Liverpool nie jest na sprzedaż, mówi właściciel

Właściciel Liverpoolu John Henry podkreśla, że klub Premier League nie jest na sprzedaż, ale mówi, że trwają rozmowy na temat inwestycji zewnętrznych.

Fenway Sports Group, którego Henry jest założycielem i głównym właścicielem, powiedział, że są zainteresowani inwestycją w listopadzie po raporcie, który twierdził, że zapraszają oferty kupna klubu.

Ale pogłoski utrzymywały się, że była otwartość na pełne przejęcie z raportowanym zainteresowaniem z Bliskiego Wschodu, a Henry teraz wyjaśnił swój zamiar utrzymania Liverpoolu, który FSG są właścicielami od zakupu 300 milionów funtów w 2010 roku.

  • Get Sky Sports | Pobierz Sky Sports App

Mówiąc do Boston Sports Journal, Henry powiedział: „Tak. Wiem, że było wiele rozmów i cytatów o LFC (Liverpool Football Club), ale trzymam się faktów: jedynie sformalizowaliśmy trwający proces.

„Czy będziemy w Anglii na zawsze? Nie. Czy sprzedajemy LFC? Nie. Czy rozmawiamy z inwestorami o LFC? Tak. Czy coś się tam wydarzy? Wierzę, że tak, ale nie będzie to sprzedaż. Czy sprzedaliśmy coś w ciągu ostatnich 20+ lat?”

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Jamie Carragher ze Sky Sports mówi, że Liverpool potrzebuje zewnętrznych inwestycji

Sky Sports News skontaktowało się z Liverpoolem w celu uzyskania komentarza.

Właściciele Liverpoolu, FSG, otrzymali wcześniej inwestycje zewnętrzne, zgadzając się na sprzedaż udziałów w spółce w 2021 roku prywatnej firmie inwestycyjnej RedBird Capital Partners za podobno 533 mln funtów.

Pod własnością FSG, Liverpool wygrał Premier League, Ligę Mistrzów, FA Cup i Carabao Cup dwukrotnie. W tym czasie klub wygrał również Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA, Superpuchar UEFA oraz Tarczę Wspólnoty.

FSG jest również właścicielem klubu Major League Baseball – Boston Red Sox oraz National Hockey League – Pittsburgh Penguins.

Co się dzieje w Liverpoolu?

Liverpool owner John W. Henry with Jurgen Klopp

Image: Właściciel Liverpoolu John W. Henry z Jurgenem Kloppem

Główny reporter Sky Sports News, Kaveh Solhekol:

„Albo Liverpool nigdy nie był na sprzedaż, albo właściciele sprawdzili wodę i oferty, które mieli dla klubu w ich oczach nie były wystarczająco dobre, aby skusić się na sprzedaż.

„To, co jest niezaprzeczalne, to fakt, że kilka miesięcy temu rozmawiali z kilkoma amerykańskimi bankami inwestycyjnymi, które były tam, widząc, czy są ludzie, którzy chcą zainwestować w Liverpool i potencjalnie kupić Liverpool.

„Myślę, że w tej chwili John Henry i FSG uważają, że nie muszą sprzedawać Liverpoolu, ponieważ – wiem, że niektórzy fani mogą tak nie myśleć – ale jest to naprawdę dobrze prowadzony klub, dług netto wynosi tylko około 100 milionów funtów.

„To, czego jednak potrzebują, to trochę więcej siły ognia na rynku transferowym. Jeśli spojrzysz na wydatki netto klubów na rynku transferowym w ciągu ostatnich pięciu sezonów, myślę, że Liverpool jest na 10 miejscu. Zostali prześcignięci przez takie kluby jak Aston Villa, Wolves i Newcastle.

„Myślę, że Jurgen Klopp chciałby mieć trochę więcej wsparcia na rynku transferowym i jeśli FSG byłoby w stanie sprzedać udziały w Liverpoolu może miałoby sens udostępnienie części tych funduszy Jurgenowi Kloppowi latem.”

Co FSG powiedziało o inwestycjach w listopadzie?

FSG wyszło z oświadczeniem w listopadzie w odpowiedzi na doniesienia, że zaciągnęli pomoc Goldman Sachs i Morgan Stanley, aby sondować potencjalnych nabywców nad sprzedażą.

Chelsea została właśnie sprzedana grupie inwestycyjnej prowadzonej przez Todda Boehly’ego za 4,25 mld funtów i pojawiały się doniesienia, że Glazerowie mogą być otwarci na inwestycje w Manchester United lub jego sprzedaż.

„W ostatnim czasie doszło do wielu zmian własnościowych i pogłosek o zmianach własnościowych w klubach EPL i nieuchronnie jesteśmy regularnie pytani o własność Fenway Sports Group w Liverpoolu” – czytamy w oświadczeniu.

„FSG często otrzymywało wyrazy zainteresowania od stron trzecich, które chciałyby zostać udziałowcami Liverpoolu. FSG powiedziało wcześniej, że na odpowiednich warunkach rozważylibyśmy nowych udziałowców, jeśli byłoby to w najlepszym interesie Liverpoolu jako klubu.

„FSG pozostaje w pełni zaangażowane w sukces Liverpoolu, zarówno na boisku, jak i poza nim.”

Co Klopp powiedział o inwestycjach?

Menedżer Liverpoolu Jurgen Klopp z zadowoleniem przyjął wiadomość, że FSG szukało inwestorów w listopadzie i pochwalił właścicieli za relacje robocze, które kultywowali od czasu jego przybycia do klubu w 2015 roku.

„Wszyscy mówili, że on [Henry] chce sprzedać klub, to co przeczytałem to, że szukamy inwestorów. To ma sens, podoba mi się to!” powiedział Klopp.

„Dla mnie to nic nie znaczy. Cokolwiek się stanie – bardzo lubię to, jak współpracuję z naszymi właścicielami – ale jeśli to by się zmieniło, jestem oddany klubowi.

„Z tego co wiem, szukamy inwestorów i pomyślałem, że to ma sens. Dla mnie, podczas gdy ten proces ma miejsce, ważne jest, abyśmy po prostu szli i planowali.

„Te rzeczy wymagają czasu i nie jestem ekspertem w tej kwestii, ale kiedykolwiek to się stanie i ktoś wejdzie lub cokolwiek, rzeczy mogą się wydarzyć wiele w tym czasie. Nie tylko czas piłkarski, w między czasie również.

„W tej chwili nic się nie stało. To tylko wiadomości, nikt nie dostał ataku serca, gdy to zobaczyliśmy. Wiedzieliśmy. To jest decyzja, to jest w porządku. Współpracujemy z FSG naprawdę dobrze. To dobre relacje, nic się nie zmieni [na tym froncie].”

Play Super 6!

Could you win £250,000 for free on Tuesday with Super 6? Entries by 7:45pm, good luck!

Image: Czy możesz wygrać 250 000 funtów za darmo we wtorek z Super 6? Zgłoszenia do godziny 19:45, życzymy powodzenia!

Czy Liverpool pokona Real Madrytdziś wieczorem?

Poprawnie wytypuj sześć wyników, aby wygrać 250 000 funtów za darmo.

Zgłoszenia do 19:45 we wtorek.

Could you win £250,000 for free on Tuesday with Super 6? Entries by 7:45pm, good luck!

Image: Czy możesz wygrać 250 000 funtów za darmo we wtorek z Super 6? Zgłoszenia do godziny 19:45, życzymy powodzenia!