Kamienie milowe Connora McDavida: Fenomen Oilers zdobywa 300. bramkę w karierze, bije rekord Gretzky’ego

Kapitan Edmonton Oilers Connor McDavid kontynuuje historyczną kampanię 2022-23, osiągając kolejny imponujący kamień milowy podczas sobotniego meczu z San Jose Sharks.

McDavid zdobył parę punktów w pierwszej tercji, stając się szóstym graczem w historii NHL, który zarejestrował 150-punktowy sezon. Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Bernie Nicholls, Steve Yzerman i Phil Esposito to pozostali członkowie „Klubu 150” Lemieux był najnowszym łyżwiarzem, który osiągnął ten historyczny próg, zdobywając 161 punktów w 70 meczach w 1995-96.

Nikt nie był w stanie powstrzymać McDavida w tym roku, ponieważ siedzi on na szczycie ligi z 64 bramkami i 151 punktami w 80 meczach, średnio 1,89 punktu na mecz. Po dwóch meczach sezonu zasadniczego w barwach Oilers najbardziej dominujący zawodnik w tej dyscyplinie sportu ma już na swoim koncie kilka znaczących wyczynów, w tym:

  • Ustanowienie rekordów kariery w bramkach, asystach i punktach

  • McDavid zdobył swoją 300. bramkę w karierze i stał się piątym graczem w historii NHL, który osiągnął 300 bramek i 500 asyst przed rozegraniem 600 meczów w karierze, dokonując tego wyczynu w zaledwie 481 meczach.

  • McDavid ma w tym sezonie pięć różnych 10-game point streaks, bijąc rekord NHL Gretzky’ego – cztery w sezonie 1986-87.

  • Staje się najszybszym łyżwiarzem od czasów Pavla Burego w 1999-2000, który zdobył 40 bramek w jednym sezonie, czwartym najszybszym, który zdobył 50 od 1995-96

  • Zrównał się z Sidneyem Crosby’m pod względem największej liczby 100-punktowych sezonów (sześć) aktywnego gracza NHL, osiągając ten wyczyn w zaledwie ośmiu sezonach, o 10 mniej niż Crosby

  • Przejęcie Nikity Kucherova (128) pod względem największej liczby punktów w jednym sezonie w erze salary cap, począwszy od 2005-06

  • Zostanie pierwszym graczem od czasów Lemieux i Jaromira Jagra w 1995-96, który zdobył ponad 130 punktów w sezonie.

  • Piąte miejsce na liście najszybszych (545 spotkań) do zdobycia 800 punktów w karierze, szóste miejsce (488) do 700 punktów

  • Pięć kolejnych występów z wieloma bramkami, dołączając do Alexandra Mogilny’ego (1992-93), Mario Lemieux (1988-89), Puncha Broadbenta (1921-22) i Joe Malone’a (1920-21) jako jedynych zawodników, którzy dokonali tego wyczynu.

Connor McDavid of the Edmonton Oilers celebrates scoring a goal in the first period against the San Jose Sharks. (Photo by Kavin Mistry/NHLI via Getty Images)

Connor McDavid z Edmonton Oilers świętuje zdobycie bramki w pierwszej tercji przeciwko San Jose Sharks. (Photo by Kavin Mistry/NHLI via Getty Images)

Upcoming milestones to watch

While McDavid’s 2022-23 performance can already be cemented as one of the greatest in NHL history, the Oilers captain could add more accomplishments to his resume before the regular season wraps up.

Pięciokrotnemu All-Star brakuje zaledwie dwóch bramek do pokonania Alexa Ovechkina (65) pod względem największej liczby bramek w sezonie w tym stuleciu.

W swojej zaledwie ósmej kampanii w NHL, McDavid jest powszechnie faworyzowany, aby zdobyć swoją trzecią nagrodę MVP tego lata, a drugą w ciągu trzech sezonów. To wiązałoby go z Ovechkin, Lemieux, Bobby Orr, Bobby Clarke i Howie Morenz jako graczy, którzy mają hat trick Hart Trophies.

Tylko trzech graczy w historii NHL wygrało więcej niż trzy: Gretzky (dziewięć), Gordie Howe (sześć) i Eddie Shore (cztery). W wieku 26 lat McDavid ma jeszcze dużo czasu, aby znaleźć się obok tych ikon Hall of Fame.

Pochodzący z Richmond Hill w Ont. zawodnik w sezonie 2022-23 ma szansę dodać do swojej gabloty z trofeami nowy dodatek: Trofeum Maurice’a „Rocket” Richarda, ponieważ obecnie ma siedem bramek przewagi nad zajmującym drugie miejsce Davidem Pastrnakiem. Prowadzi również w wyścigu o nagrodę Art Rossa z przewagą 27 punktów nad kolegą z drużyny Leonem Draisaitlem.

McDavid bez wątpienia ma na oku znacznie większe osiągnięcie: zdobycie swojego pierwszego tytułu w Pucharze Stanleya, który ukoronowałby Oilers jako pierwszego mistrza Kanady od czasów Montreal Canadiens z 1993 roku.