Mead i Stokes nominowani do nagrody BBC Sports Personality of Year

Bohaterka Lionesses Beth Mead jest jedną z sześciu nominowanych do nagrody BBC Sports Personality of the Year.

Napastniczka Arsenalu i Anglii Mead była wyróżniającą się zawodniczką na tegorocznych Mistrzostwach Europy, które wygrały Lionesses Sariny Wiegman, ponieważ za swoje sześć bramek i pięć asyst została uznana za zawodniczkę turnieju.

  • Mead podpisuje nowy kontrakt z Arsenalem
  • Stokes prowadzi Anglię do historycznego zwycięstwa w Pakistanie

Te sześć goli oznaczało, że zakończyła turniej jako jego najlepszy strzelec, podczas gdy ona również zdobyła trzy gole i cztery asysty w siedmiu meczach Women’s Super League w sezonie 2022/23 do tej pory – aby dołączyć do 11 uderzeń i ośmiu asyst w zeszłym sezonie.

England's Beth Mead celebrates with England's manager Sarina Wiegman after winning the 2022 Women's Euros

Image: Angielka Beth Mead świętuje z menedżerką Anglii Sariną Wiegman po wygraniu Euro Kobiet 2022

Mead została wymieniona obok kapitana męskiego zespołu testowego Anglii Bena Stokesa i mistrza świata w snookerze Ronniego O’Sullivana na krótkiej liście BBC.

Nastoletnia gimnastyczka Jessica Gadirova, mistrz lekkoatletyki Jake Wightman i curler Eve Muirhead są innymi pretendentami do nagrody indywidualnej. Zwycięzca zostanie ogłoszony w środę wieczorem.

Niezwykły rok dla Mead

Nominacja BBC kończy niezwykły rok dla Mead, którego szczytem było zdobycie Mistrzostwa Europy z Lwicami.

Anglia przypieczętowała trofeum Mistrzostw Europy pokonując Niemcy w finale na Wembley przed 90,000 kibiców – rekordowa frekwencja na meczu w zawodach.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Obejrzyj wszystkie bramki Beth Mead w WSL od początku sezonu 2022-23, ponieważ kontynuuje ona swoją znakomitą formę po Euro.

Mead strzelała we wszystkich trzech meczach grupowych Lwic – w tym zaliczyła hat-tricka w wygranym 8-0 meczu z Norwegią – a także zdobyła bramkę otwierającą wynik w półfinałowym zwycięstwie Anglii nad Szwecją.

27-latka była także częścią składu Lwic, który przypieczętował kwalifikację do przyszłorocznych Mistrzostw Świata Kobiet.

Jej występy dla Anglii i Arsenalu, który w zeszłym sezonie zajął drugie miejsce w Women’s Super League po tym, jak w ostatnim dniu został pokonany przez Chelsea, przyniosły jej drugie miejsce w Women’s Ballon D’Or, które zdobyła gwiazda Hiszpanii i Barcelony Alexia Putellas.

Beth Mead has ruptured her ACL

Image: Beth Mead zerwała ACL i może opuścić przyszłoroczne Mistrzostwa Świata Kobiet

Jednak Mead podniosła kontuzję ACL w porażce Arsenalu w WSL z Manchesterem United w zeszłym miesiącu, co stawia jej udział w Mistrzostwach Świata pod dużym znakiem zapytania. Po tej wiadomości szybko podpisała nowy kontrakt w Arsenalu.

Kto jeszcze jest w grze?

Angielski krykiecista Stokes przeżył burzliwy rok, jego pierwszy jako kapitan męskiej drużyny testowej.

31-latek poprowadził swoją stronę do dziewięciu zwycięstw w 10 testach Anglii przeciwko Nowej Zelandii, Indiom, RPA i Pakistanowi.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Kapitan Anglii Ben Stokes przeżywa historyczne 3-0 w Pakistanie i chwali postawę swojej strony, nastoletniego spinnera Rehana Ahmeda i głównego trenera Brendona McCulluma

We wtorek, Stokes przypieczętował zwycięstwo 3-0 serii w Pakistanie – czyniąc Anglię pierwszym w historii krajem, który rywalizuje z czystym zamachem w południowoazjatyckim narodzie.

Stokes odegrał również główną rolę w zwycięstwie Anglii w T20 World Cup nad Pakistanem, kończąc na 52 not out w finale w Melbourne.

Gwiazda snookera O’Sullivan wygrał swoje siódme Mistrzostwa Świata w tym roku, wyrównując rekord Stephena Hendry’ego w erze otwartej, podczas gdy Muirhead poprowadził Wielką Brytanię do złota w curlingu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Osiemnastoletnia Gadirova zdobyła złoto w ostatnim dniu Mistrzostw Świata w gimnastyce w zeszłym miesiącu, a Wightman zapewnił sobie złoto na 1500 m w Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce w Oregonie.