McIlroy mówi, że zbliżająca się porażka prawna graczy LIV „zmienia dynamikę

Rory McIlroy mówi, że spodziewana prawna porażka golfistów LIV w ich bitwie z DP World Tour „zmienia dynamikę” gorzkiego konfliktu w sporcie.

DP World Tour dążył do zawieszenia i ukarania graczy za grę w wydarzeniu LIV bez ich autoryzacji.

13 graczy starało się zapewnić sobie możliwość udziału w przyszłych imprezach przed panelem arbitrażowym w Londynie w lutym.

Ale The Times powiedział, że panel orzekł, że DP World Tour, dawniej European Tour, będzie mógł zawiesić i ukarać grzywną graczy, którzy biorą udział w konfliktowych imprezach bez zezwolenia, a początkowe grzywny w wysokości 100 000 funtów również zostały podtrzymane.

Formalna decyzja panelu jest oczekiwana w czwartek, kiedy rozpocznie się runda otwierająca Masters w Augusta National.

Werdykt prawdopodobnie doprowadzi do tego, że gracze LIV będą musieli opuścić DP World Tour, aby uniknąć sankcji, w ten sam sposób, w jaki zrobili to po otrzymaniu zakazu od PGA Tour.

To utrudniłoby graczom LIV zdobywanie punktów rankingowych, w ramach obecnego systemu, ograniczając ich szanse na zakwalifikowanie się do majorsów i Ryder Cup.

Zapytany o rozwój sytuacji podczas swojej przedmistrzowskiej konferencji prasowej w Augusta National, McIlroy powiedział: „Wygląda na to, że nie zostanie ogłoszony do czwartku, więc tak naprawdę — nie wiem, czy mogę to zbytnio skomentować.

„Ale wiesz, jeśli to jest wynik, to z pewnością zmienia dynamikę wszystkiego trochę.”

McIlroy był na czele wysiłków PGA Tour w walce z buntownikami LIV, odgrywając centralną rolę w tworzeniu nowych formatów i stawek touru.

Zapytany, czy zgadza się z decyzją panelu, północny Irlandczyk dodał: „Nie jestem prawnikiem. Ale jeśli panel arbitrażowy uważa, że to właściwa decyzja, to muszę iść za tym, co mówią.”

Gracze LIV rywalizują obok graczy PGA Tour w Masters po raz pierwszy od czasu porażek z trasą wspieraną przez Saudyjczyków.

Sprawa powstała, gdy gracze poprosili o zwolnienia z DP World Tour, aby zagrać w inauguracyjnym wydarzeniu LIV Golf w Hemel Hempstead w czerwcu ubiegłego roku.

Prośby te zostały odrzucone, ale gracze wzięli udział w imprezie LIV bez względu na to.

DP World Tour wzięło odwet w postaci 100,000 funtów (121,000 dolarów) kary i zakazu gry w Scottish Open.

Ale odwołanie Iana Poultera, Adriana Otaegui i Justina Hardinga spowodowało zawieszenie kar w oczekiwaniu na odwołanie.

To pozwoliło graczom LIV kontynuować grę w DP World Tour, z Otaegui wygrywającym Andalucia Masters w październiku.

Dziesięciu kolejnych graczy LIV dołączyło do sprawy, która jest oddzielna od procesu antymonopolowego między LIV a PGA Tour, który obecnie toczy się w sądach w Stanach Zjednoczonych.

Wydaje się, że werdykt zamyka również drzwi dla graczy LIV grających w Ryder Cup w Rzymie w późniejszym okresie roku.

– Najlepsi znów są razem –

Gracze chętnie oddalali wszelkie sugestie, że konflikt może zepsuć turniej w tym tygodniu, a McIlroy powtórzył ten sentyment, mówiąc, że nie był zaskoczony, że atmosfera między dwoma obozami była ugodowa.

„To nie jest tak, że nie widzę niektórych z nich w domu, w tygodniach wolnych, widzę Brooksa (Koepka) dość często, widzę DJ (Dustin Johnson) dość często, wszyscy trenujemy w tym samym miejscu,” powiedział.

„To są relacje międzyludzkie – tak po prostu jest. Ten tydzień i ten turniej jest o wiele większy od tego, co czuję i to jest po prostu wspaniałe, że wszyscy najlepsi gracze na świecie są znowu razem po raz pierwszy od, jak się wydaje, dłuższego czasu.”

W Mastersie występuje 18 zawodników zrzeszonych w LIV, a prezes rebelianckiego touru Greg Norman powiedział, że ma „gęsią skórkę” myśląc o tym, że jeden z nich wygra w Augusta.

Koepka powiedział, że byłoby to „ogromne oświadczenie” i że pozostałe 17 prawdopodobnie zbierze się na 18. green, aby powitać zwycięzcę LIV.

Ale McIlroy zakwestionował, czy taka rozmowa naprawdę pomogła graczom LIV.

„To tylko nakłada na siebie większą presję, że nie grają tylko dla siebie i grają dla tej sprawy”, powiedział. „To może pomóc w jakiś sposób, nie wiem”

Rzecznik DP World Tour powiedział: „Z szacunku dla poufności procesu prowadzonego przez Sport Resolutions, nie będziemy komentować żadnego aspektu arbitrażu, dopóki decyzja nie zostanie formalnie ogłoszona.”

sev-kca/js