Kiedy skończy się zasada one-and-done? Wzrasta frekwencja skautów NBA na imprezach szkół średnich

Trzy lata temu, były tylko duże, niebieskie programy walczące o najlepsze talenty szkół średnich w kraju. Przez ostatnie lato i sezon szkolny, skauci i dyrektorzy NBA mogli uczestniczyć w rekordowej liczbie imprez AAU i szkół średnich. Bardzo szybko, to będzie najlepszy gracz wybierający między Duke, Kentucky, Kansas lub idący prosto do NBA – coś, co nie było opcją od 2005 roku.

Szmery zaczęły krążyć na początku września, że NBA i National Basketball Players Association mają zmienić wiek kwalifikujący do draftu z 19 do 18 lat, być może oczyszczając drogę dla graczy ze szkół średnich, aby przejść prosto do NBA, omijając gap year w college’u, w G League Ignite lub za granicą. Najwcześniejszy termin zmiany dotyczyłby 2024 NBA Draft.

„To tylko kwestia czasu, zanim zmienią regułę”, powiedział Yahoo Sports jeden skaut NBA. „Nie wiem, czy będzie to tak szybko, jak 2024 Draft, który został pierwotnie zgłoszony, ale fakt, że wszyscy jesteśmy w stanie uczestniczyć w większej ilości wydarzeń w szkołach średnich i skautować wysokiej klasy graczy w młodszym wieku, to zdecydowanie nadchodzi.”

The McDonald’s All-American Game i Nike Hoop Summit były kiedyś pierwszym osobistym wprowadzeniem do skautów i kierownictwa NBA, zanim gracze stali się uprawnieni do draftu nieco więcej niż rok później. Obie gry podkreślają najlepszych starszych koszykarzy w kraju, a personel NBA linii siłowni dla garści praktyk i scrimmages przed All-Star Game.

„Ten rok jest inny w tym, że widzieliśmy tę grupę seniorów już kilka razy, a to tylko koniec stycznia”, inny skaut NBA powiedział Yahoo Sports. „To wciąż świetny punkt odniesienia dla nas i dobrze widzieć wzrost u niektórych graczy”.

Skauci NBA mogli po raz pierwszy uczestniczyć w kilku wydarzeniach w szkołach średnich i AAU, w tym Pangos All-American Camp, Adidas 3SSB Circuit, Tarkanian Classic i ostatnio Hoophall Classic dwa weekendy temu. Spędzili również dwa lata biorąc udział w grach na NBPA Top 100 Camp i Nike’s Peach Jam.

Tego lata, było więcej skautów NBA niż trenerów college’u na meczu 15-under pomiędzy dwoma najlepszymi sophomores, Cameron Boozer i Cooper Flagg.

Cameron Boozer is one of the top high school sophomores in the country. If the NBA changes its one-and-done age-limit rule, players such as Boozer could have the option of going straight to the NBA again soon. (AP Photo/Gregory Payan)

Cameron Boozer jest jednym z najlepszych sophomores w kraju. Jeśli NBA zmieni swoją zasadę one-and-done age-limit, gracze tacy jak Boozer mogą mieć wkrótce możliwość ponownego przejścia prosto do NBA. (AP Photo/Gregory Payan)

„To pierwszy raz, kiedy obserwowałem gracza z ustami pełnymi aparatu ortodontycznego”, powiedział Yahoo Sports jeden ze skautów NBA po obejrzeniu Flagga i Boozera na Peach Jam. „Są młodzi i jest jeszcze dużo czasu dla obu [Flagga i Boozera], ale jest wiele do polubienia w ich grze”.

Od minionego lata skauci mogli zobaczyć Boozera i Flagga jeszcze po dwa razy podczas minicampu USA Basketball w październiku i Hoophall Classic z ich drużynami licealnymi, na którym obaj zdobyli wyróżnienia pierwszej drużyny.

„Chcę tylko pokazać skautom NBA moją wszechstronność i to, że mam grę inside-out” – powiedział Boozer w rozmowie z Yahoo Sports. „Jeśli po prostu nadal będę się poprawiał i pracował nad tym, by stać się najlepszą wersją mnie, to będzie to świecić na boisku”.

NBA już dostosowuje się do potencjalnego usunięcia zasady „one-and-done”, zatrudniając byłych oddolnych i licealnych analityków i insiderów, którzy są już podłączeni do przestrzeni. Oklahoma City Thunder dwa lata temu dodali do swojego zespołu skautów byłego krajowego analityka rekrutacyjnego Rivals.com – Coreya Evansa. Niedługo potem Minnesota Timberwolves ogłosili dodanie Josha Gershona, byłego analityka rekrutacyjnego dla 247 Sports.

Za kulisami dzieje się wiele przygotowań sygnalizujących koniec ery one-and-done, ale nie było oficjalnego ogłoszenia postępu lub linii czasowej.

Komisarz NBA Adam Silver powiedział, że ma nadzieję na zmianę obecnej 19-letniej zasady limitu wiekowego, która wymaga, aby gracze kwalifikujący się do draftu byli o rok usunięci ze szkoły średniej, kiedy zwrócił się do mediów w lipcu. Podczas swojej corocznej konferencji prasowej na zakończenie spotkań zarządu ligi, Silver powiedział: „Myślę, że istnieje możliwość [zmiany].”

„To jest [oparte na] większych rozmowach niż tylko to, czy idziemy z 19 do 18, ale jestem na nagraniu: Kiedy równoważę wszystkie te różne względy, myślę, że to byłaby właściwa rzecz do zrobienia, i mam nadzieję, że to jest zmiana, którą robimy w tym następnym zbiorowym cyklu negocjacyjnym, który zdarzy się w następnych kilku latach,” powiedział.

Zmiana wydaje się mało prawdopodobna w 2024 roku, biorąc pod uwagę wszystkie szczegóły, które wciąż muszą być opracowane. Czy mogłoby to nastąpić w 2025 (klasa maturalna Flagga i Boozera) lub 2026? Świeża klasa licealna pokazuje obiecujące znaki, z AJ Dybantsa i Tyranem Stokesem, więc 2026 NBA Draft może być potworem, jeśli zasada „one-and-done” zostanie usunięta do tego czasu.

Dopóki ta zmiana nie zostanie ogłoszona i ugruntowana, skauci NBA będą nadal pakować sale gimnastyczne szkół średnich i siedzieć obok trenerów college’u podczas turniejów AAU, badając następną falę nadchodzących talentów NBA i przygotowując się do końca ery „one-and-done”.