IIHF Women’s Worlds preview: Czy USA, lub ktokolwiek inny, poradzi sobie z głębią Kanady?

Kanada zdobyła złoto Mistrzostw Świata. Jest panującą mistrzynią olimpijską, a kanadyjska drużyna U18 również zdobyła dwa tytuły mistrzowskie. Z Mistrzostwami Świata Kobiet w 2023 roku, które są gotowe do rozpoczęcia, i po zwycięstwie w Rivalry Series, Kanada przystępuje do turnieju jako faworyt w swoim dążeniu do powtórzenia sukcesu.

Jakie są mocne strony Kanady podczas turnieju?

Głębokość to największa broń Kanady. Marie-Philip Poulin i Sarah Fillier na czele składu to dwie z najsilniejszych strzelczyń na świecie. Od turnieju w 2022 roku do obecnej edycji, Kanada ponownie dodała gwiazdy weteranki Natalie Spooner, Rebeccę Johnston i Claire Thompson do i tak już imponującego składu.

Kiedy jedna linia opuszcza lód, inny pluton składający się z takich zawodniczek jak Sarah Nurse, Brianne Jenner i Blayre Turnbull jest gotowy do ataku. Poza głębią kanadyjskiego składu w ataku i obronie, do Kanady wraca Ann-Renée Desbiens, która udowodniła, że jest najbardziej konsekwentną bramkarką na świecie. Desbiens jest spokojna pod presją, a swoje najlepsze występy często zachowuje na mecze o złoty medal.

Brianne Jenner, Marie-Philip Poulin and the rest of Team Canada are riding high heading into this year's IIHF World Women's Championship. (Getty)

Brianne Jenner, Marie-Philip Poulin i reszta drużyny Kanady są wysoko postawieni przed tegorocznymi Mistrzostwami Świata Kobiet IIHF. (Getty)

Nowości w Drużynie Kanady

Powrót Thompsona, Johnstona i Spoonera jest ogromnym wzmocnieniem. Najciekawszym zawodnikiem w Kanadzie jest jednak jedyna zawodniczka, która zadebiutowała na międzynarodowych zawodach. W tym sezonie Danielle Serdachny została uznana za Gracza Roku ECAC i wicemistrzynię Patty Kazmaier, zdobywając 25 bramek i 71 punktów w 40 meczach dla Colgate University.

Jej wyniki były najlepsze w NCAA, wyprzedzając gwiazdę Team USA Taylor Heise w wyścigu o punkty. Serdachny natychmiast staje się najmłodszą zawodniczką w drużynie Kanady, przejmując przydomek od Sarah Fillier. To, jak Kanada wykorzysta Serdachny, będzie interesujące, ponieważ będzie ona kluczowa dla następnej generacji Kanadyjczyków.

USA dokonuje poważnych zmian

Drużyna USA była ostatnim składem, który został ogłoszony przed Mistrzostwami Świata, ale ogłoszenie to było szokiem dla wielu amerykańskich fanów. Z ostatnich Mistrzostw Świata i reprezentacji olimpijskich wycięto pięć zawodniczek – Jincy Dunne, Grace Zumwinkle, Jesse Compher, Hannah Brandt i Maddie Rooney. Być może była to reakcja na upadek USA w meczu z Kanadą w tym sezonie, gdzie USA wyskoczyło na prowadzenie 3-0, a Kanada wygrała cztery razy z rzędu i wygrała serię.

USA przywróciło do gry weteranki Amandę Kessel, Hilary Knight, Lee Stecklein, Alex Carpenter i Abby Roque, ale prawdziwe szanse na pokonanie Kanady mają nowe i młode zawodniczki. Taylor Heise, Hannah Bilka, Caroline Harvey, Lacey Eden, Rory Guilday i Abbey Murphy stanowią trzon powracającej młodzieży USA.

Tessa Janecke, 18-letnia, najmłodsza zawodniczka dodana do drużyny, jest zmienniczką. Jest agresywna, kreatywna i może stworzyć okazję do zdobycia bramki z każdego miejsca.

Na linii bluetooth jest Haley Winn, 19-letnia, mobilna obrończyni z Clarkson, która dołącza do drużyny USA. Amerykanie mają wiele do udowodnienia i stawiają na to, że ich przyszłość zaczyna się teraz.

Czy Czechy, lub ktokolwiek, jest gotowy na wyzwanie?

To był historyczny moment dla Czech, zdobywając brąz na Mistrzostwach Świata 2022. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że rozpoczęły turniej w grupie B. Czechy przystąpią do niego z bardzo doświadczoną grupą, z jedyną luką na siatce, gdzie Klara Peslarova nie wróciła. Pomimo tej straty, Czechy powinny mieć wystarczającą głębię i talent, aby ponownie walczyć o brąz.

W Czechach prym będą wiodły weteranki Michaela Pejzlova, Natalie Mlynkova, Daniela Pejsova i Tereza Pistekova, a także wschodzące gwiazdy Alena Mills, Klara Hymlarova, Adela Sapovalivova i nowa zawodniczka Tereza Plosova. W skład grupy wchodzą również mistrzynie PHF z Toronto Six, Tereza Vanisova i Dominika Laskova. Pozostałe drużyny z grupy A – Szwajcaria i Japonia – mają pod górkę.

Finlandia tradycyjnie jest trzecią najlepszą drużyną, ale zaczyna turniej w grupie B. Oznacza to, że będzie musiała zmierzyć się z mniejszymi rywalami, aczkolwiek będzie miała szansę odzyskać pewność siebie. W składzie Finlandii nie ma czołowej zawodniczki, Elisy Holopainen, a weteranka Susanna Tapani zawiesiła w tym roku łyżwy. Finlandia będzie polegać na takich zawodniczkach jak Nelli Laitinen, Petra Nieminen, Julia Liikala i Sanni Vanhanen, które pomogą im wyjść z grupy B i powrócić do walki o medale.

Francja dołącza do gry

Po tym jak przepisy zostały zamrożone podczas pandemii, w końcu nastąpił ruch pomiędzy grupami Mistrzostw Świata. W tym roku do ścisłej czołówki dołączyła Francja, która może zaskoczyć rywali, choć ich głównym celem będzie utrzymanie się w ścisłej czołówce, co prawdopodobnie odbędzie się kosztem Węgier lub Niemiec.

Weteranki Clara Rozier i Estelle Duvin, które zdobywały po ponad jednym punkcie na mecz odpowiednio w Finlandii i Szwajcarii, będą liczyć na to, że będą w stanie udźwignąć ciężar obok gwiazdy NCAA Chloé Aurard. Aurard zdobyła 54 punkty w 38 meczach dla Northeastern i po raz czwarty z rzędu została wybrana gwiazdą Hockey East All-Star. Jest wschodzącą gwiazdą w kobiecej grze, a zobaczenie Aurard na najwyższym poziomie w Mistrzostwach Świata Kobiet będzie interesujące dla fanów.

Mistrzostwa Świata Kobiet 2023 rozpoczynają się 5 kwietnia w Brampton, Ontario, a mecz o złoty medal zostanie rozegrany 16 kwietnia.