Katarscy inwestorzy rozważają ofertę Man Utd

Prywatni inwestorzy związani z katarską rodziną królewską rozważają złożenie oferty kupna Manchesteru United, jednej z czterech „poważnych” ofert oczekiwanych w przyszłym tygodniu.

Skontaktowano się z inwestorami, aby sprawdzić, czy byliby zainteresowani kupnem United, a teraz zarejestrowali swoje zainteresowanie w Raine Group, banku inwestycyjnym, który zajmuje się marketingiem sprzedaży klubu.

Raine poprosił o składanie ofert do końca przyszłego tygodnia i oczekuje się co najmniej czterech poważnych ofert.

Prawdopodobnie obok katarskich inwestorów pojawią się oferty od Sir Jima Ratcliffe’a, USA i Arabii Saudyjskiej.

  • Przejęcie Man Utd Q&A: kluczowe pytania dotyczące potencjalnych kupców
  • Oferta Sir Jima Ratcliffe’a dla Man Utd: Co wiemy do tej pory

Ratcliffe współpracuje z JP Morgan i Goldman Sachs. JP Morgan pracował z Glazerami, gdy ci kupili United w 2005 roku w ramach wykupu lewarowanego za 790 mln funtów. Ed Woodward był wtedy w JP Morgan i pracował nad tą transakcją.

Mimo zainteresowania katarskich inwestorów, nie będą oni przepłacać za klub. Uważa się, że Glazerowie szukają ceny sprzedaży w wysokości 6 mld funtów, przy czym na nowojorskiej giełdzie klub wyceniany jest na 3,2 mld funtów.

Akcje United wzrosły w czwartek o prawie dziewięć procent i zamknęły się na blisko rekordowym poziomie 25,39$, wyceniając firmę na 4,18 mld$. Cena akcji podwoiła się, odkąd Glazerowie skutecznie wystawili klub na sprzedaż w listopadzie.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Kaveh Solhekol ze Sky Sports News ma najnowsze informacje na temat możliwej oferty katarskich inwestorów za Manchester United

Katar nie ukrywał, że chce inwestować w więcej dyscyplin sportowych, aby wykorzystać to, co uważa za sukces Mistrzostw Świata.

Inwestorzy zaangażowani w proces United nie są właścicielami Paris Saint-Germain, Qatar Sports Investments.

JP Morgan i Goldman Sachs są również gotowi zapewnić finansowanie, aby pokryć istniejące zadłużenie Manchesteru United w wysokości 660 milionów funtów, jeśli Ratcliffe zdecyduje się złożyć ofertę na klub. United straciło 230 milionów funtów w ciągu ostatnich trzech lat.

JP Morgan był głównym sponsorem projektu European Super League 18 miesięcy temu.

Goldman Sachs również doradza Liverpoolowi wraz z Morgan Stanley, ponieważ właściciele klubu szukają możliwości sprzedaży niektórych lub wszystkich swoich udziałów.

’Qatar buying United would be controversial’

Główny reporter Sky Sports News Kaveh Solhekol:

’It’s been well reported that the Glazer family are looking for a sale price of £6bn, I don’t think these Qatari investors will be willing to pay anywhere near that.

’A bid is in the balance at the moment. Próbowałem dowiedzieć się, czy oferta na pewno wejdzie: I’ve been told that it’s a possibility.

„I’m also told that it’s important to remember that these Qatari investors were approached about making a bid for United. Nie sądzę więc, że sami złożyli bieg i pomyśleli: This is a deal we have to do.

„So I would be a little bit cautious about whether a bid actually materialises.

„It would be very controversial if Qatar was to own a Premier League football club. Wszyscy widzieliśmy, co stało się z Mistrzostwami Świata i kontrowersjami, które dotyczyły praw człowieka, praw pracowniczych, praw LGBTQ+ – byłyby duże obawy.

„Jednak niektórzy fani Manchesteru United byliby również bardzo podekscytowani perspektywą bycia własnością katarskich inwestorów. Wyobrażaliby sobie, jak wiele pieniędzy zostanie wydanych na klub, na infrastrukturę i na rynku transferowym.

„Przepisy UEFA mówią, że dwa kluby nie mogą grać w Lidze Mistrzów, jeśli mają tego samego właściciela. W tym przypadku jest sposób na obejście tego, ponieważ PSG jest własnością Qatar Sports Investments i to nie oni są stroną zainteresowaną kupnem Man Utd.”

Amnesty International o ofercie Qatar Man Utd: A wake-up call for PL

Zbliżająca się oferta Kataru na Manchester United powinna być „wake-up call” dla Premier League, aby wzmocnić swoje zasady własności, ostrzegła Amnesty International.(W obliczu Mistrzostw Świata i usilnych starań katarskiego rządu, by stworzyć nowy, błyszczący wizerunek kraju, wydaje się bardzo prawdopodobne, że jakakolwiek oferta przejęcia Manchesteru United przez Katar będzie kontynuacją tego wspieranego przez państwo projektu prania sportu” – powiedział agencji informacyjnej PA Peter Frankental, dyrektor ds. ekonomicznych Amnesty UK.

April 10, 2019 - Manchester, United Kingdom - Avram Glazer (L) and his brother Joel (R) during the UEFA Champions League match at Old Trafford, Manchester. Picture date: 10th April 2019. Picture credit should read: Darren Staples/Sportimage(Credit Image: © Darren Staples/CSM via ZUMA Wire) (Cal Sport Media via AP Images)

Image: Glazerowie w listopadzie ogłosili, że są otwarci na sprzedaż Man Utd

„Widzieliśmy tylko ograniczone reformy w zakresie praw pracowników migrujących w Katarze w okresie poprzedzającym Mistrzostwa Świata, a nie było żadnego ruchu w zakończeniu haniebnej kryminalizacji osób LGBTQ+ lub instytucjonalnej dyskryminacji kobiet.

„Minęło prawie 18 miesięcy od ogromnie kontrowersyjnego przejęcia Newcastle United przez Saudyjczyków, a oferta Kataru dla Manchesteru United byłaby kolejnym sygnałem ostrzegawczym dla Premier League o potrzebie zreformowania zasad własności.

„Niekoniecznie jesteśmy przeciwni zaangażowaniu zagranicznych konsorcjów finansowych powiązanych z państwem w angielską piłkę nożną, ale Premier League musi pilnie wzmocnić zasady własności, aby zapewnić, że są one zgodne z prawami człowieka, a nie są okazją do większego prania sportowego.”

Neville: Co muszą rozważyć nowi właściciele Man Utd

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Gary Neville twierdzi, że priorytetem dla ewentualnych nowych właścicieli Manchesteru United muszą być wyniki na boisku

Sky Sports’ Gary Neville:

„Najważniejsze jest to, aby Glazerowie odeszli jak najszybciej. Drugą rzeczą jest to, że klub musi być teraz w dobrych rękach i z kimś, kto ma uczucia do klubu.

„Sir Jim Ratcliffe urodził się w Manchesterze i zna ten rejon. Jeśli go wygra, będzie wielu szczęśliwych fanów Manchesteru United, ponieważ myślę, że będzie chciał zrobić coś dobrego dla klubu.

„Poza odejściem Glazerów, nie sądzę, że United może sobie pozwolić na bycie z innym funduszem inwestycyjnym, gdzie oczekują zwrotu pieniędzy. To właśnie martwi mnie, że private equity wchodzi do futbolu.

„Ludzie wciąż szukają zwrotu swoich pieniędzy i zwrotu z inwestycji. Manchester United potrzebuje wolnego od długów klubu piłkarskiego z kimś, kto jest gotów włożyć w niego pieniądze.

„Problemem jest cena, jaką będą musieli za to zapłacić, będzie duża, więc trzeba mieć głębokie kieszenie. Nie wiem, czy Sir Jim będzie w stanie przyprowadzić ze sobą ludzi, ale mam nadzieję, że tak się stanie.

„Może być dowolna liczba nabywców – to nie będzie tylko licytacja Sir Jima. Chciałbym, aby ustalono kryteria, jak ma wyglądać nowy właściciel Manchesteru United.

Sir Jim Ratcliffe during the launch event for the Ineos Team UK America's Cup boat 'Britannia' in Portsmouth.

Image: Fan Manchesteru United Sir Jim Ratcliffe złożył ofertę na klub ze swoją grupą INEOS

„Muszą być wolni od długów i upewnić się, że inwestują w obiekty, infrastrukturę, poligon, stadion.

„Upewnienie się, że wkładają pieniądze w projekt piłkarski, doświadczenia kibiców i zaangażowanie fanów: to naprawdę ważne rzeczy jako część manifestu, co do którego Glazerowie nie byli transparentni.

„Mam tylko nadzieję, że najwyższy oferent widzi to jako coś więcej niż coś, co może odwrócić w ciągu trzech lat za miliard więcej.

„Priorytetem dla nowych właścicieli musi być wygrana. Zwycięski Manchester United jest trudny do zatrzymania – widzieliśmy to w przeszłości.

„Przy znaczących inwestycjach klub może znów stać się groźny jako siła. Priorytetem zawsze muszą być wyniki piłkarskie, a potem mówi się o doświadczeniach fanów. Stadion i obiekty muszą znów być światowej klasy.”