Martinez o miłości od kibiców Man Utd i pomyśle Ten Hag

Pod koniec meczu z Tottenhamem, gdy Lisandro Martinez po raz kolejny wyczyścił piłkę, z kibiców na Old Trafford popłynęły okrzyki „Argentyna”. Przyjęli oni ten nowy podpis. Manchester United wygląda na silniejszy dzięki jego obecności.

„To było dla mnie bardzo emocjonalne, aby doświadczyć tej miłości od fanów” Martinez mówi Sky Sports. „To jest również ode mnie do nich, ta miłość. Jestem naprawdę szczęśliwy, ponieważ przyszedłem z niczego, wiecie. Przyjście tutaj do jednego z najlepszych klubów na świecie jest bardzo wyjątkowe.”

Mówiąc na poligonie klubu, jest to jeden z jego pierwszych wywiadów w języku angielskim. Tłumacz siedzi, ale nie jest wymagany. Być może odzwierciedla to jego rosnącą pewność siebie w tym miejscu. Przedstawia się jako Licha i zaczyna zastanawiać się nad tym pięknym zwycięstwem przeciwko Tottenhamowi.

Czy był to jak dotąd najlepszy występ drużyny? „Myślę, że tak” – mówi.

„Wykonaliśmy świetną robotę. Kontrolowaliśmy grę, przez całe 90 minut. Myślę, że w pierwszej połowie mieli tylko jedną szansę, a potem byliśmy solidni w obronie. Jestem naprawdę szczęśliwy, ponieważ bardzo staraliśmy się grać na tym poziomie. Chcemy grać w ten sposób. Fantastycznie jest to zrobić.”

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty meczu Manchesteru United z Tottenhamem

Start Martineza w Manchesterze United odzwierciedla start drużyny. Na początku było ciężko. Zastąpiony w połowie meczu z Brentford, gdy United przegrywało czterema bramkami, on i oni musieli uciszyć hałas. Niektórzy kwestionowali jego przydatność do gry w Premier League.

„Czasami musimy być cierpliwi, wiesz. Szczególnie na początku wiemy, że nie graliśmy tak, jak chcieliśmy. Ale to część futbolu, uczymy się. To jest doświadczenie. Mamy nowy zespół, nowy system. Teraz musimy iść dalej.

„To trudne. Szczególnie w piłce nożnej nie masz czasu. Jeśli przegrywasz, jesteś naprawdę złym zawodnikiem lub naprawdę złym zespołem. Ale my wiemy, jacy jesteśmy. Musimy być spokojni, musimy być cierpliwi i zawsze starać się mocno.”

Obawy zawsze były trochę przesadzone. Martinez może mówić, że 'przyszedł z niczego’, ale przyszedł też z rodowodem – podpisanie za 57 milionów funtów z Ajaxu, 24-letni Argentyńczyk. Teraz pokazuje, jak ważny może być dla tej drużyny.

Przeciwko Spurs udało mu się ograniczyć możliwości Harry’ego Kane’a, odbierając piłkę kapitanowi Anglii, robiąc wszystko, by zakłócić jego rytm, zbliżając się do napastnika, gdy tego potrzebował. „Nie tylko ja”, podkreśla. „Wszyscy zawodnicy wykonali fantastyczną pracę”

Lisandro Martinez's defensive action areas and passing sonar for Manchester United this season

Ale to właśnie Martinez jest uosobieniem agresywnej, przedniej obrony, którą chce widzieć Erik ten Hag. Nie przepada za przydomkiem Rzeźnik, który nadano mu w Amsterdamie. W Argentynie jest znany jako pitbull. Pochlebne czy nie, to pasuje.

W ostatnich miesiącach włożył nawet dodatkową pracę fizyczną, aby upewnić się, że może narzucić się napastnikom opozycji. „Piłka nożna jest zawsze fizyczna. Musisz trenować zawsze ciężko. Musisz być gotowy. Zawsze staram się dawać z siebie 100 procent.”

Efekt jest taki, że Martinez w tym sezonie już 43 razy zdobył posiadanie piłki w defensywnej tercji boiska. To więcej niż jakikolwiek inny zawodnik Manchesteru United i więcej niż wszyscy poza trzema graczami w Premier League.

Lisandro Martinez has won possession in the defensive third more than any other Manchester United player

„Myślę, że jest to bardzo ważne, ponieważ możesz to trenować. Jeśli wygrywasz pojedynki to jest lepiej dla drużyny, wiesz. na przykład [przeciwko Spurs] wygraliśmy wiele pojedynków w obronie i to jest dobre dla naszych ofensywnych graczy. Mogą wtedy myśleć tylko o tym, by zdobywać bramki.”

Jest kimś, kto studiuje statystyki, sprawdzając swoje liczby podań i skuteczność pojedynków. Przyznaje nawet, że złości się, gdy widzi, że te liczby spadają. „Tak, na pewno, ale to część futbolu. Musisz to zaakceptować.” Nie zdarza się to często.

Jest to ten rodzaj postawy, do której ciągną kibice. Słychać w niej echa innego argentyńskiego obrońcy, Gabriela Heinze. Zdobył on nagrodę Sir Matta Busby’ego jako gracz roku Manchesteru United w 2005 roku. Martinez może równie dobrze pójść w jego ślady w 2023 roku.

Odpowiednio, jest on wielkim wielbicielem swojego rodaka. „To prawda”, mówi. „Gabriel Heinze jest moim idolem. Uwielbiam go. Kocham sposób w jaki grał, bardzo agresywny, dobra mentalność, dobra mentalność w pojedynkach. Każdy mecz jako finał. Był topowym graczem.”

Gabriel Heinze playing for Manchester United in 2006

Image: Gabriel Heinze był zawodnikiem roku Manchesteru United w 2005 r

To brzmi bardzo podobnie do Martineza. Czy on sam dostrzega podobieństwa? „Staram się grać tak jak on. Jesteśmy też trochę inni, ale podoba mi się jego mentalność” Para rozmawiała przed przybyciem Martineza na Old Trafford w lecie. „Rozmawialiśmy tylko o futbolu i życiu”

Jeśli Heinze jest idolem, Ten Hag jest zaufanym trenerem, człowiekiem, który nadał priorytet jego podpisaniu, pracując z nim w Ajaxie. „Erik zawsze chce grać dobry futbol. Chce agresywnej drużyny, zwycięskiej mentalności. To bardzo ważne.”

  • Transmisja wielkich momentów z NOW pass
  • Get Sky Sports | Download the Sky Sports App

W sobotę ta mentalność zostanie przetestowana przeciwko Chelsea na Stamford Bridge. Ostatni raz, kiedy obaj panowie odbyli tę podróż razem, był pamiętny, remis 4-4 w Lidze Mistrzów, w którym Ajax kończył z dziewięcioma ludźmi. „To był szalony mecz”, śmieje się Martinez.

Tego wieczoru grał w środku pola. „Teraz gram jako center-back, czuję się bardzo dobrze na tej pozycji. Ale jeśli trzeba grać w środku pola, jeśli trzeba grać jako full-back, zrobię to dla drużyny. To nie jest żaden problem. Kiedy drużyna cię potrzebuje, musisz tam być.”

Jako młody chłopak był nawet wykorzystywany dalej do przodu. „Grałem również jako No 10, najpiękniejsza [pozycja] w futbolu” Nie to, że jego międzynarodowy kolega z drużyny Lionel Messi będzie musiał się obawiać o swoje miejsce na Mistrzostwach Świata. „Ale również to był inny poziom”, dodaje z uśmiechem.

Live: SNF

Sky Sports Sky Sports

Martinez jest teraz środkowym obrońcą, jednym z wyróżniających się tam w Premier League. Opłata i wiara zostały uzasadnione. Jest też nadzieja, że pomysł Ten Hag nabiera kształtów. Kogo lepiej zapytać niż człowieka, którego sprowadził?

„Myślę, że idea jest trochę taka sama”, mówi.

„Chce przynieść tę mentalność tutaj. To jest dobra mentalność. Można to zobaczyć w meczu [przeciwko Tottenhamowi]. Byliśmy bardzo agresywni. Bardzo dobra taktyka, z i bez piłki, ruch, on połączenie zespołu. To wymaga czasu, na pewno.

„Musimy być cierpliwi. Ale jesteśmy na dobrej drodze.”

Wystarczająco dobrej, by przynieść sukces w tym sezonie? „Na pewno naszą ambicją jest zdobycie tytułów, umieszczenie Manchesteru United tam, gdzie na to zasługuje [by być].

„Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by to zrobić. Ale musimy trzymać stopy na ziemi, musimy być pokorni i robić to krok po kroku.”

Z Martinezem, to wiele jest gwarantowane.