kiedy mecz piłkarski powinien zostać odwołany z powodu deszczu? Oto, co mówi przepis

  • PABLO DUQUE

Actualizado

Apo weekendzie, w którym deszcz był częścią wyścigu, który zadecydował o drugim mistrzostwie Verstappena w Formule 1, to zjawisko atmosferyczne przeszło do miasta Elche i do świata piłki nożnej.

Na godzinę 21:00 zaplanowano dziś ostatni mecz ósmej kolejki LaLiga Santander na obiekcie Martínez Valero, który stawia na szali gospodarzy z Mallorcą. Pizarro Gómez i reszta zespołu sędziowskiego zdecydowali się opóźnić mecz o trzydzieści minut z powodu ulewnego deszczu, który zalewał miasto i który spowodował nawet przerwy w dostawie prądu na stadionie.

Niewiarygodna ulewa wody na Martínez Valero… powodując blackouty na stadionie!

W wyobraźni kibica piłkarskiego istnieje wiele meczów rozgrywanych w deszczu, jak choćby clásico pomiędzy Realem Madryt a FC Barceloną w sezonie 2020-21. Los Blancos wygrali 2-1 na stadionie Di Stefano w meczu, który pozostawił obrazy z innej epoki.

Szczególnie w Europie Środkowej i Wschodniej zdarzały się też mecze, w których 22 bohaterów paradowało na białym dywanie ze śniegu. W takim przypadku, ze względu na widoczność , obowiązkowe jest rozegranie meczu żółtą lub pomarańczową piłką , która jest łatwo odróżnialna.

Z jakich powodów mecz piłkarski może zostać zawieszony z powodu deszczu?

Ulepszenia w systemach odprowadzania wody z murawy na stadionach wielkich drużyn pomagają uczynić zawieszenie lub przełożenie meczu z tego powodu wyjątkiem . Aby osiągnąć ten „ekstrem” nie wystarczy tylko, że spadnie ulewny deszcz. Jeśli piłka nie może się toczyć lub odbijać z powodu nagromadzonej wody , sędzia musi zawiesić mecz. W przypadku Elche-Mallorca, przerwy w dostawie prądu spowodowane ulewnymi deszczami byłyby również powodem przesunięcia lub zawieszenia ze względu na brak widoczności, jaki powodują.

Ulewne deszcze zazwyczaj dotykają Wspólnotę Walencji w miesiącach następujących po zakończeniu lata. Zjawisko to, znane jako la gota fría, powoduje powodzie w tej części Hiszpanii i innych pobliskich rejonach. Właśnie te deszcze zmusiły do zawieszenia meczu pomiędzy Elche Ilicitano (filia drużyny Primera) a Orihuela CF z trzeciej RFEF w dniu 25 września.

Read More