Juve, wszystko o przeciwniku: analiza taktyczna Sassuolo

W pierwszym meczu mistrzowskim Juventusu, Bianconeri zmierzą się z Sassuolo, drużyną, która dopiero co została zaskakująco wyeliminowana w Coppa Italia przez nowo awansowaną Modenę. Z taktycznego punktu widzenia zespół neroverde prezentuje jednak pewne pułapki i dlatego stanowi ciekawy pierwszy test dla drużyny Massimiliano Allegriego. Przybycie Alessio Dionisiego za sterami Emiliani w zeszłym sezonie zmieniło w niektórych aspektach sposób prowadzenia drużyny odziedziczony po poprzednim kierownictwie technicznym Roberto De Zerbi. W fazie ofensywnej Sassuolo nadal szuka budowania od dołu, którego celem jest ściągnięcie presji przeciwnika. Celem jest znalezienie wolnego człowieka za pierwszą linią obrony rywala (zazwyczaj złożoną z napastników), aby następnie ustawić bieg w górę boiska. W porównaniu z Sassuolo De Zerbiego, wersja Dionisiego jest jednak bardziej nastawiona na eksploatację zewnętrznych korytarzy, poprzez wykorzystanie łańcucha złożonego z full-backa, half-backa i atakującego skrzydłowego, ze środkowym obrońcą i trójką gotową do zapewnienia kolejnych linii przejścia w strefie piłki. Akcentowano także poszukiwanie głębi, dążąc do jak najszybszego dotarcia do napastników. Jednak strata Scamacci oraz prawdopodobne straty Frattesiego i Raspadoriego mogą ograniczyć pionowość drużyny, mimo że w Pinamontim zespół pozyskał na papierze idealnego zastępcę dla nowego podpisu West Hamu.

Juve-Sassuolo, la probabile formazione di Allegri

Zobacz galerię

Juve-Sassuolo, prawdopodobny skład Allegriego

Mimo to, poszukiwanie kontroli nad meczem poprzez kontrolę piłki (w zeszłym roku neroverdi zanotowali 5. miejsce w lidze A pod względem średniego procentu posiadania piłki, z wynikiem 55,2%) pozostaje fundamentalne. Nie jest przypadkiem, że Sassuolo w zeszłym sezonie było jedną z najlepszych drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej w całej serii statystyk, które potwierdzają dążenie zespołu Dionisiego do dyktowania kontekstu taktycznego poprzez kontrolę piłki, takich jak średni czas trwania jednej akcji ofensywnej (10,52 sekundy), liczba podań na jeden manewr w ataku (3,76) i liczba akcji obejmujących 10 lub więcej podań (419). Wszystkie dane, które plasują Sassuolo na szóstym miejscu w tych rankingach. nieobecność z powodu dyskwalifikacji Maxime Lopeza, jedenastego dyrektora w 5 najlepszych ligach europejskich pod względem „oczekiwanego zagrożenia” przy podaniu (mierzącego zwiększone prawdopodobieństwo zdobycia bramki przez drużynę atakującą dzięki podaniu lub prowadzeniu przez zawodnika wykonującego zagranie) z wynikiem 2,37, mogłaby w tym sensie odebrać coś dryblingowi podopiecznych Dionizego. W defensywie Emilians zanotowali ujemny wynik (-1,23) w Buildup Disruption Percentage (BDP), czyli statystyce (opracowanej przez Soccerment.com), która określa skuteczność pressingu drużyny w posiadaniu przeciwnika. Co oznacza, że pressing Sassuolo nie był w zeszłym sezonie produktywny.

Ze swojej strony Juventus powinien idealnie spróbować odebrać neroverdi broń w postaci dryblingu już na samym początku, zmuszając ich do długich faz niskiej obrony, które kończyłyby się obnażeniem trudności obrońców Sassuolo w obronie blisko własnego pola karnego. Aby to zrobić Allegri będzie musiał poprosić swoich graczy o utrzymanie średnio-wysokiego środka ciężkości, starając się bronić do przodu, ale zawsze pozostając czujnym, w fazie posiadania, na prewencyjne oznakowanie, aby uniknąć pozostawienia broni do kontrataku w rękach przeciwników.

Allegri chiede attenzione:

Obejrzyj wideo

Allegri prosi o ostrożność: „Przeczytałem zbyt wiele triumfalizmu wokół”

Zapisz się do ligi fantasy Tuttosport League i wygraj fantastyczne nagrody!