Juniorzy świata: Connor Bedard kontynuuje pisanie książek z rekordami, a Kanada pokonuje Szwecję

Ian Kennedy

Connor Bedard had another dominant outing as Canada dispatched Sweden at the World Juniors. (THE CANADIAN PRESS/Darren Calabrese)

Connor Bedard miał kolejny dominujący występ, gdy Kanada pokonała Szwecję na World Juniors. (THE CANADIAN PRESS/Darren Calabrese)

W obliczu najcięższej rywalizacji w turnieju, Kanada zaprezentowała dominujący występ przeciwko Szwecji, prowadzony po raz kolejny przez Connora Bedarda, zamykając rundę wstępną zwycięstwem 5-1. Bedard zakończył mecz z czterema asystami, zdobywając najwięcej bramek w historii kanadyjskich mistrzostw świata, najwięcej punktów w historii kanadyjskich mistrzostw świata oraz najwięcej punktów w pojedynczym turnieju w historii kanadyjskich mistrzostw świata juniorów.

Zwycięstwo Kanady zapewniło jej awans do ćwierćfinału ze Słowacją w poniedziałek.

Bedard kontynuował swoje gorące tempo w pierwszej połowie, asystując przy każdej z trzech bramek Kanady w pierwszej tercji. Na początku meczu Logan Stankoven prowadził krążek wzdłuż desek, utrzymując kontrolę i walcząc ze szwedzkimi obrońcami, zanim posłał krążek do Brandta Clarke’a. Clarke podał do Brandta Clarke’a, a Bedard przechwycił krążek na prawo od siatki, sfingował strzał i podał do wybranego w drafcie Montreal Canadiens Joshuy Roy’a, który pewnym strzałem pokonał szwedzkiego bramkarza Carla Lindboma w 57 sekundzie meczu.

Minutę później, w czasie gry w przewadze, Bedard poprowadził akcję do strefy, znajdując Shane’a Wrighta na otwartym lodzie na prawym skrzydle. Wright podał krążek przez środek lodu, łącząc się z pierwszorundowym nabytkiem New York Rangers Brennanem Othmannem, który zdobył swój pierwszy punkt w turnieju.

Zdobywając swój trzeci punkt w tym okresie, Bedard walczył o utrzymanie gry przy życiu tuż za linią niebieską Szwecji, zanim znalazł Logana Stankovena na środku lodu. Stankoven podał do Tysona Hindsa, a ten uderzył z bliska nad rękawicą Lindboma i Kanada wygrała 3-0. Szwecja zdobyła jedynego gola w meczu w przewadze w 16:21 pierwszej części spotkania, kiedy to Ludvig Jansson oddał strzał z dystansu, który ominął kanadyjskiego bramkarza Thomasa Milica.

Po bezbramkowej drugiej tercji, Othmann zdobył swojego drugiego gola w 35 sekundach trzeciej tercji. Po tym, jak Wright i Ethan Del Mastro stworzyli sytuację w strefie szwedzkiej, napastnik Arizona Coyotes Dylan Guenther znalazł Othmanna przy tylnym słupku. Lindbom nie zdołał dosięgnąć strzału Othmanna, który prześlizgnął się przez pole gry, dając Kanadzie prowadzenie 4-1.

Na zakończenie meczu Bedard zdobył rekordowy punkt, kończąc prawdopodobnie najlepszy występ w rundzie wstępnej w historii kanadyjskich Mistrzostw Świata Juniorów, notując 18 punktów w zaledwie czterech meczach. Po kolejnej zmianie stron Bedard połączył się z Kevinem Korchinskim, który wślizgiem dotarł prawie do linii bramkowej, a następnie pokonał Lindboma krótką piłką.

Wygrana w regulaminowym czasie gry przesunęła Kanadę na drugie miejsce w grupie A, za Czechami, którzy pokonali Kanadę na otwarcie turnieju. W meczu ze Szwecją Kanada otrzymała solidną bramkę od Milica, który zatrzymał 22 strzały. Milic prawie na pewno wróci do gry przeciwko Słowacji.

Słowacja zajęła trzecie miejsce w Grupie B i ma w swoim składzie wielu zawodników, w tym pierwszorundowy wybór Canadiens Filip Mesar, drugorundowy wybór New Jersey Devils Simon Nemec, oraz kwalifikujący się do draftu 2023 Alex Ciernik i Dalibor Dvorsky.

W pozostałych meczach ćwierćfinałowych Czechy zmierzą się ze Szwajcarią, a zwycięzca Grupy B USA z Niemcami. Szwecja zagra ze skandynawskimi rywalami – Finlandią, co oznacza, że albo brązowy, albo srebrny medalista z tegorocznego turnieju World Junior zostanie wyeliminowany w ćwierćfinale. Łotwa zagra z Austrią w nadziei na uniknięcie spadku.

Więcej z Yahoo Sports