Legenda Bruins, Zdeno Chara, weźmie udział w Maratonie Bostońskim

Christine Gosselin

Były kapitan Boston Bruins, Zdeno Chara, ogłosił w niedzielę, że 17 kwietnia pobiegnie w swoim pierwszym maratonie w Bostonie.

Chara ujawnił, że pobiegnie w Dniu Patrioty, aby wesprzeć The Thomas E. Smith Foundation i The Hoyt Foundation.

Legendarny obrońca Bruins jest zainspirowany słynnym maratończykiem bostońskim Dickiem Hoytem, który stał się ikoną wyścigu, ponieważ wielokrotnie pchał swojego syna na wózku inwalidzkim przez 26,2 mili. Dick Hoyt zmarł we wrześniu 2021 roku w wieku 80 lat.

„Nie ma lepszego pierwszego maratonu niż Maraton Bostoński 17 kwietnia!” napisał, udostępniając na Instagramie stare zdjęcie, na którym pozuje na lodzie obok innych bostońskich legend, Dicka Hoyta i jego syna Ricka.

Chara wyjaśnił dalej, że oprócz inspirowania milionów ludzi na całym świecie, Hoytowie osobiście pomogli zmotywować Bruins do zdobycia mistrzostwa Pucharu Stanleya w 2011 roku.

„Dick i Rick Hoyt wywarli niesamowity wpływ na miliony ludzi na całym świecie i osobiście pomogli zmotywować nas do zdobycia mistrzostwa Pucharu Stanleya w 2011 roku” – powiedział Chara w poście. „Fundacja Hoyt ma niesamowite dziedzictwo dzięki temu kultowemu maratonowi.”

Były blueliner pobiegnie również dla Fundacji Thomasa E. Smitha, nazywając Thomasa Smitha „jedną z najbardziej odpornych i inspirujących historii.”

„Dzięki swojej pasji i poświęceniu jego fundacja nieustannie pomaga osobom dotkniętym paraliżem i żyjącym z nim” – dodał Chara.

Fundacja Thomasa E. Smith pomaga osobom dotkniętym paraliżem i urazami rdzenia kręgowego, a jej współzałożycielem jest Thomas Smith, były hokeista, który cierpi na częściowy paraliż wynikający z trzech różnych urazów rdzenia kręgowego.

Zdeno Chara announced on Monday that he'll be participating in the Boston Marathon next month to raise money for charity. (Getty Images)

Zdeno Chara ogłosił w poniedziałek, że w przyszłym miesiącu weźmie udział w Maratonie Bostońskim, aby zebrać pieniądze na cele charytatywne. (Getty Images)

W ciągu 14 sezonów spędzonych w Bostonie, Chara zajął pierwsze miejsce w drużynie pod względem rozegranych meczów (1,023), wskaźnika plus-minus (+240), minut karnych (1,055) i czasu spędzonego na lodzie na mecz (24:29). Karierę w Bostonie zakończył z 148 bramkami i 333 asystami, zdobywając 481 punktów. Zajmuje szóste miejsce w historii klubu pod względem rozegranych meczów (1,023) i trzecie pod względem punktów zdobytych przez obrońcę (481), za takimi sławami jak Ray Bourque (1,506) i Bobby Orr (888).

Chara otrzymał nagrodę Norris Trophy jako najlepszy obrońca NHL w sezonie 2008-09, po zdobyciu 19 bramek i 31 asyst w 80 meczach z Bostonem. W sezonie 2010-11 otrzymał nagrodę Mark Messier Leadership Award za wzorowe przywództwo zarówno na lodzie, jak i poza nim, i pomógł poprowadzić Bruins do zdobycia Pucharu Stanleya w 2011 roku.

46-latek przeszedł na emeryturę z NHL przed kampanią 2022-23 po 24 sezonach i 1680 meczach w karierze, podpisując jednodniowy kontrakt z Bruins we wrześniu 2022 roku.

Chara opublikował link do darowizny na swoim koncie na Instagramie, aby pomóc zebrać fundusze dla organizacji.