutowała w drużynie narodowej i od razu zdobyła ważny punkt (21-15). Squarcini również była na boisku. Końcówka partii jest zabarwiona na niebiesko. Sylla zdobywa decydujący punkt piękną przekątną, która zamyka partię (25-19).

W drugim secie Rumunia rozpoczęła z większą koncentracją i decyzją, utrzymując się przeciwko Azzurri w początkowych fazach (5-5). Dwie imponujące ściany (Danesi i Antropova) i lob Sylli wykopują pierwszą bruzdę na naszą korzyść (9-5). As Antropovej wyprowadza nas na prowadzenie 13-7. Nwakalor zdobywa swój pierwszy europejski punkt (14-7). Bosio również był na korcie i Włochy prowadziły 2-0. Degradi zastępuje Pietriniego i od razu oddaje zwycięski serwis, zwiększając różnicę na naszą korzyść (19-11). Rumunia reaguje i skraca dystans dzięki ścianie i asowi (20-15). W końcówce dziewczyny Mazzantiego były nieco zdezorientowane, ale Degradi naprawiła sytuację, zdobywając decydujący punkt spektakularnym rzutem z trzech metrów (25-19).

Degradi na boisku w sekstecie rozpoczynającym trzeciego seta w miejsce Sylli. Rumunki zaskoczyły nas na początku (3-5), ale bomba Lubian przy jej podaniu przywróciła nam równowagę (5-5). Włochy oddały strzał i wróciły na prowadzenie. Antropova z drugiej linii dała nam prowadzenie 7-5. To nie jest decydująca różnica (7-7). Kilka zbyt wielu błędów Azzurri utrzymuje Rumunię na prowadzeniu (9-10) dzięki bombie Ungureanu. Degradi podpisuje nową przewagę Azzurri (11-10). Nwakalor i Bosio powrócili, ale gra Włoch w tej fazie była mniej wyrazista niż w pierwszych dwóch setach. As z taśmy Degradiego dał nam dwa punkty przewagi (14-12). Trzy kolejne punkty Nwakalora, dwa dunki i imponująca ściana, dały nam +4 (17-13). Nasza drużyna narodowa odskoczyła w końcowej fazie (20-14), a następnie (23-15) dzięki rzutowi Antropovej. Passerelle również dla Omoruyi i Parrocchiale w miejsce Degradi i Fersino. Błąd Rumunek przypieczętował wygraną 25-15 i prowadzenie Azzurri 3-0.

I PROTAGONISTI-

Davide Mazzanti (trener Włoch) – ” To nie był łatwy mecz. Było jednak wiele pozytywów. Brakowało nam trochę konsekwencji, ponieważ niektóre momenty, w których graliśmy na takiej hali, nie były łatwe. W trakcie meczu nie byliśmy dobrzy w dostosowywaniu się pod tym względem. Niemniej jednak był to wieczór do zapamiętania. Byłem podekscytowany już przed przyjazdem do Areny. Dzisiejszego wieczoru graliśmy trochę wolniejszą siatkówkę w porównaniu do porannego treningu. Nie udało nam się znaleźć odpowiedniego zrozumienia, co spowolniło naszą grę. Ten tydzień był bardzo ciężki, ponieważ zmarła moja ciocia, która miała tu być. Dzisiaj cała rodzina była na trybunach i kiedy przywitałem się z nimi na początku, poddałem się. Właściwie to nawet teraz się z nimi pożegnałem. To były emocje za emocjami. Tego wieczoru trzymamy się emocji i fantastycznej publiczności, która wspierała nas przez cały mecz.”

Ekaterina Antropova (Włochy) – ” Doświadczyłam mieszanki emocji. Gra w Arenie jest niewiarygodna, do tego trzeba dodać debiut w reprezentacji. Od razu przełamałam lody dzięki pomocy i zaufaniu moich koleżanek z drużyny, zaczęłam dobrze, zawsze można grać lepiej, ale jestem zadowolona z naszej gry. Zawsze mam tendencję do oceniania swoich błędów, a nie tego, co zrobiłem dobrze, ale wynik mnie pociesza. Dzisiaj dowiedziałem się, że będę starterem, trenowałem jako przeciwnik i wszystko poszło dobrze. Długo czekałem na ten moment i muszę podziękować wszystkim za tę szansę. Najlepsze wspomnienie z tego wieczoru? Wejście na boisko i dźwięki hymnu narodowego.”

IL TABELLINO-

WŁOCHY-RUMUNIA 3-0 (25-19, 25-19, 25-15)

WŁOCHY: Sylla 5, Lubian 9, Orro, Pietrini 2, Danesi 6, Antropova 13, Fersino (L). Bosio, Nwakalor 5, Egonu, Squarcini. N.e. Parrocchiale, Omoruyi. All. Mazzanti.

RUMUNIA: Varlan 2, Axinte 1, Ungureanu 11, Raisa 2, Inneh 7, Buterez 6. Albu (L). Veres, Albu, Roman, Miclaus. N.e. Ariton, Radu, Matei, Zadorojnai. Wszyscy. Narranjo Hernandez.

Sędziowie: Marie Catherine Boulanger (BEL) i Michail Koutsoulas (GRE).

Czas trwania seta: 22′, 25′ Tot : 72′

Widzów: 9358.

Włochy: a 6, bs 12, m 4, et 24.

Rumunia: a 1, bs 14, m 3, et 30.