Komisarz NFL Roger Goodell ma otrzymać wieloletnie przedłużenie kontraktu

Jack Baer

Niezależnie od tego, co myślą o nim fani, właściciele drużyn NFL nadal lubią komisarza Rogera Goodella, a teraz wygląda na to, że chcą, aby pozostał w pobliżu przez kolejne kilka lat.

Oczekuje się, że Goodell i właściciele franczyzy sfinalizują wieloletnie przedłużenie kontraktu podczas przyszłotygodniowych spotkań właścicieli w Phoenix, według Adama Scheftera z ESPN. Warunki umowy nie zostały jeszcze podane, ale oczekuje się, że będą one motywacyjne i najbogatsze, jakie kiedykolwiek przyznano komisarzowi w jakimkolwiek sporcie.

Oznacza to prawdopodobnie, że Goodell otrzyma na północ od 63,9 miliona dolarów, które według doniesień otrzymał za sezon 2020-21.

Proponowana umowa zostanie podobno przedstawiona przez komisję ds. wynagrodzeń NFL, która otrzymała pozwolenie na rozpoczęcie prac nad umową w zeszłym sezonie, właścicielom drużyn podczas specjalnej sesji we wtorek.

Byłoby to czwarte przedłużenie umowy, jakie Goodell otrzymał od czasu objęcia stanowiska po byłym komisarzu Paulu Tagliabue w 2006 roku, a poprzednie umowy pojawiły się w 2009, 2012 i 2017 roku. Od czasu ostatniej umowy, NFL z powodzeniem wynegocjowało układ zbiorowy pracy z NFLPA oraz umowę na prawa telewizyjne o wartości 110 miliardów dolarów z obecnymi partnerami i Amazon. Obie umowy obowiązują co najmniej do 2030 roku.

W międzyczasie wartość drużyn NFL nadal gwałtownie rosła, a ostatnia sprzedaż drużyny to Denver Broncos za rekordowe 4,5 miliarda dolarów.

Czas Goodella nie obył się bez turbulencji. Skandal wokół właściciela Washington Commanders, Dana Snydera, wciąż się zaogniał, a ostatnio Goodell został wplątany w sprawę nieznanej wcześniej pożyczki udzielonej drużynie. Komisarz przyznał się również do winy za traktowanie Colina Kaepernicka przez ligę po tym, jak został skrytykowany za reakcję na zabójstwo George’a Floyda.

Feb 13, 2023; Phoenix, AZ, USA; NFL commissioner Roger Goodell at the Super Bowl Host Committee Handoff press conference at the Phoenix Convention Center. Mandatory Credit: Kirby Lee-USA TODAY Sports

Roger Goodell sprawił, że właściciele franczyz NFL zarobili dużo pieniędzy. Podobno chcą się oni odwdzięczyć. (Kirby Lee-USA TODAY Sports)

To może być ostatni kontrakt Rogera Goodella jako komisarza NFL

Schefter zauważa, że nadchodzące przedłużenie może być ostatnim 64-letniego Goodella jako komisarza, ponieważ poprzedni komisarze Tagliabue i Pete Rozelle opuścili stanowisko odpowiednio w wieku 65 i 63 lat.

Oznacza to, że w ciągu najbliższych kilku lat może nadejść bitwa o sukcesję. Wśród potencjalnych wewnętrznych kandydatów wymieniani są: dyrektor ds. mediów i biznesu NFL Brian Rolapp, wiceprezes wykonawczy ds. operacji piłkarskich Troy Vincent, główny administrator ds. operacji piłkarskich Dawn Aponte, wiceprezes wykonawczy ds. biznesu klubowego i wydarzeń ligowych Peter O’Reilly oraz dyrektor ds. przychodów Renie Anderson.

Wśród kandydatów zewnętrznych wymieniani są prezes Chicago Bears Kevin Warren i dyrektor operacyjny Los Angeles Rams Kevin Demoff.

Ostatnie przedłużenie umowy Rogera Goodella z NFL było znacznie bardziej podzielone, dzięki Jerry’emu Jonesowi

Beztarciowe przedłużenie umowy dla Goodella byłoby znaczącym odejściem od ostatniego razu, gdy NFL przechodziło przez ten proces.

Właściciel Dallas Cowboys i częsty krytyk Goodella, Jerry Jones, wytrwale próbował zabić pięcioletnią umowę w 2017 roku, aż do momentu, gdy próbował wstrzymać negocjacje na sześć miesięcy i wywołać tajne głosowanie, gdy liga zbliżała się do mety.