Luis García: „Zakończyłem pierwszą sesję szczęśliwszy niż dziecko na Boże Narodzenie”

  • CRISTINA NAVARRO

Actualizado

Luis García został już w ten wtorek przedstawiony jako nowy trener Espanyolu. Wcześniej Asturyjczyk poprowadził pierwszą sesję treningową. Doświadczony zawodnik, który wyjaśnił, że kiedy klub do niego zadzwonił, nie miał wątpliwości co do przyjęcia propozycji, przybywa z bardzo jasnymi pomysłami. Chce defensywnych wojowników i podkreśla świetną grę wewnętrzną wielu zawodników . Luis García przypomniał, że jest przyzwyczajony do życia na krawędzi, ponieważ w trakcie swojej profesjonalnej kariery uratował kilka sezonów przez skórę zębów.

Pierwsze słowa Luisa Garcíi:

„Przepraszam za opóźnienie. Chcę podziękować Florentino Pérezowi, Manu Fernándezowi i José Ángelowi Sánchezowi za wszystkie udogodnienia, dzięki którym mogłem wrócić do swojego domu. Oni wiedzieli, co to oznacza. Już jako zawodnik pomogli mi spełnić marzenie o byciu profesjonalnym piłkarzem, a teraz jako trener. Chcę podziękować Chenowi, Mao, Domingo i wszystkim tym, którzy zaufali mi, że poprowadzę te 11 meczów i cokolwiek będzie dalej. Ten klub ma ogromny wzrost. Kiedy do mnie zadzwonili nie miałem wątpliwości, że muszę tu być. Ten klub jest inny niż wszystkie”.

Dressing room:

„Znalazłem niezwykłą kulturę pracy i to dzięki tak wspaniałemu trenerowi jak Diego Martínez. Ogromna chęć poprawy, niezwykła pokora i wielka świadomość sytuacji. Wyszedłem stąd szczęśliwszy niż dziecko w Święto Trzech Króli po pierwszej sesji”.

Wielkie wyzwanie:

„To największe wyzwanie w moim życiu, ponieważ jest aktualne. Byłam osobą bardzo wyrazistą. W swoim zawodzie przez wiele lat żyłem na drutach, 50-60 procent sezonów, z tylko jednym spadkiem. W Mallorce zostałem uratowany w ostatnim meczu, tutaj w ostatniej minucie, zostałem uratowany z najgorszą pierwszą połową sezonu w historii, w Saragossie przeżyłem coś podobnego, a w Belgii strzeliliśmy cztery bramki w cztery minuty i też zostaliśmy uratowani. Defensywnie będziemy wojownikami”.

Defensywnie będziemy wojownikami

Luis García

Puerta grande czyli ambulatorium:

„Musimy dać mu normalność i spokój. To właśnie starałem się przekazać. Widziałem zaangażowaną szatnię, z pożądaniem i z opanowaną wściekłością, że sprawy nie poszły tak, jak chcieli. Chcą się zemścić, a my musimy umieć wydobyć z nich to, co najlepsze, ponieważ to świetni piłkarze. Piłkarz musi czuć się odpowiedzialny za sytuację, ale wolny od więzów. Muszą płynąć i unosić się na boisku i być strasznie konkurencyjni.”

Styl:

„Gdybym zrezygnował z mojej piłkarskiej zasady, zdradziłbym siebie, a ja taki nie jestem. Wiem, w jakiej sytuacji jesteśmy, że muszę uprościć pewne rzeczy, bo nie ma pre-sezonu ani nic. Elitarny trener musi być przygotowany na to, by wziąć wszystkie składniki, które są ci dane i uformować je tak, jak chcesz. Jestem zadowolony z tego, co mam”.

Powrót:

„To było gorączkowe. It’s been crazy. To było tylko kilka godzin. Grałem w niedzielę z moim zespołem walcząc o zakończenie dnia jako lider, a potem wszystko się połączyło i w ciągu 6-8 godzin byliśmy z powrotem. To zmienia twoje życie w jednej chwili.”

Muszą płynąć i unosić się na boisku i być strasznie konkurencyjni

Luis García

Cantera:

„Jestem nikim, kto ma dokonać zmian w piłce nożnej u podstaw. Trzeba być cierpliwym wobec dzieciaków. Trzeba wybierać momenty, bo nie jest łatwo dotrzeć do elity, ale akademia młodzieżowa Espanyolu zawsze była jedną z najlepszych w Hiszpanii. Jestem osobą zdeterminowaną. Jeśli canterano wyrzuci drzwi, nie będzie problemu.”

Pochettino:

„To są różne momenty. Kiedy przybył Mauricio zostało jeszcze 21 meczów, byliśmy w bardzo skomplikowanej sytuacji. Po 4-5 meczach pod wodzą Mauricio byliśmy 7-9 punktów od zbawienia. Opuściliśmy etap. To nie ma nic wspólnego z tym, wszystko bardzo się zmieniło. Potem wszystko poszło bardzo dobrze, skończyliśmy na dziesiątym miejscu… Nie widzę żadnych analogii z tamtym czasem”.

Argumenty piłkarskie:

„Jeśli skład wyróżnia się czymkolwiek, to tym, że ma świetnych graczy w środku i musimy być w stanie wyrządzić szkody. Musimy być agresywni na zewnątrz, defensywnie musimy być zaangażowani. Musimy zrobić wiele rzeczy, ale widziałem, że chłopcy są zaangażowani i chętnie przyjmują tę wiadomość.”

LaLiga:

„Jest bardzo wyrównana. Zdobywanie punktów jest naprawdę skomplikowane, ale sam fakt, że Elche jest za nami oznacza, że zbawienie będzie w tych 42 punktach. Musimy być bardzo silni psychicznie, dać piłkarzom pewność siebie i sprawić, by zobaczyli, że popełnianie błędów jest OK. Pierwszym, który popełni błędy będę ja. Trzeba żyć z błędami”.

Trzeba żyć z błędami

Luis García

Valverde:

„Niezwykły trener, wspaniała osoba i będę szczęśliwy, gdy go zobaczę i uściskam. Przeżyłem niezapomniane chwile. Mieliśmy dobre relacje w profesjonalnym futbolu. To miły mecz, ale musimy zostawić to na przedmeczowe rozważania. Jestem przekonany, że będziemy gotowi, by cieszyć się dobrym meczem.”

Espanyol

:

„Kiedy chcesz coś zrobić w życiu, zawsze masz marzenia i wyzwania, a moim było zarządzanie pierwszą drużyną. Nie jest tak jak bym chciał, bo to oznacza, że sprawy nie idą w dobrym kierunku. Udało mi się obejrzeć niektóre mecze, ponieważ inne zbiegły się z moimi.”

Stadion RCDE:

„Zbawienie zależy od 11 meczów. Chcę, aby moja drużyna była taka sama w domu jak i na wyjeździe. W domu jest o wiele łatwiej, bo masz swoich ludzi, wyjątkowych i niepowtarzalnych, którzy popchną cię do maksimum i sprawią, że będziesz latał”.

I

dea:

„Że jesteśmy drużyną, która ma osobowość, która nie boi się mieć piłki, że jesteśmy pionowi. I że ten pomysł nie osłabia nas defensywnie, gdzie musimy być bardzo niewygodnym zespołem. Jestem przekonany, że ci zawodnicy są w stanie zrobić to i dużo więcej”.

Że jesteśmy drużyną, która ma osobowość, która nie boi się posiadania piłki, że jesteśmy pionowi

Luis García

Brak doświadczenia w Primera:

„Mauricio nigdy wcześniej nie trenował drużyny. Byłem trzy lata w młodzieżowej drużynie Damm, a teraz opuszczam Real Madryt, ze wszystkimi wymaganiami, które się z tym wiążą. Mam za sobą pracę, ponieważ jestem urodzonym pracownikiem. My, trenerzy, nigdy nie przestajemy się rozwijać. Mam bardzo jasne pomysły”.

Read More