Italbasket, jest Thompson. Będzie też Montonati

Turyn – W oczekiwaniu na decyzję Paolo Banchero – który, jak obstawiamy, będzie pracował latem bez obywateli – Włochy obręczy nie czeka na Banchero, ale działa w najbliższej i przyszłej perspektywie. I wkłada dwa paszporty do kieszeni, myśląc o trzecim. W najbliższej perspektywie celem jest pozyskanie Dariusa Thompsona, rozgrywającego Baskonii Vitoria, która zajęła dziewiąte miejsce w Eurolidze. Thompson właśnie skończył 28 lat, ma budowę (1.93) i w Brindisi, gdzie grał dwa sezony, znalazł miłość, żeniąc się z Chiarą Pacifico. Z małżeństwa zrodził się pomysł zostania Włochem. Do bycia pełnoprawnym Włochem brakuje mu jeszcze dokumentu, po który poleci do Brindisi zaraz po zakończeniu sezonu w Liga Acb, gdzie Baskonia jest sparowana z Barceloną z 26 zwycięstwami na 31 i jutro zagra przedostatnią kolejkę. W lidze notował 9,6 punktu i 6,1 asysty, a w Eurolidze 12,6 punktu i 6,7 asysty. Gdy proces zostanie zakończony, Fip będzie musiał ścigać się z czasem, aby udostępnić go jak najwcześniej w Manili. Poprzez włoski debiut Thompson będzie Włochem dla wszystkich intencji i celów, także dla mistrzostw Włoch. I dlatego stanie się obiektem pożądania Milanu i Virtus, w końcu jego sytuacja rynkowa będzie lepsza również na rynku europejskim. Z pewnością będzie ważnym zawodnikiem również dla trenera Azzurri Gianmarco Pozzecco. Oczywiście będzie jednym z asymilowanych zawodników, więc Włochy będą musiały wybrać tylko jednego. Darius podał już swoją oficjalną dostępność. A poza sercem jest niewątpliwa przewaga rynkowa, już zilustrowana.

Jalen Montonati, który jest nowym talentem Azzurri

Z kolei Jalen Montonati, który nie będzie musiał debiutować w drużynie narodowej poza reprezentacją młodzieżową i zrobi to tego lata. Jest synem Briana Montonati, avi italiani, centra 2.05, który po college’u w Oklahoma State grał we Francji, Szwajcarii i we Włoszech w okresie oriundi, od 2003 do 2008 roku między Jesi, Capo d’Orlando, Pesaro i Imola. To właśnie w tym okresie w maju 2007 roku urodził się Jalen, który w wieku 16 lat jest skrzydłowym o wzroście 6 stóp i 75 funtów, mobilnym napastnikiem z 18,3 punktami, 5 zbiórkami i 2,3 asystami w Owasso, liceum w jego rodzinnym mieście w Oklahomie. Jego 37-punktowe występy przeciwko Blue Valley i 39 przeciwko Union oraz jakość jego gry sprawiły, że stał się przedmiotem intensywnej rekrutacji przez uczelnie Division I (wejdzie w 2026 r.). Otrzymał już oficjalne oferty od Kansas State, Oklahomy, Oklahoma State, Tennessee i Tulsy. A jesteśmy dopiero na początku, po jednym roku szkoły średniej. Jalen odebrał już swój włoski paszport przed ukończeniem 16 roku życia i jego rodzina już powiedziała, że wyśle go do reprezentacji narodowej. Po odebraniu paszportu przed ukończeniem 16 roku życia, Jalen jest Włochem pod każdym względem dla reprezentacji narodowej. Co ciekawe, dzięki naszemu systemowi ius sanguinis może grać w reprezentacjach młodzieżowych przed chłopcami urodzonymi i wychowanymi we Włoszech, ale przez zagranicznych rodziców.
Faktem jest, że nasz sektor reprezentacji narodowej ma jeszcze jeden element wielkiej perspektywy, w pokoleniu, które, między innymi, liczy już dwóch chłopców w Barcelonie: Dame Sarr (2006, który, jak wiemy, zadebiutował w pierwszej drużynie) i Adrian Mathis (2007, syn Amerykanina Donty, długo z nami), ale także Maikcol Perez, własność Bassano. Po prostu podążaj za nimi, pozwól im dobrze się rozwijać. A potem dać im przestrzeń.

© RIPRODUZIONE RISERVATA