Kontrowersje związane z zasadami Patricka Reeda wybuchają wokół filmu, na którym piłka ląduje na drzewie

Golf official with binoculars in Dubai

Urzędnik golfowy z lornetką w Dubaju

Patrick Reed został uwikłany w kolejną kontrowersję związaną z zasadami gry po tym, jak Amerykanin oświadczył, że pomimo tego, że telewizja sugerowała inaczej, jest „w 100 procentach pewny”, że to jego piłka utknęła na drzewie w Dubaju.

Jego upór pozwolił mu na korzystny drop na 17 dołku w niedzielę i oszczędził mu długiego spaceru z powrotem do tee.

Przewidywalnie, media społecznościowe były szybko we wrzawie po incydencie w trzeciej rundzie Dubai Desert Classic, który przedstawił Reeda zaglądającego przez lornetkę do gałęzi i zapewniającego sędziów, że był pewien, że to jego piłka ze względu na jej charakterystyczne oznaczenia.

Powtórki wideo wydają się jednak pokazywać, że istniało bardzo małe prawdopodobieństwo, że piłka zidentyfikowana przez Reeda mogła być jego.

Reguły golfa nakazują, że jeśli Reed miałby jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy to była jego piłka, musiałby wziąć karę za uderzenie i odległość i wrócić do gry na trzy z tee. Jak to się stało, Reed mógł wziąć jedno uderzenie karne spadając obok drzewa i uciekł z bogeyem pięć.

Reed poszedł na drugim miejscu w turnieju w ogóle, jeden strzał za Rory McIlroy.

Reed i McIlroy był uwikłany w sprzeczkę cały tydzień na Emirates Golf Club, po McIlroy odmówił uznania rebelianta LIV Golf, którego prawnicy służył świat nr 1 z wezwaniem sądowym w Wigilię. Reed zareagował na pyskówkę Rory’ego, rzucając mu pod nogi kołek do gry pod marką LIV.

Jak to ujął jeden z graczy, tydzień Reeda przeszedł od „Teegate” do „Treegate”.

Powtórki wideo sugerują, że Reed się pomylił

Zapytany przez Telegraph Sport, Reed był jednoznaczny, że to jego piłka. „Na 100 procent”, powiedział. „Wróciłbym na tee, gdybym nie był w 100 procentach… Miałem szczęście, że byliśmy w stanie spojrzeć przez lornetkę i musisz upewnić się, że to twoja piłka i jak oznaczam moje piłki golfowe to zawsze umieszczam strzałkę na końcu mojej linii, ponieważ Pro VI strzałka na końcu zatrzymuje się przed nią, więc możesz zobaczyć strzałkę.

„I zdecydowanie mogłeś zobaczyć i zidentyfikować linię ze strzałką na końcu, a urzędnik ds. zasad, na szczęście, był tam, aby potwierdzić i sprawdzić to, aby upewnić się, że to było moje, jak również.”

Późniejsza analiza wideo wydaje się pokazywać, że Reed był w błędzie.

Powtórki pokazują piłkę Reeda znikającą, gdy dociera do pierwszego drzewa, na wysokości, gdzie byłoby mało prawdopodobne, aby dotrzeć do drugiego lub trzeciego drzewa. Po dotarciu do drzew, Reed używa jednak lornetki, aby zidentyfikować swoją piłkę – jest ich kilka do wyboru – na trzecim drzewie wzdłuż fairway’a, pomimo zdjęć sugerujących, że piłka nie przemieściła się tak daleko.

Później Tour wydał oświadczenie, w którym nakreślił, dlaczego decyzja na trasie została ratyfikowana. „Podczas trzeciej rundy Hero Dubai Desert Classic, dwóch sędziów na torze i kilku marshali zidentyfikowało, że piłka Patricka Reeda utknęła w konkretnym drzewie po jego tee shot na 17,” powiedział.

„Sędzia główny DP World Tour dołączył do gracza w okolicy i poprosił go o zidentyfikowanie jego charakterystycznych oznaczeń piłki. Używając lornetki, sędzia główny był przekonany, że piłka z tymi oznaczeniami utknęła w drzewie. Zawodnik wykonał następnie rzut karny nie do zagrania (Przepis 19.2c) w miejscu znajdującym się bezpośrednio pod piłką na ziemi. Dla wyjaśnienia, zawodnik nie został poproszony o wskazanie drzewa, ale o zidentyfikowanie charakterystycznych oznaczeń piłki, aby potwierdzić, że to jego piłka.”

Reed został najwyraźniej oczyszczony z zarzutów, ale, uwierzcie, sprawa nie umrze. Reedowi nie są obce regulaminowe wpadki. Trzy lata temu został ukarany dwoma uderzeniami za celowe poprawienie swojego położenia w bunkrze – zarzut, któremu wciąż zaprzecza. W 2021 roku znalazł się w centrum kolejnej burzy w mediach społecznościowych, gdy podniósł piłkę, by sprawdzić, czy jest osadzona, mimo że telewizja pokazywała ją przeskakującą do przodu.

W obu przypadkach bronił się przed oskarżeniami, wściekając się na media i media społecznościowe za wyróżnianie go.