Lewis krytykuje „starsze głosy” po komentarzach Piqueta | „To mnie nie zniechęci”

Lewis Hamilton responds to comments made by Nelson Piquet and thinks 'older voices' in motorsport should not be given a platform as they do not represent the majority.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Lewis Hamilton odpowiada na komentarze Nelsona Piqueta i uważa, że „starsze głosy” w motorsporcie nie powinny mieć platformy, ponieważ nie reprezentują większości.

Lewis Hamilton odpowiada na komentarze Nelsona Piqueta i uważa, że „starsze głosy” w motorsporcie nie powinny mieć platformy, ponieważ nie reprezentują większości.

Lewis Hamilton wydał pełną pasji i godności odpowiedź na komentarze Nelsona Piqueta, kwestionując, dlaczego „dajemy starszym głosom platformę”, ale także nalegając, że będzie „obierać wysoką drogę” i że skandal nie zniechęci go do dążenia do postępu na torze i poza nim.

W czwartek przed GP Wielkiej Brytanii Hamilton po raz pierwszy stanął przed mediami po tym, jak na jaw wyszły komentarze Piqueta, w których brazylijski były mistrz F1 użył rasistowskiego określenia w odniesieniu do Hamiltona.

Piquet przeprosił w środę i powiedział, że jego komentarze z listopada ubiegłego roku były „nieprzemyślane” – ale zaprzeczył jakimkolwiek rasistowskim intencjom.

Hamilton już wcześniej pisał na mediach społecznościowych, że „archaiczne mentalności muszą się zmienić” w odpowiedzi na Piqueta, 69, i rozszerzył na Silverstone.

„Byłem na końcu odbioru rasizmu, krytyki, negatywności, archaicznych narracji i podtekstów dyskryminacji przez długi, długi czas, i nie ma nic naprawdę szczególnie nowego dla mnie,” siedmiokrotny mistrz F1 powiedział. „Chodzi raczej o większy obraz sytuacji.

Lewis Hamilton opens up on how he deals with abuse and shares his advice for young people who may be going through similar situations.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Lewis Hamilton opowiada o tym, jak radzi sobie z nadużyciami i dzieli się radami dla młodych ludzi, którzy mogą przechodzić przez podobne sytuacje.

Lewis Hamilton opowiada o tym, jak radzi sobie z nadużyciami i dzieli się radami dla młodych ludzi, którzy mogą przechodzić przez podobne sytuacje.

„Nie wiem, dlaczego nadal dajemy tym starszym głosom platformę.

„Oni mówią o naszym sporcie, a my chcemy iść w zupełnie inne miejsce. Jeśli chcemy się rozwijać w USA, innych krajach, w RPA, musimy patrzeć w przyszłość i dawać młodszym ludziom platformę, którzy są bardziej reprezentatywni dla dzisiejszych czasów.

  • Verstappen insists Piquet 'not a racist’ but condemns Hamilton slur
  • Ecclestone defends Putin, Piquet | F1 condemns former boss’ comments
  • Crofty: Leclerc a match for Max, Hamilton to star in upgraded Merc
  • GP Wielkiej Brytanii: Kiedy oglądać na żywo na Sky Sports F1

„it’s not just about one individual, it’s not about the one use of that term, it’s the bigger picture.”

Hamilton, w wyważonym briefingu dla mediów przed swoim domowym wyścigiem, odniósł się również do Sir Jackie Stewarta, 83, wzywającego go do przejścia na emeryturę, oraz Berniego Ecclestone’a (91), który niedawno bronił Piqueta i prezydenta Rosji Władamira Putina.

Max Verstappen believes education on racism should be taught at a younger age after there were recent incidents of racist slurs in motorsport.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Max Verstappen uważa, że edukacja na temat rasizmu powinna być prowadzona w młodszym wieku po tym, jak w ostatnim czasie doszło do incydentów z rasistowskimi obelgami w motorsporcie.

Max Verstappen uważa, że edukacja na temat rasizmu powinna być prowadzona w młodszym wieku po tym, jak doszło do ostatnich incydentów rasistowskich obelg w sportach motorowych.

„To po prostu wraca do F1, mediów, nie powinniśmy dawać tym ludziom platformy” – stwierdził. „Dyskryminacja nie jest czymś, co powinniśmy pokazywać i promować, dawać platformę do dzielenia ludzi.

„Musimy łączyć ludzi, wszyscy jesteśmy tacy sami.

„To nie jest pomocne, komentarze, które widzimy od niektórych ludzi. Nie sądzę, że minął dzień, w którym ludzie, którzy są starsi – którzy nie byli istotni w naszym sporcie od dziesięcioleci – nie mówili negatywnych rzeczy i nie próbowali sprowadzić mnie na ziemię.

„Ale wciąż tu jestem, wciąż stoję mocno, skupiam się na mojej pracy i naprawdę staram się naciskać na różnorodność i integrację w naszej organizacji.”

Hamilton został następnie zapytany, czy stracił szacunek dla tych 'starszych głosów’.

„Zawsze próbowałem wziąć wysoką drogę, zawsze próbowałem być pełen szacunku dla tych jednostek,” powiedział. „Ale jak mówiłem wcześniej, dlaczego dajemy tym facetom platformę? Nie idą z duchem czasu, wyraźnie nie chcą się zmienić.

Charles Leclerc believes Formula 1 has a long way to go in tackling racism within the sport.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Charles Leclerc uważa, że Formuła 1 ma długą drogę do pokonania w walce z rasizmem w sporcie.

Charles Leclerc uważa, że Formuła 1 ma przed sobą długą drogę do rozwiązania problemu rasizmu w tym sporcie.

„W dzisiejszych czasach dyskryminacji i mikro agresji, w dzisiejszym świecie to po prostu nie pomaga i tworzy więcej podziałów.

„Uwielbiam jak Michelle Obama mówi 'kiedy oni schodzą nisko, idź wysoko’, więc staram się nadal to robić, inspirują mnie tacy ludzie.

„Wciąż tu jestem, nie odstraszy mnie to od tego, co uważam za słuszne i robienia tego, co kocham, czyli pracy w tym sporcie.”

Hamilton: 'Enough is enough… Nie mogę tego zrobić sam”

Sky Sports rozumie, że Piquet nie jest teraz mile widziany w padoku F1 po swoich uwagach, podczas gdy w czwartek 69-latek miał zawieszone członkostwo przez renomowany British Racing Drivers’ Club.

W czwartek inicjatywa Hamiltona Ignite ogłosiła swoje pierwsze dotacje na różnorodność, a po tym i potępieniu Piqueta przez F1, Anglik wezwał więcej organizacji do zajęcia stanowiska.

„Nie wystarczy tylko powiedzieć, że jesteśmy na tym skupieni, to tylko gołosłowne deklaracje, naprawdę musimy naciskać na działanie” – podkreślił Hamilton. „Dlatego jestem dumny z pierwszego kroku, jaki zrobiliśmy z Ignite, a to nie koniec, to dopiero początek.

George Russell feels everyone in Formula 1 should use their platform to stand together and stamp racism out of the sport.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

George Russell uważa, że wszyscy w Formule 1 powinni wykorzystać swoją platformę, aby stanąć razem i wytępić rasizm ze sportu.

George Russell uważa, że wszyscy w Formule 1 powinni wykorzystać swoją platformę, aby stanąć razem i wyplenić rasizm ze sportu.

„Mam Mission 44 [fundację charytatywną] uruchomioną i działającą, mam cały zespół pracujący nad tym, mam w tym swoje własne pieniądze i staram się zebrać pieniądze, aby to popchnąć. Mam partnerstwo ze Sky, jest wiele wspaniałej pracy, która się dzieje. Ale potrzebujemy więcej, a ja nie mogę zrobić tego sam.”

Dodał: „Dość tego, staram się podchodzić do tego z wyższością, ale nikt nie powinien być zmuszony do znoszenia rasizmu i to nie do mnie należy znoszenie go. Potrzebujemy organizacji, które zajmą stanowisko.”

Kierowcy F1 pokazują wsparcie dla Hamiltona

Komentarze Piqueta doprowadziły do powszechnego potępienia ze strony społeczności F1, a to trwało w dniu mediów w Silverstone, gdy kierowcy nadal pokazywali swoje wsparcie dla Hamiltona.

Sebastian Vettel, kierowca Aston Martina i czterokrotny mistrz świata, powiedział: „Myślę, że to coś więcej niż ostatnie dni, jeśli jesteśmy bardzo szczerzy. To prawdopodobnie to, przez co przeszedł, przez co jego rodzina przeszła przez całe życie.

„Każda forma znęcania się jest zła, więc myślę, że wspaniale było zobaczyć, że było tak wiele reakcji ze strony całej społeczności F1 i tak szybko ludzie zareagowali i wyrazili wsparcie w tej sprawie wobec Lewisa.

„Myślę, że nie powinno być miejsca na tego typu komentarze. Nadal musimy wiele zrobić, myślę, że zaszliśmy o wiele dalej niż lata temu, ale to nie pomaga, gdy wciąż są tam takie rzeczy i ludzie używają nieodpowiednich komentarzy, a ludzie mówią złe rzeczy.

„Myślę, że to bardzo ważne, aby o tym mówić i nadal o tym mówić, ponieważ to nie minęło i nie minie z dnia na dzień. Byłoby wspaniale, ale to jest większa sprawa i F1 w tym względzie ma większą odpowiedzialność, aby nieść i zajmować się tymi kwestiami, co myślę, że staramy się robić.”

Brytyjski rodak Hamiltona, Norris, zgodził się: „Nie sądzę, że to jest coś, co Lewis ma od niedawna, to jest coś, z czym musiał sobie radzić przez dużą część swojej kariery, od momentu jej rozpoczęcia.

„Myślę, że wszyscy wiemy, jak silną osobą jest, jak potrafi przejść przez te czasy, bo to zdecydowanie nie jest łatwa rzecz. Przede wszystkim myślę, że nie ma miejsca na tego typu komentarze lub ludzi przynoszących je do F1 i o ludziach, zwłaszcza na tak publicznej scenie.

„Wszyscy wspierają Lewisa jako osobę i kierowcę, jestem pewien, że jest silnym facetem i może przejść przez te czasy.”

Sebastian Vettel and Lando Norris stand behind Lewis Hamilton and think F1 has a responsibility to address issues of discrimination and continue to talk about it.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Sebastian Vettel i Lando Norris stoją za Lewisem Hamiltonem i uważają, że F1 ma obowiązek zająć się problemami

Sebastian Vettel i Lando Norris stoją za Lewisem Hamiltonem i uważają, że F1 ma obowiązek zająć się kwestiami związanymi z dyskryminacją i nadal o tym mówić.

Kolega Hamiltona z zespołu Mercedesa, George Russell, również odniósł się do ostatnich rasistowskich uwag kierowcy Formuły 2 Jurija Vipsa, przez które został on porzucony przez Red Bulla.

„Myślę, że te dwa wydarzenia są oczywiście straszne do zobaczenia w dzisiejszych czasach”, powiedział. „To wciąż trwa i wszyscy musimy stanąć razem, aby to stłumić.

„My jako kierowcy, jako zespoły i sport musimy wykorzystać naszą platformę dla większego dobra, musimy stanąć przeciwko temu i musimy zobaczyć zmiany.”

Pretendent do tytułu z Ferrari, Charles Leclerc, powiedział Sky Sports F1: „Oczywiście ostatnie wydarzenia pokazały, że mamy długą drogę do przebycia, ale wierzę, że jest to również odzwierciedlenie całego społeczeństwa.

„Musimy być lepsi. Lewis zasługuje na szacunek oczywiście, jest siedmiokrotnym mistrzem świata, ale jest tego znacznie więcej, to także człowiek. Każdy zasługuje na szacunek.

„To po prostu naprawdę wielki wstyd i bardzo rozczarowujące, że wciąż są ludzie, którzy tego nie rozumieją.”

Jak śledzić Grand Prix Wielkiej Brytanii na Sky Sports

Kluczowe godziny dla must-watch week na Sky Sports F1 to:

  • Czwartek wita powrót F1 Show na żywo z Silverstone o 18:00, a kierowcy dołączą do nas, aby przeprowadzić więcej ekskluzywnych wywiadów
  • Akcja na torze rozpoczyna się w piątek, z treningiem F1, plus sesje F2, F3 i W Series
  • Kwalifikacje British GP są na żywo o 15:00 w sobotę, z rozbudową od 2.10pm following the W Series race
  • British Grand Prix is live at 3pm on Sunday, with build-up from 1.30pm

All the action can also be followed online and via our digital platforms and streams, while the F1 Show will be live on the Sky Sports F1 YouTube channel. There will also be extensive updates on Sky Sports News.

The live Sky Sports F1 schedule

Thursday, June 30
6pm: The F1 Show

Friday, July 1
9.35am: F3 Practice
10.45am: F2 Practice
12.30pm: British GP Practice One Build-up (session starts 1pm)
2.50pm: F3 Qualifying
3.35pm: British GP Practice Two Build-up (session starts 4pm)
5.25pm: F2 Qualifying
6.10pm: W Series Qualifying

Saturday, July 2
9.50am: F3 Sprint Race
11.45am: British GP Practice Three Build-up (session starts 12pm)
1.10pm: W Series Race
2.10pm: British GP Qualifying Build-up
F2 Sprint Race
6pm: Ted’s Qualifying Notebook

Sunday, July 3
8.30am: F3 Feature Race
10am: F2 Feature Race
1.30pm: Grand Prix Sunday: British GP Build-up
3pm: THE 2022 BRITISH GRAND PRIX
5pm: British GP reaction: Chequered Flag
18:00: Ted’s Notebook

F1 2022 jedzie na Silverstone na wielkie wydarzenie lata sportów motorowych. Dołącz do Sky Sports F1 i obejrzyj obszerną relację z weekendu GP Wielkiej Brytanii – wyścig rozpocznie się o 15:00 w niedzielę, 3 lipca.