John McEnroe podtrzymuje komentarze Emmy Raducanu: 'Ja też przez to przeszedłem’

John McEnroe speaks on court - John McEnroe stands by Emma Raducanu comments: 'I went through it, too' - GETTY IMAGES

John McEnroe przemawia na korcie – John McEnroe podtrzymuje komentarze Emmy Raducanu: 'I went through it, too’ – GETTY IMAGES

John McEnroe podtrzymał swoje kontrowersyjne komentarze na temat Emmy Raducanu, w których zasugerował, że nie była w stanie „poradzić sobie” podczas zeszłorocznego Wimbledonu, i dodał, że on również zmagał się z presją jako młody gracz.

Siedmiokrotny mistrz McEnroe ściągnął na siebie ciężką krytykę w zeszłym roku podczas Mistrzostw za jego odruchowe implikacje, że Raducanu załamała się pod presją, po tym jak wycofała się ze swojego meczu czwartej rundy na Centre Court z powodu problemów z oddychaniem.

Ale na kilka dni przed rozpoczęciem Wimbledonu, powtórzył, że nie żałuje komentarzy na temat mistrzyni US Open i powiedział, że przyczyniły się one do ważnej rozmowy na temat psychicznego samopoczucia graczy.

„Nie powiedziałbym nic innego,” powiedział dziennikarzom. „Nigdy nie spotkałem Emmy, powinienem to dodać. Chciałbym w pewnym momencie, oczywiście. Po prostu dawałem wykształcone przypuszczenie co do tego, co myślałem, że się dzieje, w oparciu o 45 lat bycia w pobliżu profesjonalnej gry. To nie jest tak, że ona jest pierwszą osobą, której się to przytrafiło. Zwłaszcza, że zdrowie psychiczne wysuwa się na pierwszy plan. Naomi Osaka ma problemy ze zdrowiem psychicznym.

„Kiedy grałam, miałaś zgrzytać zębami i znosić to, wytrzymywać i tego typu rzeczy. Teraz staje się to bardziej tematem dyskusji, słusznie zresztą. Wiele razy dla tych młodych chłopaków i dziewcząt, to jest dużo do czynienia z tym, kiedy nie są przygotowane do. Tak będzie nadal. Simona Halep powiedziała, że grając we French [Open] miała pierwszy w swoim życiu atak paniki. Jeśli w ogóle, to starałam się wspierać [Raducanu] w pewien sposób, nie wiedząc dokładnie, co się dzieje. I było mi jej szkoda. Byłem zdumiony, że udało jej się wyjść z tego i nagle wygrać US Open. To przenosi ją na zupełnie inny poziom. Jestem po jej stronie, po prostu dla dobra gry chciałbym zobaczyć, że jest w stanie osiągnąć swój potencjał.”

Emma Raducanu receives treatment for an injury during a medical time out in her match against Viktorija Golubic on day four of the Rothesay Open 2022 at Nottingham Tennis Centre, Nottingham - PA

Emma Raducanu otrzymuje leczenie kontuzji podczas czasu medycznego w jej meczu z Viktoriją Golubic w czwartym dniu Rothesay Open 2022 w Nottingham Tennis Centre, Nottingham – PA

McEnroe, 63, nie był obcy blaskowi reflektorów jako gracz i powiedział, że może odnieść się do presji, jakiej doświadczała Raducanu podczas jej szokującego pojawienia się na Wimbledonie zeszłego lata.

Przed poniedziałkowym powrotem brytyjskiej gwiazdy tenisa, porównał ten moment do swojej decyzji o pominięciu turnieju w 1986 i 1987 roku – częściowo ze względu na swoje zdrowie psychiczne: „Staram się być tak szczery, jak to tylko możliwe [w komentarzu], będę nadal próbował to robić. Sport dał mi wiele i staram się… dawać darmowe rady, jeśli są chętni, by je usłyszeć. Przechodziłem przez różne rzeczy [jako zawodnik], byłem czasami przytłoczony.

„Nie grałem w Wimbledonie przez dwa lata. Czułem, że to było dla mnie zbyt wiele. Nie siedzimy i nie rozmawiamy o tym tak często. Czy teraz żałuję, że tego nie zrobiłem? Nie, żałuję, że nie zagrałem w pewnym sensie. Zrezygnowałem z dwóch okazji do gry… może część z nich to był upór, część może to była głupota, ale część z nich była spowodowana tym, że czułem, że to było zbyt wiele, by sobie z tym poradzić.”

McEnroe skomentował również, jak będzie się czuł relacjonując Wimbledon w przyszłym tygodniu bez sześciokrotnego mistrza majorsów i kolegi po fachu Borisa Beckera.

’It’s a travesty just any way you look at it’

Becker został skazany na dwa lata i dziewięć miesięcy więzienia w kwietniu za ukrywanie £2.5m aktywów i pożyczek w celu uniknięcia spłaty długów. W zeszłym miesiącu został przeniesiony do HMP Huntercombe w Oxfordshire, a McEnroe powiedział, że ma nadzieję go odwiedzić.

„Boris jest moim przyjacielem, to jest po prostu straszne” – powiedział McEnroe. „Nie wiem, gdzie on jest. Myślę, że gdzieś go przenieśli, chcę go zobaczyć, jeśli ewentualnie mogę, jeśli jest chętny do zobaczenia ludzi lub może. Po prostu czuję się strasznie.

„Jest jednym z wielkich graczy, którzy kiedykolwiek grali w tę grę. Przechodził przez wiele przez długi czas. Powtarzał mi, że wszystko będzie dobrze, wiesz, że jest pod kontrolą. Taki jest Borys, był po prostu bardzo pewnym siebie graczem na boisku. Ale czasami niekoniecznie jesteś świetnym inwestorem, nie dbasz o swoje pieniądze również poza kortem… Ale nie wiem, czy ktokolwiek z nas przewidział, że dojdzie do tego momentu, szczerze mówiąc. To parodia, jakkolwiek na to spojrzeć.”

John McEnroe jest częścią programu BBC Wimbledon 2022. Oglądaj całą akcję w telewizji BBC, radiu i online od poniedziałku 27 czerwca