Maanum: Gram swój najlepszy futbol jako nr 10

„Wiedziałem, że jest dobra, ale była lepsza niż się spodziewałem” – zauważył Jonas Eidevall po tym, jak w 2021 roku po raz pierwszy zobaczył młodą pomocniczkę Fridę Maanum w barwach Arsenalu.

Ponad 18 miesięcy później podobna narracja nadal obowiązuje. Norweski internacjonał nadal przeciwstawia się oczekiwaniom nawet teraz, przekształcając się w tym sezonie w pełnoprawną siłę ataku. „To zupełnie niespodziewane” – swobodnie przyznała sama Maanum.

Gole nie są czymś, z czego Maanum słynie. Nie były one towarem, na którym zbudowała swoją karierę w Norwegii.

  • Transmisja meczu Man City vs Arsenal z wykupionym członkostwem sportowym na TERAZ
  • Tabela WSL | Mecze WSL | Wyniki WSL
  • Arsenal 1-0 Man City (AET) – Conti Cup match report

WSL na żywo

Sky Sports Sky Sports

Jednak kiedy pomocnik i napastnik siada, aby omówić próby i trudności obecnej kampanii w ekskluzywnej rozmowie w bazie treningowej Arsenalu, robi to jako czołowy strzelec Arsenalu.

Zdobycie 10 bramek (we wszystkich zawodach) sprawia, że Maanum jest najpotężniejszym zagrożeniem w ataku Gunnersów – fakt, który nadal raduje jej skromną naturę.

Maanum jest związana z Vivianne Miedemą i Stiną Blackstenius w ligowej klasyfikacji strzelców, ale wykazała się również celnym okiem w Lidze Mistrzów – zdobyła hat-tricka przeciwko Zurychowi, a także jednego przeciwko ośmiokrotnym mistrzom Europy Lyonowi.

„To tam wszystko się zaczęło”, wyjaśnia, myśląc o tej historycznej nocy na Stade des Lumieres w połowie października. Rozgromienie 5-1 położyło niesamowity kamień węgielny pod kwalifikacje Arsenalu do gry w Lidze Mistrzów w tym sezonie, ale co więcej, zapoczątkowało pojawienie się mistrzowskiego Maanum – tajnej broni ataków The Gunners.

Frida Maanum heatmaps

„Pierwsza gra była Lyon away”, wspomina. „To chyba najlepszy sposób na rozpoczęcie [czegoś nowego]. Udało się i czuję, że od tamtej pory rozwijam się na tej pozycji.”

Niewiele jest większych oświadczeń – pokonać 'złoty standard’ europejskiego futbolu tak wszechstronnie na własnym podwórku. Tego wieczoru Maanum został wybrany przed Miedemą na pozycję nr 10 – był to taktyczny geniusz menedżera Eidevalla, który jednak początkowo był sceptyczny.

Rzeczywiście, szokująca decyzja o wykluczeniu Miedemy została usprawiedliwiona przez doskonałość Maanuma w rozgrywaniu piłki, który wykorzystał nowo odnalezioną pewność siebie, by atakować obrońców w obszarach boiska, które wcześniej były obce dla głębokiego pomocnika. Ten występ potwierdził nową rolę Norwega.

Frida Maanum celebrates after scoring Arsenal's second goal vs Lyon

Image: Frida Maanum celebruje zdobycie drugiej bramki Arsenalu w meczu z Lyonem w październiku

„Jonas wiedział przez cały czas, że lubię grać jako 10, wyżej na boisku” – kontynuuje 23-latek. „Robiłem to trochę z moim poprzednim zespołem. Mogę grać również jako szóstka, ale Jonas chciał spróbować czegoś nowego.

„Z mojej strony chciałem grać na tej pozycji. To mieszanka powodów, ale jestem szczęśliwy grając tam. Można powiedzieć, że jestem teraz 10 i naprawdę podoba mi się ta rola.”

To, co zaczęło się jako eksperymentalna zmiana, przerodziło się w konieczny triumf, ponieważ Arsenal nadal zmaga się z kontuzjami Miedemy i Beth Mead – które były wspólnie odpowiedzialne za 38,5 procent bramek The Gunners w WSL w zeszłym sezonie.

Maanum, jednak obejmuje bycie z przodu na środku. Nie tylko cieszy się z dodatkowej odpowiedzialności, ale także świetnie się z niej wywiązuje, mimo że wydaje się być nieśmiała, gdy przypomniano jej o jej osobistym dorobku bramkowym w tym sezonie. „Czy to 10? Myślę, że dziewięć lub dziesięć” – powiedział beznamiętnie.

„Pracowałem nad swoim wykończeniem przez długi czas. Dochodzisz do punktu, w którym nieco się rozluźniasz i to pomaga w zdobywaniu kolejnych bramek. Nie byłem wcześniej strzelcem goli, naprawdę, ale po prostu staram się zdobywać bramki dla drużyny. Zawsze chcę przyczynić się do wygranej.

„Kiedy mówisz [jestem czołowym strzelcem Arsenalu], nie mogę w to naprawdę uwierzyć. Nie spodziewałem się, że to nadejdzie. Wiedziałem, że mam zdolność do zdobywania bramek, ale nie sądziłem, że w tym momencie sezonu mogę zdobyć 10 bramek. To bardzo niespodziewane.

Frida Maanum celebrates after equalising for Arsenal against Manchester United

Image: Maanum świętuje po wyrównaniu dla Arsenalu w meczu z Man United

„Wszyscy musimy zrobić krok w górę [pod nieobecność Miedymy i Meada]. Nie tylko ja. Dostajesz tę presję, aby zdobyć punkty w roli, w której jestem. Oni [Mead i Miedema] zdobyli mnóstwo bramek w zeszłym sezonie, ale odpowiedzialność jest teraz podzielona między wszystkich. Wszyscy musimy podnieść się i zdobywać bramki.

„Musisz znaleźć połączenia z tymi, którzy cię otaczają, a ja lubię tę odpowiedzialność.”

Arsenal attacking stats

WSL rank
Shots 20 1st
On target 7.6 1st
Touches in opp box 34.6 1st
Goals 2.6 3rd
xG 5.98 4th

Replikowanie takich jak Mead i Miedema nie jest łatwe. Ale to nie jest intencją Maanum. Nie jest zainteresowana zastępowaniem, a jedynie wzmacnianiem. Arsenal jest liderem w WSL pod względem strzałów i dotknięć w polu karnym przeciwnika na mecz – ale nieco gorzej wypada pod względem konwersji strzałów.

„To wymaga czasu” – mówi Maanum.

„Potrzebujesz czasu, aby stworzyć relacje – w roli 10 musisz zbudować połączenia. Szczególnie ze skrzydłowymi i dziewiątkami, a nawet szóstkami. To kluczowa rola – to też mi się podoba.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby odtwarzacz wideo był bardziej dostępny

Mollie i Rosie Kmita oceniają stopień, w jakim siła Chelsea może dać im przewagę w wyścigu o tytuł WSL

„Kiedy mamy kontrolę nad meczem, nie ma to większego znaczenia, dopóki nie zdobędziemy bramki. Musimy wiedzieć, że do końca będzie ciężko. Ale kiedy drużyna dobrze sobie radzi, łatwiej mi występować. Chcę odnosić sukcesy w meczach, strzelając bramki.”

Podczas niedzielnego impasu w West Hamie, Arsenal zarejestrował dziewięć strzałów na bramkę, ale nie potrafił oddać ani jednego. To zadanie spoczywa teraz między innymi na Maanumie, aby zamienić taką dominację na cenne punkty, szczególnie po czterech latach pozbawionych trofeów – chęć zdobycia srebrnych przedmiotów wyprzedziła potrzebę wielu innych.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Najważniejsze wydarzenia z meczu Women’s Super League pomiędzy West Hamem a Arsenalem

„Osobiście chciałbym mieć sześć punktów przewagi [nad Chelsea i Manchesterem United], ale dla fanów i wszystkich zwolenników to chyba fajna sprawa, że jest ciasno” – powiedział nawrócony napastnik o wyścigu o tytuł w WSL. „Pozytywną stroną ligi angielskiej jest to, że jest tak ciasno – musisz być na niej w każdym meczu. Musisz być na swoich 100 procentach, to właśnie czyni ją rozrywkową. Wszyscy chcemy, żeby było ciasno aż do ostatniego meczu.”

Maanum ma wsparcie swojego menadżera, aby zapewnić towar. „Mamy wystarczająco dużo bramek”, potwierdził w tym tygodniu Eidevall, pomimo wywołania zamieszania przed zamknięciem styczniowego okna transferowego przez ściganie napastnika Manchesteru United, Alessii Russo. „Zawsze musimy wierzyć. W momencie, gdy przestajesz wierzyć, nie możesz wygrać” – dodał.

Arsenal sprawdzi swoją siłę ognia w meczu z Manchesterem City po raz drugi w ciągu trzech dni w sobotę, na żywo w Sky Sports, po tym jak w połowie tygodnia triumfował w Conti Cup – odkrywcza próba.

Blackstenius wszedł z ławki, by zdobyć w dogrywce zwycięską bramkę, gdy Arsenal wyrzucił z rozgrywek City po bezbramkowych 90 minutach w środę. „Odnoszenie sukcesów w meczach i zdobywanie bramek to duży zastrzyk pewności siebie” – tłumaczył Maanum przed tym spotkaniem.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby odtwarzacz wideo był bardziej dostępny

Jonas Eidevall twierdzi, że półfinał WSL Cup Arsenalu z Manchesterem City prawdopodobnie nie będzie miał żadnego znaczenia, gdy obie drużyny spotkają się w lidze zaledwie trzy dni później

Przewaga Arsenalu? Może pod względem psychologicznym. W środowej potyczce taktycznej z pewnością przeważali, ale w ostatni weekend stracili przewagę punktową nad Mancunianami – obie strony mają obecnie 26 punktów, o cztery mniej od liderującej Chelsea.

Sobotnie spotkanie w porze obiadowej może być decydujące dla obu drużyn. Presja jest duża. „To będzie zabawny mecz do oglądania, to pewne.” Zakończył Maanum.

Mniej relaksujący do gry, można by podejrzewać.

Oglądaj Man City vs Arsenal na żywo na Sky Sports Football w sobotę od południa, kick-off 12.30.