Jak zatrzymać Caitlin Clark? Kim Mulkey, LSU stanie przed ostatecznym problemem w grze o tytuł

DALLAS – Kim Mulkey nigdy wcześniej nie widziała Caitlin Clark grającej osobiście, więc kiedy skończyła swoje obowiązki medialne po wygranej LSU 79-72 nad Virginia Tech w piątkową noc, popędziła z powrotem na boisko.

To, czego świadkiem była Mulkey jest tym, co wszyscy już wiedzą. Clark, która została nazwana Graczem Roku Naismith, rozdarła obronę South Carolina (wcześniej) na 41 punktów, osiem asyst i sześć zbiórek, gdy Iowa pokonała broniących tytułu mistrzów kraju, 77-73.

„Nie mogłem oderwać od niej oczu”, powiedział Mulkey. „Boże, ona jest wyjątkowa. Ona jest wyjątkowa.”

Nie miało znaczenia, że ogólny 1-seed Gamecocks miał 49 zbiórek do 25 Hawkeyes. Nie miało znaczenia, że Clark miała 8 z 10 turbo swoich drużyn. Clark dała show i odpowiadała za 75% punktów swojej drużyny (poprzez punktowanie i asysty), w tym miała udział w każdym punkcie zdobytym przez Hawkeyes w czwartej kwarcie.

Teraz kolej na Mulkey’a, który musi przygotować plan gry dla Clark. Ma nadzieję poprowadzić Tygrysy do pierwszego w historii programu mistrzostwa kraju (kobiet lub mężczyzn) w swoim drugim sezonie w Baton Rouge. Mulkey wcześniej spędziła ponad 20 lat w Baylor, gdzie zbudowała potęgę i zdobyła trzy tytuły. Zaskoczyła wiele osób, kiedy zdecydowała się wrócić do swoich korzeni w Luizjanie i zacząć od nowa w LSU. W tym roku Mulkey miała dziewięć nowych zawodniczek, w tym gwiazdę Angel Reese, i zadziałała swoją magią, aby doprowadzić je do tego momentu.

Teraz stają przed swoim największym wyzwaniem w Clark. Czy będą mieli na nią lepszą odpowiedź niż South Carolina?

„Znajomość, którą mielibyśmy z South Caroliną byłaby łatwiejsza tylko dlatego, że są w naszej lidze”, powiedział Mulkey, którego Tygrysy przegrały z Gamecockami 88-63 podczas sezonu zasadniczego. „Rzeczy, które jest w stanie zrobić – w jednej chwili myślisz, że będziesz ją pilnował w określony sposób, a następnie oglądasz film i zmieniasz zdanie i idziesz, 'Och, to nie będzie działać.’

„Miejmy nadzieję, że pod koniec dnia, dojdziemy do jakiegoś wniosku jako personel, że spróbujemy najpierw tego, a jeśli to nie zadziała, spróbujemy tego.”

Weź to od Dawn Staley, której obrona nr 1 – taka, która pozwalała na najmniej punktów na mecz (50.4) i nie pozwoliła graczowi zdobyć więcej niż 25 punktów w meczu w tym sezonie – nie mogła powstrzymać Clarka.

„Ona była po prostu tak dobrze wyposażona w podawanie piłki do kosza”, powiedziała Staley. „Myślałem, że mieliśmy kilka nieporozumień. A kiedy grasz z taką zawodniczką jak Caitlin, tracisz dystans i tracisz to, kto gdzie jest dobry. Zawsze, gdy jest na wysokim słupku, nie chcieliśmy jej grać na wysokim słupku. Chcieliśmy zapchać środek i pokonać ją w miejscu, w którym będzie się na nas rzucać. Czasami byliśmy na tym trochę za wysoko.

„Pod koniec meczu chcieliśmy zastawić pułapkę na ball screen, ale oni nie zeszli z ball screen. Postawiliśmy na nią wiele różnych osób. Myślałem, że staraliśmy się ją trochę zmęczyć przez cztery kwarty, kiedy nasi point guardowie naciskali na nią. Myślałem, że trochę się zmęczyła, ale nie na tyle, żeby dać nam przewagę.”

Dla Iowa, LSU prezentuje podobny scouting report jak South Carolina. Jeśli Gamecocks mieli drugą najlepszą drużynę w kraju pod względem zbiórek (49.5 na mecz, 18.1 ofensywnych), to Tygrysy są trzecią (46.6 na mecz, 17.1 ofensywnych). Jak to ujęła w sobotę trenerka Iowa Lisa Bluder: „Czuję, że gramy z South Carolina z trochę lepszymi strzelcami.”

I LSU wie, że posiadanie przewagi w zbiórkach przeciwko tej drużynie nie ma znaczenia, jeśli nie można również oddawać rzutów. To będzie wymagało od Reese’a i Angela Morrisa, którzy łącznie zdobyli 51 punktów przeciwko Hokies, by być w najlepszej formie.

Tygrysy nie oddają zbyt wielu rzutów za 3 punkty – choć są lepszą drużyną strzelającą z obwodu niż South Carolina – i większość swoich punktów zdobywają w paint. LSU pokonało Hokies w środku, 54-14, i zrobiło 3of-13 zza łuku. W środku jednak Tygrysy spotkają się z Moniką Czinano, którą Staley nazwał „difference maker”. Tygrysy są na nią przygotowane, tak samo jak na Elizabeth Kitley, która w czwartej kwarcie była nieaktywna, gdy LSU pokonało Virginia Tech 29-13. Mają silnego gracza wewnętrznego w Reese, a ona i LaDazhia Williams będą pilnować Czinano razem.

Niezależnie od wszystkich schematów i planowania, które pójdą do gry o tytuł dla obu drużyn, wszyscy wiemy, co finał zejdzie do. W sobotę na konferencji prasowej padło pytanie do Bludera:

„Gdybyś był trenerem drużyny przeciwnej, który planuje powstrzymać Caitlin Clark, co byś zrobił?” zapytał reporter.

„Módl się”, odpowiedział Bluder.

Laken Litman zajmuje się futbolem, koszykówką i piłką nożną dla FOX Sports. Wcześniej pisała dla Sports Illustrated, USA Today i The Indianapolis Star. Jest autorką książki „Strong Like a Woman”, wydanej wiosną 2022 roku z okazji 50. rocznicy Title IX. Śledź ją na Twitterze @LakenLitman.

Read more:

 • Caitlin Clark dostarczyła show, wpychając Iowę do gry o tytuł
 • Faworyzowany UConn jest spokojny, pewny siebie w powrocie na wielką scenę
 • Od Raya Allena do Jordana Hawkinsa, tworzenie maszyny do zdobywania punktów przez UConn
 • Niezwykłe Final Four nie jest prawdopodobnie znakiem nadchodzących rzeczy
 • FAU uczy się, że utrzymanie talentu nie jest łatwym zadaniem
 • Zwycięska formuła San Diego State: Defense, physicality, toughness
 • 2023 Final Four, by the numbers
 • Final Four 2023: Przewodnik po czterech rywalach, którzy pozostali w grze
 • Kursy na 2023 March Madness: Final Four odds, spreads for NCAA Tournament
 • Final Four 2023: Tym razem inne boisko, a to dobrze dla sportu
 • March Madness 2023: Wszystko, co warto wiedzieć o Final Four
 • Final Four predictions: Klucze do zwycięstwa każdej z drużyn, zawodnicy do obserwowania, more

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL trending


Women's College Basketball

Get more from Women’s College Basketball Follow your favorites to get information about games, news and more


in this topic

Caitlin Clark

Angel Reese