Joel Embiid zdobył 52 punkty, aby pomóc 76ers pokonać Celtics i wzmocnić MVP

Joel Embiid wzmocnił swoją ofertę MVP 52 punktami i 13 zbiórkami, a lider punktacji NBA poprowadził Philadelphia 76ers do zwycięstwa 103-101 nad Boston Celtics we wtorkową noc.

Embiid był praktycznie nie do zatrzymania z pola, wykonując 20 z 25 rzutów z parkietu i 12 z 13 rzutów wolnych w drodze do swojego dziewiątego meczu w sezonie z przynajmniej 40 punktami i 10 zbiórkami. Embiid po raz trzeci w tym sezonie zdobył 50 punktów w meczu, co jest największą liczbą 50-punktowych spotkań centra w sezonie od czasu, gdy Kareem Abdul-Jabbar miał pięć 50-punktowych spotkań w sezonie 1971-72.

Trener 76ers Doc Rivers ogłosił, że „wyścig o MVP jest skończony” po tym, jak jego gwiazda zagrała tak dobrze. Shannon Sharpe z FOX Sports zgodził się z tym stwierdzeniem.

„Muszę dać Joelowi Embiidowi kredyt. To był występ na miarę MVP”, powiedział Sharpe w środowym „Undisputed” „To jest to, co robisz, mówisz: 'OK MVP voters, jeśli miałeś jakiekolwiek wątpliwości, właśnie je usunąłem.”

Skip Bayless zgodził się, nazywając 52-punktowy outing Embiida „nadzwyczajnym”, ponieważ przyszedł przeciwko czwartej najlepszej obronie ligi.

„Joel Embiid był niezwykły ostatniej nocy, ponieważ nie miało znaczenia, kto go pilnuje lub jak próbują go pilnować, ponieważ zrobił tak wiele swoich szkód z pewnej odległości. Mówiłem wam przez cały rok o Joelu Embiid. Od stycznia mówiłem, że to on jest MVP. Myślę, że wczorajszej nocy scementował swoją sprawę. Myślę, że zamknął sprawę.”

Joel Embiid kończy z 52 punktami w wygranej 76ers 103-101 z Celtics

Joel Embiid finishes with 52 points in 76ers 103-101 win vs. Celtics

Shannon Sharpe i Skip Bayless dyskutują o tym, czy Embiid przypieczętował MVP i co oznacza wtorkowa wygrana 76ers.

Wygrana 76ers nie przyszła jednak bez kłopotów. Celtics, którzy byli bez Jaylena Browna i Roberta Williamsa, wisieli we wtorkowym meczu do ostatnich sekund. P.J. Tucker trafił trzy późne 3 punkty, które zmieniły jednopunktowy deficyt w prowadzenie 101-95 na 53 sekundy przed końcem.

Embiid wykonał parę rzutów wolnych na dziewięć sekund przed końcem, by 76ers mogli prowadzić 103-96, ale Marcus Smart wykonał layup, będąc faulowanym na pięć sekund przed końcem. Smart celowo nie trafił rzutu wolnego, ale dostał ofensywną zbiórkę, która doprowadziła do 3-punktowego rzutu Derricka White’a, dzięki czemu na dwie sekundy przed końcem było 103-101.

Boston miał szansę na remis lub wygraną, ponieważ Embiid popełnił faul ofensywny przed podaniem piłki do ataku w kolejnym posiadaniu Philadelphii. Jednak Jayson Tatum, który we wtorek zdobył 19 punktów na 7 z 20 rzutów, nie trafił rzutu decydującego o losach meczu, dając 76ers pierwsze zwycięstwo nad Celtics w tym sezonie i unikając zamiatania serii.

Aby dodać do sprawy MVP Embiida, nie dostał on zbyt wiele pomocy ofensywnej od swoich kolegów z drużyny. Reszta drużyny 76ers trafiła 19-for-53 z pola (35.8%), James Harden zdobył 20 punktów przy 7 z 17 rzutów, a Tyrese Maxey zdobył tylko 5 punktów przy 2 z 8 rzutów.

Dlatego Sharpe ocenił wygraną 76ers jako „dwójkę” w imponującej skali, ponieważ obie drużyny wydają się być prawdopodobne w drugiej rundzie playoffs.

„Wygrałeś. Uniknęliście bycia zmiecionym”. Celtics wygrali serię 3-1,” powiedział Sharpe. „Potrzeba było 52 punktów w rewelacyjnym meczu 52-13 i wygraliście tylko dwoma bez dwóch starterów w składzie. Czujesz się z tym dobrze? Nie czujesz. Wiesz głęboko, w środku, że nie wygrywasz czterech takich spotkań. Nie wierzę, że Sixers mogą pokonać Celtics w siedmio-meczowej serii bez własnego parkietu.”

The Associated Press contributed to this report.

FOLLOW Follow your favorites to personalize your FOX Sports experience

National Basketball Association

National Basketball Association

Philadelphia 76ers

Philadelphia 76ers

Joel Embiid

Joel Embiid


National Basketball Association

Get more from National Basketball Association Follow your favorites to get information about games, news and more