Mistrzostwa Europy do lat 21, Włochy pokonane i wściekłe na sędziego: Francja wygrywa

CLUJ-NAPOCA (Rumunia) Przygoda Włoch do lat 21 na Mistrzostwach Europy zaczyna się od porażki, pełnej żalu. W Cluj-Napoca Francja, która objęła prowadzenie w 23. minucie dzięki magicznemu kopnięciu Kalimuendo, podczas gdy Włosi protestowali za przytrzymanie w strefie transalpejskiej przez Ricciego, wygrała 2-1. Chwilowe wyrównanie Pellegriego, Barcola – ułatwione przez wyraźny faul Gouiriego na Okolim w środku pola i defensywny „samobój” Udogiego – bramka, która rozstrzygnęła mecz. Na tym jednak nie kończą się wyrzuty sumienia naszej młodzieżówki: do wspomnianych już epizodów należy dodać faul ręką Kalulu w polu karnym na główce Piroli oraz bramkę Bellanovy – która wyraźnie przekroczyła linię – nie przyznaną w 92. minucie.

Włochy-Francja U21, wybory Nicolato

3-5-2 to ustawienie wybrane przez trenera Paolo Nicolato na mecz z Francją U21, jednym z faworytów do końcowego zwycięstwa. Carnesecchi znajduje się między słupkami, osłaniany przez trio Okoli-Pirola-Scalvini, Bellanova i Udogie w obronie, Rovella w polu, Ricci i Tonali na skrzydłach oraz ofensywny tandem Pellegri i Cambiaghi. Odpowiedzią Ripolla jest ustawienie 4-3-3 z Chevalierem w bramce, Kalulu, Badé, Lubeką i Nkounkou w obronie, K.Thuramem, Caqueretem i Koné w środku pola oraz Barcolą, Kalimuendo i Gouirim w ataku.

Mistrzostwa Europy U21, kalendarz

Mistrzostwa Europy U21, ranking grup

Italia U21, debutto amaro agli Europei: vince la Francia

Obejrzyj galerię

Włochy U21, gorzki debiut na Mistrzostwach Europy: Francja wygrywa

Pellegri odpowiada Kalimuendo: 1-1 w 45. minucie meczu Włochy – Francja U21

Uścisk, który „pachnie” pożegnaniem z AC Milan, między Tonalim i Kalulu jest prologiem do początkowego gwizdka sędziego, Holendra Lindhouta. Tempo było niskie, przynajmniej na początku, ale Francja próbowała przejąć stery gry, naciskając Azzurrini i zbierając rzuty rożne, które nie przyniosły szczególnego efektu. Z drugiej strony, Włochy zaznaczyły swoją obecność w strefie Chevaliera w 9′, kiedy Ricci spudłował po dośrodkowaniu Bellanovy, a następnie – w 14′ – bezskutecznie próbował uderzyć Tonaliego bezpośrednio z rzutu wolnego. Protesty – które kosztowały Scalviniego żółtą kartkę – zaledwie dwie minuty później, gdy sędzia przerwał grę, aby upomnieć Kalulu, winnego złej interwencji na Pellegri, ale z Cambiaghim zmierzającym do bramki. Po drugiej stronie błąd w wyjściu dał dobrą okazję Gouiriemu, który na szczęście dla naszej reprezentacji U21 kopnął szeroko (19′). Natychmiastowy odwet z wybrzeżem do wybrzeża przez Rovella, który, blisko pola karnego transalpiny, przyznaje strzał lewą nogą – odbity na róg – Udogie (20′). Tonali z poprzeczki, potężna główka Scalviniego i głośna odpowiedź Chevaliera: w 21′ pierwsza prawdziwa szansa w meczu. Przy drugim rzucie rożnym Włochy skarżyły się na przytrzymanie Ricciego w polu karnym przez Nkounkou, a sędzia, bez pomocy Var, przepuścił tę sytuację. W 23′ Francja wyszła jednak na prowadzenie: dośrodkowanie Kalulu i świetny techniczny gest Kalimuendo, który zakpił z Carnesecchiego piętą . Włochy przyjęły cios, zdenerwowane dwiema wątpliwymi decyzjami i ukarane ponad miarę wspaniałą grą indywidualną, ale Francja nie wykorzystała tego, pomimo dobrych szans, które pojawiły się u stóp Gouiri (28′), Koné (31′) i Thurama (33′). I tak, w najgorszym możliwym momencie, nadszedł ciężki, niespodziewany wyrównujący gol: dośrodkowanie z prawej strony Tonaliego i zwycięska główka Pellegriego , który pozwolił sobie na dziką radość i długi uścisk z Nicolato. Pierwsza połowa zakończyła się dwiema świetnymi interwencjami Carnesecchiego (w 38′ po odbiciu Piroli i w 45′ po potężnym strzale Koné) oraz strzałem Udogiego z granicy w połowie drugiej połowy.

Szokujący błąd sędziego: Francja pokonuje Włochy 2-1

Po wznowieniu działań wojennych we włoskiej jedenastce pojawia się Gnonto zamiast Cambiaghiego, ale to protesty przeciwko sędziemu – po obu stronach – charakteryzują początek drugiej połowy: najpierw Włochy, za głośny faul ręki Kalulu na główce Piroli (52′), a następnie Francja, za popchnięcie Rovelli przeciwko Gouiri (53′). Wszystko dzieje się w 62. minucie , w której Francja ponownie obejmuje prowadzenie: niesamowity faul – prawdopodobnie na ostrzeżenie – nieodgwizdany w środku pola przeciwko Okoliemu, Udogie nakłada na niego łatkę, a następnie, z nadmiernej pewności siebie, traci piłkę w okolicy, dając Barcoli najłatwiejszą z bramek. Nicolato był niepocieszony, „szczypany” przez kamery z rękami na twarzy, podczas gdy Lovato gwałtownie protestował, otrzymując żółtą kartkę. Na skrzydłach entuzjazm Francji rósł, groźny najpierw za sprawą Czerkiego (68′), potem Badé, którego strzał Carnesecchi przelobował (69′). Miretti i Cancellieri pozwolili Rovelli i Piroli złapać oddech, a „nowa” drużyna do lat 21, z trakcją z przodu, zwiększyła presję w ostatniej fazie meczu: dwaj zmiennicy byli bohaterami podwójnej szansy udaremnionej przez Chevaliera, podczas gdy Gnonto uciekł Badé, wyrzuconemu za faul ostatniego człowieka (83′). Miretti podszedł do rzutu karnego, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Następnie, w 88. minucie, tuż przed wejściem Colombo i Parisiego za Ricciego i Udogiego, Cancellieri podwyższył na 2-2, strzelając wysoko do pustej bramki. Festiwal sędziowskich szaleństw osiągnął punkt kulminacyjny w 92. minucie, gdy – po dośrodkowaniu Parisiego – główka Bellanovy wyraźnie przekroczyła linię bramkową po „pocałowaniu” słupka . Nie ma technologii linii bramkowej, a decyzją Lindhouta jest upomnienie Gnonto za protesty. Tak kończy się, w najgorszy możliwy sposób, mecz otwarcia reprezentacji Nicolato na Mistrzostwach Europy U21.

Francia-Italia, gol del pari non assegnato: il clamoroso errore arbitrale FOTO

Zobacz galerię

Francja-Włochy, gol wyrównujący nie został uznany: głośny błąd sędziowski FOTO

© REPRODUKCJA ZASTRZEŻONA