Kibice Liverpoolu niesprawiedliwie obwiniani za finał CL, aby „odwrócić uwagę

Kibice Liverpoolu zostali niesprawiedliwie obarczeni winą za fiasko towarzyszące finałowi Ligi Mistrzów, aby „odwrócić uwagę” od niepowodzeń organizacyjnych, mówi skrupulatny raport francuskiego Senatu.

Senat, wyższa izba francuskiego parlamentu, opublikował swoje wstępne ustalenia w środę, 46 dni po pokazowym wydarzeniu na Stade de France, które zostało przyćmione przez problemy z tłumem przed i po meczu.

Kibice Liverpoolu zostali spryskani gazem łzawiącym, a mecz został opóźniony o ponad pół godziny, aby poradzić sobie z przepełnieniem w okolicach stadionu, zanim początkowa reakcja francuskiego rządu potępiła kibiców Reds i oskarżyła ich o przybycie z fałszywymi biletami.

Raport senatu znalazł retorykę zamaskowaną niepowodzeniami francuskich władz wokół organizacji meczu, mówiąc: „Nieuczciwe jest to, że chciano uczynić kibiców drużyny Liverpoolu odpowiedzialnymi za zaistniałe zamieszki, jak to uczynił minister spraw wewnętrznych, aby odwrócić uwagę od niezdolności państwa do odpowiedniego zarządzania obecnymi tłumami i ograniczenia działań kilkuset gwałtownych i skoordynowanych przestępców.”

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Główny reporter Sky Sports News Kaveh Solhekol mówi, że wydarzenia poza Stade de France nie zgadzają się z tym, co francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin uznał za oszustwo

W raporcie stwierdzono, że chaos został spowodowany przez „łańcuch zdarzeń i usterek” w dniach i godzinach poprzedzających rozpoczęcie meczu.

W sprawozdaniu dodano: „Wprowadzone systemy miały poważne braki w odniesieniu do wywiadu (brak chuliganów, ale duża liczba przestępców), tras transportu dla kibiców (usunięcie trasy zrzutowej w okolicach stadionu) i niewystarczającej komunikacji.

  • UEFA przeprasza za fiasko finału Ligi Mistrzów
  • Chaos w Paryżu: Witnesses on 'scary’ Stade de France scenes
  • Real Madrid ask for answers over fan treatment at CL final
  • Liverpool CEO 'horrified’ by latest CL final fan findings

„It is not only in the execution that problems arose. Na wyższym szczeblu, scenariusze kryzysowe były niedostatecznie dopracowane i nie wykazywały niezbędnej elastyczności w obliczu tak wielu nieprzewidzianych wydarzeń.”

Współprzewodniczący raportu Laurent Lafon powiedział, że jego ustalenia zostały uzgodnione przez każdego senatora zaangażowanego w dochodzenie, które, jak powiedział, zostały spowodowane przez „łańcuch błędów administracyjnych”, które pozwoliły wszystkim stronom zaangażowanym w organizację finału Ligi Mistrzów czuć się bez winy w swoich indywidualnych rolach.

„Waga tego, co stało się na Stade de France, pokazuje, że istnieje wiele decyzji, które należy podjąć, aby zapewnić, że to nie zdarzy się ponownie podczas Pucharu Świata w Rugby lub Igrzysk Olimpijskich”, powiedział.

„Nieuczciwe jest obwinianie kibiców Liverpoolu za zamieszki, co uczynił minister spraw wewnętrznych [Gérald Darmanin], aby odwrócić uwagę od niezdolności państwa do odpowiedniego zarządzania tłumem.

„Istniała potrzeba jasnego porozumienia w sprawie transportu kibiców z dworca kolejowego pomiędzy szefem policji, Francuską Federacją Piłkarską i operatorami pociągów, ale tak się nie stało.

Liverpool's Trent Alexander-Arnold reacts at the end of the Champions League final soccer match between Liverpool and Real Madrid at the Stade de France in Saint Denis near Paris, Saturday, May 28, 2022. Real Madrid defeated Liverpool 1-0. (AP Photo/Manu Fernandez)

Image: Liverpool’s Trent Alexander-Arnold reaguje po zakończeniu finałowego meczu piłkarskiego Ligi Mistrzów pomiędzy Liverpoolem a Realem Madryt na Stade de France w Saint Denis pod Paryżem, sobota, 28 maja 2022. Real Madryt pokonał Liverpool 1-0. (AP Photo/

„Zalecamy większą komunikację z kibicami piłki nożnej i poprawę atrakcyjności obszaru wokół Stade de France, tak aby ludzie byli skłonni przybyć wcześniej.

„Chcemy, aby pogląd władz na kibiców piłki nożnej zmienił się, to jest mocne zalecenie, które przedstawiamy.”

Prezes Liverpoolu HOGAN: Francuski rząd powinien przeprosić kibiców

Reagując na raport, prezes Liverpoolu Billy Hogan z zadowoleniem przyjął ustalenia i wezwał francuski rząd do przeproszenia za to, co wydarzyło się w nocy.

„To jasne, że Senat przedstawił, że problemy spowodowane na Stade de France były oparte na wielu niepowodzeniach w organizacji samego wydarzenia i w żadnym wypadku nie można było winić lub powodować tego przez fanów”, powiedział oficjalnej stronie Liverpoolu.

„Było wiele oskarżeń, szczerze mówiąc, wysuniętych natychmiast po wydarzeniu i w rzeczywistości obwiniających fanów za to, co stało się tej nocy. Myślę, że to co widzimy w Senacie jasno pokazuje, że tak nie jest. Wyraźnie przeszli oni przez proces w ciągu ostatnich kilku tygodni, rozmawiali z wieloma osobami, wieloma różnymi interesariuszami, więc z zadowoleniem przyjęlibyśmy i poparli 15 zaleceń, które pojawiły się w raporcie.

„Senat poprosił, aby rząd francuski zapoznał się z ich ustaleniami i poparł je, a my z pewnością przyjęlibyśmy to z zadowoleniem. Chcielibyśmy powtórzyć uwagi, że żaden kibic, kibic piłkarski czy inny – nie ma znaczenia, czy idziesz na mecz, czy na koncert itp. – żaden kibic nie powinien mieć do czynienia z tym, z czym mieli do czynienia kibice Liverpoolu i Realu Madryt w nocy na Stade de France.

„Poza tym miałbym nadzieję i z pewnością oczekiwalibyśmy, że ten przegląd odegrałby rolę w niezależnym dochodzeniu UEFA.

„Na koniec chciałbym powiedzieć, że byłem niezwykle podbudowany, widząc, jak jeden z senatorów przeprasza fanów Liverpoolu i Realu Madryt za to, co wydarzyło się tej nocy. I chciałbym prosić, aby francuski rząd zrobił to samo. Nie tylko do fanów Liverpoolu i Realu Madryt, ale do obu klubów, które miały problemy z reputacją po finale i mielibyśmy nadzieję, że rozszerzą przeprosiny tam, gdzie są one zasłużone.”

Co się stało podczas finału Ligi Mistrzów?

Pokazowy mecz pomiędzy Liverpoolem i Realem Madryt na Stade de France w maju został przyćmiony przez poważne problemy wokół stadionu.

Niebezpieczne zgnioty powstały w wyniku problemów z dostępem, a wielu kibiców zostało spryskanych gazem łzawiącym lub pieprzem przez policję.

Niektórzy z krewnych Jurgena Kloppa doświadczyli kłopotów z pierwszej ręki, ale nie powiedzieli Niemcowi aż do późniejszego momentu.

Francuscy senatorowie w zeszłym miesiącu zażądali od państwa uznania odpowiedzialności i zidentyfikowania winnych stojących za chaosem na zewnątrz stadionu narodowego, który przyćmił to wydarzenie.

Zakwestionowali również, dlaczego urzędnicy państwowi pozwolili na usunięcie nagrania z monitoringu sceny, w której policja spryskiwała pieprzem fanów i rodziny, zamiast nakazać przekazanie go śledczym.

Przewodniczący Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Kibiców Liverpoolu Ted Morris również przedstawił swoją relację na temat tego, co wydarzyło się w dniu finału Ligi Mistrzów francuskiemu Senatowi.

Morris powiedział Sky Sports News: „Przybyliśmy na stację o 15:00 i zaskakujące było to, że nie było ani jednego policjanta.

„Skierowaliśmy się w stronę stadionu i poszliśmy do McDonald’s na trzy godziny. W ciągu tych trzech godzin nigdy w życiu nie widziałem tylu kieszonkowców wśród kibiców – to było jeden po drugim. To było absolutnie dziwaczne. To dało nam wgląd w to, jak ten dzień przebiegał.

„Następnie udaliśmy się do strefy kontroli miękkich biletów, która po prostu nie nadawała się do niczego. There were local people just walking in. Rozmawiałem z jednym z naszych policjantów z Merseyside Police około 6.15pm i był bardzo zaniepokojony wydarzeniami.

„To było po prostu chaotyczne. Nie było żadnej organizacji, żadnej obecności policji przy bramkach obrotowych, która mogłaby pomóc lub nawet działać odstraszająco.

Real Madrid

„Nie interesowałem się grą, ponieważ przez dwie godziny dostawałem SMS-y od ludzi z klubu i naszych niepełnosprawnych kibiców o nieszczęściu, które działo się na zewnątrz, więc gra po prostu stała się nieistotna. Mogliśmy wygrać 6-0 i nadal by mnie to nie obchodziło.

„Miałem zamiar wyjść w połowie meczu i dostałem wiadomość, że nie wychodź w połowie meczu, to nie jest bezpieczne. Zostaliśmy więc do 86. minuty, opuściliśmy teren, a steward nie chciał otworzyć bramy. Odbyliśmy burzliwą dyskusję i otworzył bramę, ponieważ wciąż było mnóstwo miejscowych próbujących dostać się do środka.

  • Francuska policja użyła gazu łzawiącego na fanach podczas finału CL
  • Kaveh Solhekol ze Stoczni Szczecińskiej: 'Zostaliśmy potraktowani gazem łzawiącym bez powodu’

„Udaliśmy się w kierunku stacji metra o nazwie La Plaine. Przeszliśmy pod przejściem podziemnym i było tam wielu policjantów. Gdy wyszliśmy z przejścia podziemnego, dosłownie w ciągu minuty, po naszej prawej stronie pojawiły się setki miejscowych, którzy po prostu nas zaatakowali. Jestem na wózku inwalidzkim i byłem przerażony.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Szef paryskiej policji Didier Lallement przeprasza kibiców Liverpoolu, którzy byli na finale Ligi Mistrzów, po tym jak niektórzy zostali zagazowani łzami przed Stade de France

„Padały butelki, były noże; wbiegali, atakowali ludzi i wybiegali. A kiedy w końcu dotarliśmy do stacji kolejowej, policja zagazowała nas łzami. Nigdy tego nie zrozumiem, bez względu na to, jak będą próbowali to wytłumaczyć.

„Wjechaliśmy dostępną windą na peron i była tam mała dziewczynka w wieku około sześciu lat w stroju liverpoolskim ze swoim tatą. Jej oczy były załzawione, czerwone, surowe, a ona była całkowicie i całkowicie straumatyzowana. Wszystko, co zrobiła, to pojechała do Paryża, aby obejrzeć festiwal piłki nożnej i jak kiedykolwiek będzie w stanie pójść na mecz piłkarski lub nawet zaufać władzom, jest dla mnie nie do pojęcia. To było niepotrzebne i absolutnie przerażające.”

’This is not just about Liverpool fans, it’s about all football supporters’

Speaking on Sky Sports News, The Anfield Wrap’s John Gibbons explained how the campaigning against the treatment is on behalf of the wider football community.

„You hope to hear of more accountability,” he said. „Cytaty, które dostaliśmy przez UEFA jest hańbą, aby być uczciwym z tobą, więc wygląda na to, że nie biorą żadnej odpowiedzialności.

„Wina została umieszczona na fanów w ten sam sposób francuskich ministrów rządowych. Chcę odpowiedzialności i nie chcę, żeby kibice musieli znosić to, przez co my przeszliśmy.

„Nie chodzi o kibiców Liverpoolu, chodzi o to, żeby wszyscy kibice czuli, że mogą iść i świętować mecz. Tak było w Madrycie, tak było w Kijowie i tak powinno być w Paryżu.

„Chcesz gwarancji od UEFA, że w przyszłości upewnią się, że jest to o wiele bardziej płynne i że kibice, którzy wydali dużo pieniędzy, aby tam być, są traktowani o wiele lepiej i są bezpieczniejsi.

„Po tym, co przeszliśmy, nie mogliśmy naprawdę dbać o wynik, a był to finał Ligi Mistrzów.”