Iowa’s Kirk Ferentz wskazuje, że jego syn Brian pozostanie OC pomimo ofensywnych zmagań Iowa w 2022 roku

Nick Bromberg

Brian Ferentz (left) has been Iowa's offensive coordinator since 2016. The Hawkeyes scored 19 offensive TDs in 13 games in 2022. (Photo by Michael Allio/Icon Sportswire via Getty Images)

Brian Ferentz (L) jest koordynatorem ofensywy Iowy od 2016 roku. Hawkeyes zdobyli 19 ofensywnych TD w 13 meczach w 2022 roku. (Photo by Michael Allio/Icon Sportswire via Getty Images)

Nieudolność ofensywy Iowa w 2022 roku nie wydaje się prowadzić do jakichkolwiek zmian trenerskich.

Główny trener Iowa Kirk Ferentz powiedział w środę na swojej konferencji prasowej w dniu podpisania umowy, że nie przewiduje żadnych zmian w sztabie trenerskim swojej drużyny. Syn Ferentza, Brian, był koordynatorem ofensywy w 2022 roku, kiedy to ofensywa Iowa zdobyła zaledwie 19 przyłożeń w 13 meczach.

Jak mogą potwierdzić fani Iowa, ofensywa Jastrzębi była bolesna do oglądania. Rozgrywający Iowa zdobył siedem przyłożeń i siedem przechwytów, a Kaleb Johnson był jedynym graczem, który zdobył więcej niż trzy przyłożenia w biegu i odbiorze. Johnson miał sześć TD.

Obrona Iowa prawie zdeklasowała także passing offense Iowa. Dzięki dwóm pick-sixes w wygranej 21-0 nad Kentucky w Music City Bowl, obrona Iowa zakończyła sezon z sześcioma przyłożeniami. Tylko TD pass trzeciego QB Joe Labasa w tym meczu sprawił, że atak wyprzedził obronę.

Ta wygrana w Music City Bowl doskonale podsumowała sezon 2022 w Iowa. Iowa była 0-of-11 w trzeciej próbie, 0-of-2 w czwartej próbie, punted osiem razy, średnio nieco ponad 4 jardy na grę i nadal wygrała trzema przyłożeniami, ponieważ jej obrona była niesamowita.

Obrona Iowa była katalizatorem sezonu 8-5 Hawkeyes. Iowa zdobywała mniej niż 18 punktów na mecz, nawet jeśli uwzględnimy jej defensywne przyłożenia. Tylko osiem drużyn w kraju zdobyło mniej punktów na mecz. Ale obrona Iowa pozwoliła na 13,3 punktów na mecz, liczba ta obejmuje oddanie 54 do Ohio State. Hawkeyes dali więcej niż 13 punktów tylko trzy razy w 2022 roku. Sezon mógł być znacznie lepszy z kompetentną ofensywą.

Ferentz najwyraźniej liczy na to, że jego ofensywa będzie kompetentna w 2023 roku bez dokonywania jakichkolwiek zmian trenerskich. Powinien też doskonale zdawać sobie sprawę, że pojawi się jeszcze więcej pytań, jeśli ofensywa znów będzie zła na początku sezonu. Ferentz zareagował bardzo defensywnie po październikowej porażce z Ohio State na pytania dotyczące zmagań ofensywy i zdyskredytował reportera, który zadał mu te pytania w dalszej części tygodnia. Ferentz przeprosił za swoje uwagi na temat reportera, choć później powiedział, że nadal jest oburzony tonem reportera.

I choć Brian Ferentz wydaje się pozostawać na tym samym stanowisku, które zajmował od 2016 roku, w przyszłym sezonie będzie trenował nowego rozgrywającego. QB Cade McNamara, po spędzeniu ostatnich czterech lat z Michigan, powiedział, że przenosi się do Iowa City. McNamara był starterem Michigan w 2021 roku, zanim stracił pracę startową na rzecz J.J. McCarthy’ego przed sezonem 2022.