Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat, Pałac Buckingham ogłosił | | Sky Sports

Królowa zmarła w wieku 96 lat, ogłosił Pałac Buckingham.

„Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsort pozostaną w Balmoral dziś wieczorem i jutro wrócą do Londynu” – powiedział w czwartek Pałac Buckingham.

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii i najstarszą głową państwa na świecie.

Po jej śmierci najstarszy syn i spadkobierca królowej, Karol, były książę Walii, został królem Wielkiej Brytanii i 14 królestw Wspólnoty Narodów.

W oświadczeniu powiedział: „Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny.

Sky Sports looks back at Queen Elizabeth II's passion for sport, most notably horse racing.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Sky Sports przygląda się pasji Królowej Elżbiety II do sportu, w szczególności do wyścigów konnych.

Sky Sports patrzy wstecz na pasję królowej Elżbiety II do sportu, w szczególności wyścigów konnych.

„Głęboko opłakujemy odejście cenionej Suwerenki i bardzo kochanej Matki.

„Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, królestwach i Wspólnocie Narodów, a także przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie.(Podczas tego okresu żałoby i zmian, moja rodzina i ja będziemy pocieszeni i podtrzymywani przez naszą wiedzę o szacunku i głębokim uczuciu, jakim darzono Królową.”

Nie ujawniono żadnych oficjalnych szczegółów na temat tego, co wydarzy się w najbliższych dniach, ale przewiduje się, że Królowa otrzyma pełny pogrzeb państwowy, jak to jest tradycyjnie w przypadku śmierci monarchy.

Oczekuje się również, że jej ciało będzie leżało w stanie spoczynku, aby umożliwić społeczeństwu złożenie hołdu.

Król podpisze ostateczne plany w najbliższych dniach.

Życie w służbie

Księżniczka Elżbieta Aleksandra Maria urodziła się w Londynie 21 kwietnia 1926 roku.

W tamtym czasie nikt nie spodziewał się, że zostanie królową, ponieważ była trzecia w kolejce do tronu za swoim wujkiem i ojcem.

Podczas swojego rekordowego panowania poświęciła swoje życie służbie swojemu krajowi i Commonwealthowi.

W przemówieniu radiowym w 1947 roku w dniu swoich 21. urodzin powiedziała: „Deklaruję przed wami wszystkimi, że całe moje życie, czy to długie czy krótkie, będzie poświęcone waszej służbie i służbie naszej wielkiej imperialnej rodziny, do której wszyscy należymy.”

Księżniczka Elżbieta została królową w 1952 roku w wieku 25 lat, kiedy zmarł jej ojciec, król Jerzy VI.

Jej koronacja odbyła się 16 miesięcy później w Opactwie Westminsterskim.

Królowa posiadała szereg innych tytułów, które teraz automatycznie przejdą na jej syna i następcę.

Była głową Wspólnoty Narodów, naczelnym dowódcą brytyjskich sił zbrojnych i najwyższym namiestnikiem Kościoła Anglii. Była również patronką ponad 600 organizacji i organizacji charytatywnych.

Żona, matka, babcia

Z dala od swoich oficjalnych obowiązków była oddaną żoną i matką dla czwórki dzieci oraz oddaną babcią dla ośmiu wnuków i 12 prawnuków.

W 1947 roku poślubiła swojego wojennego ukochanego księcia Filipa w Opactwie Westminsterskim, ze stosunkowo prostą ceremonią, ponieważ kraj wciąż dochodził do siebie po wojnie.

Król Jerzy VI napisał do niej o swoich uczuciach związanych z oddaniem jej: „Byłem tak dumny z Ciebie i podekscytowany tym, że miałem Cię tak blisko siebie podczas naszego długiego spaceru w Opactwie Westminsterskim, ale kiedy przekazałem Twoją rękę arcybiskupowi, poczułem, że straciłem coś bardzo cennego.”

Królowa urodziła księcia Karola w 1948 roku i księżniczkę Annę dwa lata później. Książę Andrzej i książę Edward – którzy urodzili się odpowiednio w 1960 i 1964 roku – byli pierwszymi dziećmi, które urodziły się panującemu monarsze od czasu, gdy królowa Wiktoria miała swoją rodzinę.

Do swojej śmierci w 2021 roku książę Edynburga, „jej ukochany mąż”, zawsze był u boku królowej.

Opisała księcia jako swoją „stałą siłę i pobyt”, a w 2017 roku para obchodziła 70. rocznicę ślubu, jedyną królewską parę, która kiedykolwiek osiągnęła platynową rocznicę.

Rekordowe panowanie

Za panowania królowej było 15 różnych premierów, od sir Winstona Churchilla po Liz Truss.

Odbyła więcej podróży niż jakikolwiek inny międzynarodowy przywódca i najstarsza głowa państwa na świecie, zawsze stosując swoją własną, charakterystyczną formę cichej dyplomacji, by reprezentować Wielką Brytanię na całym świecie.

W 2015 roku została również najdłużej urzędującym brytyjskim monarchą w historii, bijąc rekord ustanowiony przez jej prababkę królową Wiktorię.

Jako głowa państwa i głowa narodu, królowa Elżbieta II była powszechnie uważana za symbol stabilności, niestrudzenie pracując nad tym, by monarchia zachowała znaczenie w okresie ogromnych zmian społecznych, technologicznych i gospodarczych.

Była monarchą nie mającym sobie równych, który będzie teraz opłakiwany na całym świecie.

Co się teraz dzieje

Po śmierci królowej nowym monarchą został natychmiast książę Karol, który będzie znany jako król Karol III.

Pałac Buckingham nakreślił szczegóły okresu królewskiej żałoby, która jest przestrzegana przez członków rodziny królewskiej, ich personel oraz żołnierzy pełniących ceremonialne obowiązki.

Będzie ona trwała do siedmiu dni po pogrzebie królowej, który według powszechnych oczekiwań odbędzie się 10 dni po jej śmierci, ale zostanie „potwierdzony w odpowiednim czasie”, powiedział rzecznik Pałacu Buckingham.

Salut armatni zostanie oddany za każdy z 96 lat życia królowej w Londynie o godzinie 13:00 w dniu następującym po jej śmierci – w Hyde Parku i Tower of London.

O godzinie 18:00 odbędzie się nabożeństwo modlitwy i refleksji w katedrze św. Pawła, gdzie będzie 2000 miejsc dostępnych dla członków społeczeństwa.

Jej ciało zostanie przeniesione do Pałacu Buckingham, gdzie prawdopodobnie pozostanie przez pięć dni.

Oczekuje się, że rząd nie ogłosi żadnych innych spraw, chyba że będą to sprawy pilne, aby umożliwić całkowite skupienie się na królowej.

Jak sport oddał hołd

West Ham and FCSB players observe a minute's silence following the death of Queen Elizabeth II

Piłkarze West Hamu i FCSB zachowują minutę ciszy po śmierci królowej Elżbiety II

Manchester United's players and supporters during their minute's silence before their tie against Real Sociedad

Piłkarze i kibice Manchesteru United podczas minuty ciszy przed meczem z Realem Sociedad

Arsenal and FC Zurich players also observed a moment of silence during half-time of their Europa League tie

Piłkarze Arsenalu i FC Zurich również uczcili chwilą ciszy w połowie meczuw połowie meczu Ligi Europy.

Duże wydarzenia sportowe mogą być teraz przełożone jako znak szacunku.

EFL odwołała już piątkowe mecze piłkarskie – Burnley vs Norwich City oraz Tranmere Rovers vs Stockport County.

  • Sport oddaje hołd Królowej

Decyzja w sprawie weekendowych meczów Premier League oraz innych lig i dyscyplin sportowych jest również oczekiwana w piątek po konsultacjach z Departamentem Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu.

W trakcie czwartkowych meczów w Lidze Europy i Konferencji Europy w Manchesterze United i West Hamie oraz w Szwajcarii podczas remisu Arsenalu z FC Zurich były chwile ciszy.