Kluby Premier League wyśmiewają się z nowego impulsu w postaci Super Ligi Europejskiej

Kilka klubów Premier League prywatnie zdystansowało się od proponowanej nowej wersji European Super League, uważając ją za śmieszną, Sky Sports News może ujawnić.

Ogłoszenie przez A22 – firmę stojącą na czele ESL – w czwartek proponowanych nowych, otwartych zawodów zawierających do 80 drużyn w formacie wielodziałowym jest odrzucane, z silnym sentymentem, że ich „felerna” informacja prasowa nie zasługuje nawet na publiczną odpowiedź.

Pięć klubów zaznaczyło, że nie chce angażować się w ESL, a jeden z członków zarządu londyńskiej drużyny określił ostatnie naciski jako „gorące powietrze”.

  • Nowe plany dla Super League ujawnione | „Chodzący trup znów drga!”
  • Nowa Europejska Super Liga: Odpowiedzi na kluczowe pytania
  • Pobierz Sky Sports | Pobierz aplikację Sky Sports

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Bernd Reichart, dyrektor generalny A22 – organizatorów najnowszych propozycji European Super League – wyjaśnia ich zrewidowane plany zmiany struktury i zarządzania europejskim futbolem

„Nie ma 'kto’ ani 'jak’, ani żadnych dających się udowodnić mechanizmów i treści. To śmieszne”, dodał starszy członek zarządu.

Opór ze strony Premier League był oczekiwany przez trójkę rebeliantów – Barcelonę, Real Madryt i Juventus – wciąż propagujących nieudany projekt.

Karta właścicieli dywizji 2022-23, zaprojektowana, aby zażegnać wszelkie przyszłe zagrożenie rozłamem i podpisana przez wszystkie 20 drużyn, czytamy: „Jesteśmy zbiorowo zaangażowani w Premier League i uznajemy naszą odpowiedzialność za jej wspieranie. Nie będziemy angażować się w tworzenie nowych formatów rozgrywek poza zasadami Premier League.”

Tak więc, podczas gdy pierwsza próba ESL polegała na udziale angielskiej elity, teraz podejście polegało na zachęceniu do poparcia całego kontynentu poprzez atakowanie bogactwa najwyższej klasy rozgrywkowej.

Ton wykluczenia jest dodatkowo podkreślony przez ostatnią zasadę ich manifestu stwierdzającą „szacunek dla prawa i wartości Unii Europejskiej”, które nie mają zastosowania do angielskiej piramidy.

Super League proposals

Najnowszy ruch ESL jest postrzegany jako desperacka próba wygenerowania dobrej woli przed orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tym roku w sprawie prawomocnej władzy UEFA nad rozgrywkami klubowymi.

ESL otrzymało cios w grudniu, kiedy niewiążąca porada rzecznika generalnego Athanasiosa Rantosa dla sądu brzmiała, że ograniczenia, jakie UEFA i FIFA nakładają na piłkę nożną, są zgodne z unijnym prawem konkurencji.

Kierownictwo Premier League spotkało się w czwartek, aby przedyskutować długoterminowe plany strategiczne dla rozgrywek przed regularnym spotkaniem akcjonariuszy w piątek. To było już w kalendarzu, zanim informacja prasowa ESL została rozpowszechniona.

Sprzeciw wobec nowej wersji ESL nie pochodzi tylko z Anglii, z oświadczeniem LaLiga porównującym ją do „wilka w opowieści o Czerwonym Kapturku”.

„To przebieranie się za otwarty i merytokratyczny konkurs, ale pod spodem jest wciąż ten sam sam samolubny, elitarny i napędzany chciwością projekt. Nie dajcie się zwieść ich opowieściom” – dodał przedstawiciel hiszpańskiej ekstraklasy.

Prezydent LaLiga Javier Tebas powiedział: „Super League to wilk, który dziś przebiera się za babcię, by spróbować oszukać europejski futbol, ale JEGO nos i JEGO zęby są bardzo duże.

„Cztery dywizje w Europie? Oczywiście pierwsza dla nich, jak w reformie w 2019 roku. Rządy klubów? Oczywiście tylko te duże.”

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Rob Dorsett wyjaśnia, dlaczego w nowych propozycjach dotyczących awansu i spadku w najnowszych planach europejskiej Super League jest więcej niż początkowo zapowiadano

A22: Nie potrzebujemy angielskich drużyn

Proszę używać przeglądarki Chrome, aby odtwarzacz wideo był bardziej dostępny

Bernd Reichart, szef stojący za odnowioną European Super League, twierdzi, że kluby Premier League odmawiające udziału w projekcie nie przeszkodzą im w postępie w realizacji planów ESL.

Zapytany o to, czy Super League musi mieć drużyny Premier League, aby mogła się rozwijać, szef A22 Bernd Reichart przyznał, że angielskie drużyny nie są koniecznością.

„Ten projekt nie jest zależny od jednego konkretnego terytorium, aby się przyłączyć”, powiedział wyłącznie Sky Sports News w czwartek.

„Niczego nie wykluczam. Naszym życzeniem byłoby mieć najlepszy europejski turniej. To nadal jest nasz cel.

„Uważamy, że inne europejskie rozgrywki klubowe nie spełniają swojego potencjału. Europejskie rozgrywki klubowe powinny być ekscytujące. Uważamy, że w pierwszych fazach odbywa się wiele mało istotnych meczów, które mogłyby być wypełnione znacznie większymi emocjami. Premier League jest dobrym przykładem tego, jak produkują najlepsze mecze z najlepszymi graczami.

„Jeśli jeden kraj, FA, jedna liga nie jest w stanie dołączyć i nie dołączy do europejskich rozgrywek, które są wnoszone po drodze, ten projekt nie umrze.”

ECA: Kiedy A22 przejdzie dalej?

Europejskie Stowarzyszenie Klubów powtórzyło opinie LaLiga na temat nowych planów.

„To tylko kolejna celowo zniekształcona i wprowadzająca w błąd próba zdestabilizowania konstruktywnej pracy, która ma obecnie miejsce pomiędzy prawdziwymi zainteresowanymi stronami w piłce nożnej, aby posunąć sprawy do przodu w ogólnym najlepszym interesie europejskich rozgrywek klubowych”, powiedział ECA.

„Jako jedyna organizacja uznana przez FIFA i UEFA reprezentująca kluby na poziomie europejskim i międzynarodowym, a także jedyny organ, poprzez który kluby mają prawdziwą reprezentację w podejmowaniu decyzji, ECA ponawia swój długotrwały sprzeciw wobec Europejskiej Super Ligi i wszelkich projektów rozłamowych.

„Ogromny postęp i pozytywne zmiany zostały osiągnięte przez ECA w ostatnich latach we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami piłki nożnej – UEFA, FIFA i konfederacjami, związkami krajowymi, ligami, fanami, graczami i klubami wszystkich rozmiarów – pracując dla dobra całego europejskiego ekosystemu piłkarskiego.

„Od 2024 roku więcej klubów z większej liczby krajów będzie uczestniczyć w każdym sezonie w europejskich rozgrywkach klubowych dla mężczyzn, zwiększając pasję europejskiego futbolu i znacznie zwiększając kwotę dzielonych dochodów.

„Znaczący postęp można zauważyć w innych aspektach gry, począwszy od kobiecego futbolu, rozwoju młodzieży i akademii, finansów i regulacji, aż po zrównoważony rozwój i wpływ społeczny.

„Tak wygląda prawdziwa zmiana. My poszliśmy do przodu, kiedy A22 to zrobi?”

„Modelowi europejskiemu daleko do złamania”

Ligi Europejskie w oświadczeniu stwierdziły:

„Ligi europejskie są bardzo zaskoczone oświadczeniem A22, które odnosi się do otwartego procesu konsultacji i jego wyników.

„Ligi Europejskie – organ oficjalnie reprezentujący interesy 40 organizatorów rozgrywek krajowych pochodzących z 34 krajów Europy i 1.092 klubów – nigdy nie spotkały się z A22 i nie były konsultowane.

„Ligi w pełni popierają obecny model europejskiej piłki klubowej, który opiera się na otwartej piramidalnej strukturze z awansem i spadkiem z poziomu podstawowego do profesjonalnego na poziomie krajowym, i w którym kwalifikacja do rozgrywek klubowych UEFA opiera się na rocznych wynikach w rozgrywkach krajowych.

„Ten model jest daleki od zepsucia i nie wymaga naprawy.”

’The walking corpse twitches again’

Sprzeciw kibiców wobec planów na 2021 rok był szczególnie kluczowy dla zatopienia projektu, a Football Supporters’ Association chief executive Kevin Miles porównał w czwartek European Super League do drgającego trupa.

„Chodzący trup, którym jest Superliga Europejska, znów drga z całą samoświadomością, którą kojarzy się z zombie” – powiedział Miles.

„Ich najnowszym pomysłem jest 'otwarty konkurs’ zamiast zamkniętego sklepu, który pierwotnie zaproponowali, co doprowadziło do ogromnych protestów fanów.

„Oczywiście otwarty konkurs dla najlepszych klubów Europy już istnieje – nazywa się Liga Mistrzów.

„Mówią, że 'dialog z fanami i niezależnymi grupami fanów jest niezbędny’, a jednak Europejska Liga Zombie maszeruje dalej – świadomie ignorując pogardę, jaką kibice na całym kontynencie mają dla niej.”

Czy nowa wersja Europejskiej Super Ligi odniesie sukces?

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Kaveh Solhekol wyjaśnia, dlaczego kluby Premier League nie mogą dołączyć do nowo wyglądającej Europejskiej Super Ligi lub innej ligi rozłamowej

Główny reporter Sky Sports News Kaveh Solhekol:

„Powiedziałbym, że szanse na to, że tak się stanie są gdzieś pomiędzy nikłe a żadne. Aby mieć europejską Super Ligę, którą ktokolwiek będzie oglądał, musisz mieć w niej angielskie kluby, takie jak Arsenal, Liverpool, Manchester United, Manchester City, Chelsea.

„Te kluby z Premier League nie mogą dołączyć do rozbitej ligi. Podręcznik Premier League ma kartę właścicieli, która jest czymś, co wszyscy właściciele klubów Premier League musieli podpisać. W tej karcie, punkt dziewiąty mówi: „Jesteśmy wspólnie zaangażowani w Premier League i uznajemy naszą odpowiedzialność za jej wspieranie. We will not engage in the creation of new competition formats outside the Premier League’s rules’.

„Rządowa biała księga, która ma się ukazać, zalecająca ustanowienie niezależnego regulatora dla piłki nożnej, sprawi, że będzie absolutnie jasne, że kluby nie mogą również dołączyć do oderwanej Super League.

„Ostatnim razem, gdy próbowali tego dokonać, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham wszyscy myśleli, że to fantastyczny pomysł. Rozpadł się w ciągu kilku dni i wszyscy zostali ukarani grzywną.

„Moim zdaniem, to nigdy się nie wydarzy, ponieważ kluby Premier League nie mogą do niej dołączyć.

„A22 Sports Management skutecznie mówi, że UEFA jest antykonkurencyjna, dlaczego inni ludzie nie powinni mieć możliwości zakładania lig? To, co chcą zrobić, to zastąpić jeden kartel innym kartelem. Zamiast UEFA prowadzącej grę w Europie, chcą, aby była ona prowadzona przez Real Madryt, Barcelonę i Juventus.”

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Brendan Rodgers dzieli się swoimi poglądami na temat proponowanej Europejskiej Super Ligi oraz przemyśleniami na temat tego, jak wpłynie ona na fanów i kluby biorące w niej udział

Co już się wydarzyło?

W październiku Bernd Reichart, dyrektor generalny A22 ujawnił, że nowo wyglądająca European Super League może zacząć działać już w sezonie 2024/25.

Zapytany wtedy, czy to najwcześniejszy moment, w którym nieudany projekt mógłby ponownie ruszyć, Reichart powiedział: „To może być pierwszy rozsądny i realistyczny telefon, ale jest tak wiele zmiennych, że nie mogę faktycznie przewidzieć. To prawdopodobnie pierwszy realistyczny telefon.”

Europejska Superliga została początkowo uruchomiona w kwietniu 2021 roku z 12 członkami założycielami – Arsenalem, Chelsea, Liverpoolem, Manchesterem City, Manchesterem United, Tottenhamem, AC Milanem, Interem Mediolan, Juventusem, Atletico Madryt, Barceloną i Realem Madryt – którzy na stałe wzięliby udział w rozgrywkach.

Plan szybko upadł po tym, jak sześć klubów Premier League wycofało się w obliczu ostrej krytyki ze strony kibiców, pundetów, klubów i mediów, ale Juventus, Barcelona i Real Madryt pozostają zaangażowane w koncepcję.

Stałe członkostwo w Europejskiej Super Lidze dla członków założycieli było znaczącym punktem krytyki, ale Reichart wcześniej powiedział: „Nastąpiło ważne ponowne oszacowanie i koncepcja rozchodzi się o otwartość i zdjęcie stałego członkostwa ze stołu. Mogę powiedzieć, że trzy kluby wiarygodnie dokonały ponownej oceny i wyciągnęły pewne wnioski z pierwszego podejścia.

„Jestem świadomy tego, co angielskie kluby stwierdziły półtora roku temu, ale mam nadzieję, że cała społeczność piłkarska docenia podejście, aby nadal dbać i próbować wymyślić rozwiązania.”

Premier League odniosła się do ich oświadczenia z czerwca 2021 roku, gdy skontaktował się z nią Sky Sports News i przed sezonem 2022/23 wszystkie kluby w najwyższej klasie rozgrywkowej podpisały się pod następującym zobowiązaniem: „Jesteśmy wspólnie zaangażowani w Premier League i uznajemy naszą odpowiedzialność za jej wspieranie.

„Nie będziemy angażować się w tworzenie nowych formatów konkurencji poza zasadami Premier League.”

Historia Super Ligi Europejskiej

Europejska Super Liga – oś czasu

Lata dziewięćdziesiąte – Bogate kluby europejskie zawoalowanie grożą utworzeniem Super Ligi, aby wywrzeć presję na UEFA, by ta dała im więcej pieniędzy na Ligę Mistrzów i zmieniła format na ich korzyść.

2008 – Utworzenie Europejskiego Stowarzyszenia Klubów w celu zawarcia długotrwałego pokoju z UEFA i zablokowania liderów klubów w konsultacjach Ligi Mistrzów.

Listopad 2018 – Wspierany przez Real Madryt plan Super League ujawniony w serii Football Leaks przy użyciu zhakowanych dokumentów.

2019 – Wspierany przez ECA plan półzamkniętej Ligi Mistrzów w 2024 roku upada w obliczu sprzeciwu lig i klubów średniej rangi.

Październik 2020 – Odchodzący prezydent Barcelony Josep Bartomeu ujawnia plan Super Ligi w przemówieniu rezygnacyjnym, podobno nakłaniany przez prezydenta Realu Madryt Florentino Pereza.

Grudzień 2020 – UEFA pracuje nad planem 36-zespołowej Ligi Mistrzów, która miałaby się rozpocząć w 2024 roku, dając klubom dodatkowe gry i pieniądze, których się domagały.

Styczeń 2021 – Pojawiają się doniesienia o wspieranym przez Real Madryt planie Super League z finansistą JP Morgan Chase. UEFA i FIFA jednoczą się, aby się temu sprzeciwić, grożą zakazami dla zawodników, którzy wezmą w tym udział.

8 marca 2021 – Przewodniczący ECA Andrea Agnelli z Juventusu chwali proponowane przez UEFA zmiany w Lidze Mistrzów, nazywa 36-zespołowy, jednostanowiskowy format „pięknym”

29-31 marca 2021 – Spotkania ECA-UEFA w celu podpisania się pod formatem 36-zespołowej Ligi Mistrzów. Kluby Super League zaczynają naciskać na większą kontrolę finansową nad rozgrywkami niż oferuje UEFA. Prezydent UEFA Aleksander Ceferin odrzuca ich żądania w wyniku rozdźwięku z Agnellim.

16 kwietnia 2021 – Zarząd ECA i komitet UEFA ds. rozgrywek klubowych podpisują się pod zmianami w Lidze Mistrzów bez sprzeciwu przed oczekiwaną decyzją na posiedzeniu komitetu wykonawczego UEFA.

17 kwietnia 2021 – Pojawiają się plotki o zbliżającym się planie Super League. Ceferin ujawnia później, że Agnelli przestał odbierać lub odpowiadać na jego telefony.

18 kwietnia 2021 – Doniesienia o ogłoszeniu Super League wywołują sprzeciw byłych zawodników i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. 12-zespołowa Super League zostaje później ogłoszona w skoordynowanych oświadczeniach klubów po tym, jak większość fanów w Europie śpi. Agnelli rezygnuje z funkcji prezesa ECA oraz z członkostwa w komitecie wykonawczym UEFA.

19 kwietnia 2021 – Komitet wykonawczy UEFA potwierdza 36-zespołową reorganizację Ligi Mistrzów. Brytyjski rząd ostrzega przed nowymi przepisami dotyczącymi własności klubów, które mają pomóc w zablokowaniu Super League. Ceferin potępia „węże”, które zdradziły UEFA, ostrzega, że zawodnicy Super League mogą zostać wykluczeni z reprezentacji narodowych. Menedżer Liverpoolu Jurgen Klopp mówi, że nie lubi Super League. Kibice protestują na stadionie Liverpoolu oraz w Leeds, gdzie drużyna gra tej nocy.

20 kwietnia 2021 – Prezes Realu Madryt Perez, który miałby być przewodniczącym Super League, przerywa milczenie w nocnym hiszpańskim programie. Twierdzi, że projekt uratowałby europejski futbol. Na dorocznym spotkaniu UEFA później tego samego ranka, prezydent FIFA Gianni Infantino mówi, że nie popiera projektu Super League. Ceferin wygłasza mocne przemówienie przeciwko właścicielom klubów, jednocześnie zachęcając niektórych w Anglii do zmiany zdania. Pozostałe 14 klubów Premier League w Anglii spotyka się w celu omówienia sześciu buntowników. Projekt pęka w godzinach wieczornych. Jako pierwsze wycofują się Manchester City i Chelsea. Wiceprezes Manchesteru United Ed Woodward, czołowy agitator, ogłasza, że odejdzie z pracy jeszcze w tym samym roku. Do północy wszystkie sześć angielskich klubów odpada.

21 kwietnia 2021 – Atletico Madryt, Inter Mediolan, AC Milan i Juventus odpadają, pozostawiając tylko Real Madryt i Barcelonę. Zarówno Juventus, jak i AC Milan sygnalizują, że istnieje przyszłość dla Super League.