Mead wygrywa BBC Sports Personality of the Year

Skrzydłowa Anglii i Arsenalu Beth Mead zdobyła nagrodę BBC Sports Personality of the Year po wygraniu Euro Kobiet i turnieju Golden Boot w 2022 roku.

27-latka, która staje się pierwszą piłkarką kobiet, która zdobyła nagrodę, zdobyła sześć bramek, gdy Lionesses naładowane do ich pierwszego ważnego trofeum tego lata, pokonując Niemcy 2-1 na Wembley w dogrywce, aby wygrać Euro 2022. Została również wybrana zawodnikiem turnieju UEFA.

Była również w dobrej formie dla Arsenalu, kończąc oszałamiający zwrot dla skrzydłowej po tym, jak została pominięta w składzie drużyny GB na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio.

  • Lionesses w rozmowach rządowych na temat równego dostępu dziewcząt | Frekwencja w WSL wzrosła o 227 procent

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Koledzy z Arsenalu Beth Mead świętują ogłoszenie jej zwycięstwa w kategorii Sportowa Osobowość Roku w autobusie drużyny po wygranym 9-1 meczu z FC Zurich w Lidze Mistrzów

Jednak zerwała ACL podczas porażki Arsenalu w WSL z Manchesterem United trzy tygodnie temu i teraz stoi przed wyścigiem, aby być zdolnym do przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Australii i Nowej Zelandii.

Mead, która niedawno podpisała nowy kontrakt z Gunners, wygrała plebiscyt publiczności BBC przed kapitanem Anglii Test krykieta Benem Stokesem, który był drugi, i mistrzynią olimpijską w curlingu Eve Muirhead, która zajęła trzecie miejsce.

Pozostałymi nominowanymi na sześcioosobowej krótkiej liście byli gimnastyczka Jessica Gadirova, mistrz świata na 1500 metrów Jake Wightman oraz siedmiokrotny mistrz świata w snookerze Ronnie O’Sullivan.

Wzruszony Mead powiedział: „Jestem niesamowicie zaszczycony, że wygrałem tę nagrodę.

„Nie zrobiłabym tego bez tych dziewczyn tam i zespołu, który mnie wsparł. Tak, mam to wyróżnienie, wykonałam swoją pracę, strzeliłam kilka bramek, ale nie zrobiłabym tego bez nich.

„I na pewno nie zrobiłabym tego bez mojej mamy, mojego taty i całej mojej rodziny.

„Ale przede wszystkim jest to dla sportu kobiet i dla sportu kobiet zmierzającego we właściwym kierunku. Więc nadal popychajmy dziewczyny i nadal róbmy to, co należy.”

Menedżer Gunners Jonas Eidevall tweetował swoje gratulacje dla ich gwiazdorskiej skrzydłowej po ich zwycięstwie 9-1 w FC Zurich w Lidze Mistrzów Kobiet w środę wieczorem.

Napisał: „Aby odnieść sukces w sporcie zespołowym wymaga wiele. Nie tylko musisz być indywidualnie dobry, ale także potrzebujesz, aby inni chcieli, abyś odniósł sukces. Jestem z ciebie [Beth] dumny! Well done!”

Eidevall powiedział również, że wygrana Sports Personality była odzwierciedleniem jakości Mead.

„Miała niezwykły rok w trudnych okolicznościach, których wszyscy jesteśmy świadomi”, dodał. „Tak jak powiedziałem jesienią 2021 roku, Beth Mead jest tak dobra.

„To staje się tak jasne, gdy widzisz ją w treningu każdego dnia.

„Dlatego jestem pewien, że będzie w stanie wrócić w bardzo silnej kondycji ponownie, ponieważ jest tak dobrym piłkarzem.

„Jestem bardzo szczęśliwy dla niej, aby móc pokazać, że i ona była w stanie pokazać, że w sposób, że jest jako osoba. Jak pozytywny i opiekuńczy ona jest i myślę, że to jest inspirujące dla ludzi.”

Sukces Mead sprawia, że jej 13 indywidualny kobieta zwycięzca nagrody, z Jayne Torvill również twierdząc go jako część jej partnerstwa tańca na lodzie z Christopher Dean w 1984 roku. Jest również szóstą piłkarką, która zdobyła nagrodę w 68-letniej historii.

Jej zwycięstwo dopełniło hat-trick nagród dla Lionesses w nocy, jako że zespół został wybrany Drużyną Roku za ich triumf na Euro, a Sarina Wiegman odebrała nagrodę Trenera Roku.

England Lionesses

Image: Anglia Women została uznana za drużynę roku, a jej szefowa Sarina Wiegman została ogłoszona trenerem roku

Wiegman rozpoczął swoją stint w prowadzeniu drużyny Anglii tylko we wrześniu 2021 roku, po doprowadzeniu jej ojczyzny Holandii do tego samego tytułu w 2017 roku.

Pomocnik Lionesses Jill Scott, który ogłosił swoją emeryturę z piłki nożnej krótko po turnieju i poszedł na wygraną I’m A Celebrity, Get Me Out Of Here wcześniej w tym miesiącu, powiedział: „Myśl, że w te święta będą małe dziewczynki proszące o parę butów piłkarskich i wyruszające w swoją własną podróż, a to będzie klasyfikowane jako normalne, to uczyni nas najszczęśliwszymi”.

Analiza: Sensacyjny wzrost Mead zakończony nagrodą SPOTY

Charlotte Marsh ze Sky Sports:

„Gdybyś zapytał Mead rok temu, jakie byłyby jej przewidywania na 2022 rok, mogłaby mieć trudności z wymienieniem choćby połowy niesamowitych momentów, które przeżyła w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

„Rok 2021 będzie zapewne zapamiętany z powodu jej olimpijskiego rozczarowania. Ale rok 2022 był często nazywany 'Beth Mead revenge tour’ – i muzyka w końcu osiągnęła swoje crescendo z zasłużoną nagrodą BBC Sports Personality of the Year.

„Wygranie Euro w lipcu zawsze będzie szczytem roku. Pierwszy poważny tytuł dla Lwic, pierwsze poważne trofeum zdobyte przez seniorską drużynę Anglii od 1966 roku i wygrana na wyprzedanym Wembley przeciwko staremu wrogowi w Niemczech. Nie ma lepszych bajek o piłce nożnej.

„Mead była jedną z wyróżniających się gwiazd Lwic. Jej sześć bramek i pięć asyst sprawiło, że z łatwością zdobyła Złotego Buta, strzelając połowę bramek Anglii na turnieju, a także została nazwana Graczem Turnieju. W listopadzie zdobyła swój 50. kapelusz w barwach Anglii i w wieku 27 lat może z łatwością osiągnąć swój wiek.

Beth Mead in 2022

„To połączenie zarówno Jonasa Eidevalla jak i Sariny Wiegman sprawiło, że Mead w końcu wykorzystała swój potencjał. Pod wodzą holenderskiego menadżera zdobyła 37 bramek w 23 występach i była równie skuteczna w Arsenalu.

„Zdobyła 10 bramek i zanotowała osiem asyst w meczach WSL w 2022 roku, oddając 61 strzałów, a także wykonując 35 interwencji, co pokazuje, jak skuteczna może być w innych obszarach swojej gry.

„Niestety, minie jeszcze trochę czasu, zanim zobaczymy Mead, która ponownie rozbłyśnie na boisku. Kontuzja ACL odniesiona kilka tygodni temu z pewnością wykluczyła ją z gry na większą część sezonu, co sprawia, że nie ma mowy o Mistrzostwach Świata latem przyszłego roku.

„Nie da się jednak ukryć, że najnowsza nagroda w jej gablocie z trofeami to idealny sposób na zwieńczenie sensacyjnego wzrostu i nie ma wątpliwości, że Mead wróci jeszcze silniejsza w 2023 roku.”