Humza Yousaf najnowsze wiadomości: Tylko jedna czwarta Szkotów uważa, że kraj zmierza w dobrym kierunku

Jeremy Corbyn says he will ‘not be intimidated into silence’ by the decision to bar him - Susannah Ireland/AFP via Getty Images

Jeremy Corbyn mówi, że „nie zostanie zastraszony do milczenia” przez decyzję o zakazie kandydowania – Susannah Ireland/AFP via Getty Images

Jeremy Corbyn jest gotowy do walki z Partią Pracy jako niezależny po tym, jak otrzymał zakaz kandydowania w następnych wyborach.

Były lider rzucił się na Sir Keira Starmera za to, co nazwał „haniebnym atakiem” na prawa członków do wyboru kandydata.

Pomimo ostrzeżenia posłów, że mogą zostać ukarani dyscyplinarnie, jeśli poprą Corbyna, sprzymierzeńcy natychmiast stanęli w jego obronie, w tym John McDonnell, były kanclerz cieni, który wezwał do kampanii mającej na celu obalenie decyzji.

Krajowy Komitet Wykonawczy Partii Pracy przypieczętował wniosek sir Keira, aby zabronić jego poprzednikowi kandydowania.

John McDonnell, former shadow chancellor: ‘This decision will be seen as divisive and brutal, victimising someone who has given his life to our movement’ - Chris Ratcliffe/Bloomberg

John McDonnell, former shadow chancellor: 'Ta decyzja będzie postrzegana jako dzieląca i brutalna, wiktymizująca kogoś, kto oddał swoje życie naszemu ruchowi’ – Chris Ratcliffe/Bloomberg

W oświadczeniu pan Corbyn powiedział, że „nie będzie zastraszony w milczeniu” przez decyzję i zasugerował, że będzie kandydował jako niezależny.

„Spędziłem życie walcząc o sprawiedliwsze społeczeństwo w imieniu mieszkańców Islington North i nie mam zamiaru teraz przestać” – powiedział.

„Keir Starmer rozpoczął atak na prawa własnych członków Partii Pracy, łamiąc swoje zobowiązanie do budowania zjednoczonej i demokratycznej partii, która wspiera sprawiedliwość społeczną, ekonomiczną i klimatyczną.”

Jego sojusznicy natychmiast zaatakowali to posunięcie, a jeden z nich wywołał oburzenie porównując sir Keira do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina.

Pan McDonnell, wieloletni przyjaciel, który służył w jego gabinecie cieni, twierdził, że będzie to „kosztować nas głosy” w następnych wyborach i było „naprawdę złym błędem”.

„Ta decyzja będzie postrzegana jako dzieląca i brutalna, wiktymizująca kogoś, kto oddał swoje życie naszemu ruchowi”, dodał.

„Potrzebujemy kampanii w CLPs [lokalnych oddziałach partii] i afiliacjach, aby odwrócić tę decyzję.”

Jon Lansman, founder of Left-wing Momentum, accused Sir Keir of acting like ‘some kind of Putin’ - Matt Crossick/Alamy

Jon Lansman, założyciel lewicowego Momentum, oskarżył Sir Keira o działanie jak „jakiś Putin” – Matt Crossick/Alamy

Nadia Whittome, MP z Nottingham East, określiła to posunięcie jako „dzielące, atak na demokrację partyjną i odwracające uwagę od ważnego zadania, jakim jest wyrzucenie Torysów”.

Wzywając do jego wycofania, dodała: „To powinno zależeć od lokalnych członków w Islington North, aby zdecydować, kto ich reprezentuje.”

W oświadczeniu, oficerowie Partii Pracy lokalnego okręgu wyborczego pana Corbyna również uderzyli w decyzję jego centrali.

„Wierzymy w demokrację wszystkich partii okręgowych, aby wybrać ich potencjalnego kandydata do parlamentu”, powiedzieli.

„Odrzucamy niepotrzebną ingerencję w Islington North, która podważa nasz cel, jakim jest pokonanie Konserwatystów i praca z naszymi społecznościami na rzecz sprawiedliwości społecznej.”

Jon Lansman, założyciel lewicowej grupy nacisku Momentum, oskarżył Sir Keira o działanie jak „jakiś Putin Partii Pracy”.

„To nie jest partia autorytarna. To nie jest sposób, w jaki uprawiamy politykę”, powiedział Times Radio.

Dame Margaret Hodge, weteranka parlamentu i sojuszniczka Sir Keira, uderzyła w porównanie jako „całkowicie niewłaściwe i śmieszne”.

Ed Miliband: ‘It’s about one thing, which is Jeremy Corbyn’s reaction to the EHRC report on anti-Semitism and his refusal to apologise for that reaction’ - Christopher Furlong/Getty

Ed Miliband: 'Chodzi o jedną rzecz, którą jest reakcja Jeremy’ego Corbyna na raport EHRC o antysemityzmie i jego odmowa przeproszenia za tę reakcję’ – Christopher Furlong/Getty

Ed Miliband, shadow climate secretary, nalegał, że nie ma „żadnej tajemnicy” nad tym, dlaczego pan Corbyn otrzymał zakaz kandydowania do partii.

„Chodzi o jedną rzecz, którą jest reakcja Jeremy’ego Corbyna na raport EHRC [Equality and Human Rights Commission] dotyczący antysemityzmu i jego odmowa przeproszenia za tę reakcję”, powiedział.

Pan Corbyn reprezentował Islington North, jeden z najbezpieczniejszych mandatów Partii Pracy w kraju, od czasu pierwszego wygrania tam wyborów w 1983 roku.

W październiku 2020 roku miał usunięty bat po tym, jak twierdził, że skala problemu antysemityzmu w partii została „dramatycznie wyolbrzymiona z powodów politycznych”.

Wygłosił te komentarze w dniu, w którym EHRC powiedział, że Labour była „odpowiedzialna za bezprawne akty molestowania i dyskryminacji” wobec Żydów.

Wniosek Sir Keira wzywający do wykluczenia jego poprzednika wskazał, że doprowadził on partię do najgorszej porażki od czasu wyborów powszechnych w 1935 r.

Stwierdził, że „perspektywy wyborcze” Partii Pracy będą „znacząco zmniejszone”, jeśli poseł Islington North będzie mógł kandydować.

06:33 PM

To wszystko na dziś…

Dziękujemy za przyłączenie się do nas w kolejnym pracowitym dniu w Westminsterze i poza nim, gdy Jeremy Corbyn zasugerował, że sprzeciwi się Partii Pracy Sir Keira Starmera startując przeciwko niej jako niezależny kandydat w następnych wyborach powszechnych.

Gdzie indziej Rishi Sunak nalegał, że nikt nie obiecał lotów migrantów do Rwandy „do lata”, choć wydawał się chętny do rozpoczęcia deportacji małych łodzi przybyłych tak szybko, jak to możliwe.

A upadek z gorzkich wyborów przywódczych SNP kontynuowane z Kate Forbes snubbing ofertę pracy z Humza Yousaf, nowego lidera partii i Szkocji nowego pierwszego ministra, po tym, jak pokonał ją o mniej niż pięć punktów procentowych.

Mój kolega Jack Maidment powróci jutro wcześnie, aby przeprowadzić was przez najnowsze.

06:27 PM

Breaking: Gratulacyjna rozmowa Rishi Sunaka z Humzą Yousafem

06:20 PM

Tom Harris: Dlaczego Humza Yousaf prawie na pewno poniesie porażkę

Istnieje kluczowe pytanie dotyczące Humzy Yousafa, nowego lidera SNP, którego partia jak dotąd była w stanie uniknąć zadając je, pisze Tom Harris.

Unikali go z bardzo dobrego powodu, którym jest to, że znają odpowiedź. Pytanie jest następujące: czy Yousaf jest lepszym politykiem niż jego poprzedniczka, Nicola Sturgeon? Wszystko zależy od odpowiedzi na to pytanie.

Uznajemy teraz prawdę, że kampania na rzecz niepodległości osiągnęła szczytowy punkt we wrześniu 2014 roku, wraz z dniem głosowania w referendum niepodległościowym. Nawet Sturgeon, przy wszystkich swoich rzekomych zdolnościach politycznych, nie była w stanie przez dłuższy okres czasu podnieść poparcia dla niepodległości znacznie wyżej niż 45 procent, które ruch „Tak” uzyskał tamtego dnia.

Przeszło dziewięć lat jej przywództwa w Szkocji, jeśli chodzi o poparcie dla separatyzmu, równie dobrze mogło w ogóle nie mieć miejsca.

Tom Harris: Jeśli Sturgeon się nie udało, to jak może się udać Yousafowi?

06:04 PM

„Oop! Trochę powagi na wtorkowy wieczór…

06:01 PM

Labour embarks on Scotland charm offensive to exploit SNP weakness

Labour has taken out full-page advertisements in Scottish newspapers as part of a new charm offensive designed to capitalise on SNP turmoil.

Dzień po tym, jak Humza Yousaf został wybrany przez członków SNP na miejsce Nicoli Sturgeon, Labour zapłaciła za list otwarty Anasa Sarwara, swojego szkockiego lidera, który pojawił się w Daily Record, Metro i Courier z siedzibą w Dundee.

W ciągu najbliższych dni zostaną wysłane listy do tysięcy wyborców w Szkocji, a także dalsze ogłoszenia w gazetach.

Działania te mają miejsce w czasie, gdy Sir Keir Starmer, lider partii, odbywa niemal cotygodniowe podróże przez granicę, a źródła w Partii Pracy są coraz bardziej przekonane, że ożywienie w Szkocji może pomóc mu w zdobyciu kluczy do numeru 10 w następnych wyborach powszechnych.

Daniel Sanderson has the story

05:53 PM

Breaking: Kate Forbes opuszcza szkocki rząd po porażce w roli lidera SNP

Kate Forbes ma opuścić szkocki rząd po przegraniu swojej oferty, aby zastąpić Nicolę Sturgeon na stanowisku pierwszego ministra Szkocji.

Pani Forbes została zaoferowana pozycja w rządzie nowego lidera partii Humzy Yousafa, ale odrzuciła pracę, zgodnie z raportami.

Pan Yousaf nieznacznie wygrał wyścig, aby zastąpić panią Sturgeon na stanowisku lidera SNP, uciekając do domu, mimo że cieszył się przytłaczającym poparciem partyjnego establishmentu.

Czytaj wszystkie najnowsze tutaj

05:44 PM

Breaking: Jeremy Corbyn sugeruje, że będzie startował jako niezależny

Decyzja NEC o zablokowaniu mojej kandydatury w Islington North to haniebny atak na demokrację partyjną, członków partii i naturalną sprawiedliwość.

Kiedy byłem liderem Partii Pracy, byłem zdeterminowany, aby zbudować ruch kierowany przez członków, który dał nadzieję nowemu pokoleniu. Dzisiejsze haniebne posunięcie pokazuje pogardę dla milionów ludzi, którzy głosowali na naszą partię w 2017 i 2019 roku, i zdemotywuje tych, którzy wciąż wierzą w znaczenie transformacyjnego rządu Partii Pracy.

Keir Starmer zamiast tego rozpoczął atak na prawa własnych członków Partii Pracy, łamiąc swoje zobowiązanie do budowania zjednoczonej i demokratycznej partii, która wspiera sprawiedliwość społeczną, ekonomiczną i klimatyczną.

Nie dam się zastraszyć w milczeniu. Spędziłem życie walcząc o sprawiedliwsze społeczeństwo w imieniu mieszkańców Islington North i nie mam zamiaru teraz przestać.

05:35 PM

Analiza: Wynik remisowy dla Sunaka

Każdy, kto przysłuchiwał się dzisiejszemu popołudniowemu posiedzeniu Komitetu Łącznikowego, spodziewając się dramatyzmu, jaki zapewnił Boris Johnson podczas zeszłotygodniowego przesłuchania Komisji Przywilejów, będzie prawdopodobnie rozczarowany.

Dla samego Rishi Sunaka było to jednak coś w rodzaju remisu. Pan Sunak z pasją bronił Ramy Windsor, jednego z kilku osiągnięć w ostatnich tygodniach, które według jego sprzymierzeńców wskazują na premierę, która znajduje się na trendzie wzrostowym.

Pozostały trudne pytania dotyczące suwerenności Irlandii Północnej, „kryzysu” opieki nad dziećmi – chociaż premier odrzucił taką terminologię – oraz tego, co jest prawdopodobnie głównym priorytetem rządu: zatrzymanie łodzi.

Podczas gdy pan Sunak będzie pewny swojego występu tego popołudnia, niewiele to zmieniło w kwestii jego politycznych priorytetów. Jak sam wielokrotnie powtarzał, to jego działania, a nie słowa przed komisją, zadecydują o jego losie w nadchodzących miesiącach.

05:13 PM

Ed Miliband podwaja sprzeciw Partii Pracy wobec nowych odwiertów ropy i gazu

Więcej ropy i gazu nie zaoszczędzi wyborcom ani grosza na rachunkach za energię, przekonywał Ed Miliband, ostrzegając, że Wielka Brytania musi „zdobyć się na prawdę” w sprawie szczelinowania.

Sekretarz ds. energii podwoił sprzeciw laburzystów wobec nowych odwiertów, potwierdzając, że przyjmie wersję zielonego pakietu wprowadzonego przez Joe Bidena.

Pan Miliband powiedział ministrom, aby przestali być „zbolałymi przegranymi”, jak obiecał, że jego nowy Zielony Plan Dobrobytu, który powiela podobne środki prezydenta Bidena i UE, zostanie wprowadzony w ciągu pierwszych 100 dni rządu laburzystów.

Telling a Green Alliance event that £11.4 billion raised by the windfall tax had gone to oil and gas companies „making record profits” instead of renewable firms, Mr Miliband said: „Te same zasoby mogłyby zbudować przyszłość”.

Pełną historię możesz przeczytać tutaj

04:48 PM

Podział władzy 'co Irlandia Północna potrzebuje i na co zasługuje’

Zapytany o to, czy podział władzy może zostać przywrócony, i co się stanie, jeśli nie zostanie przywrócony, Rishi Sunak powiedział, że pozostaje „z nadzieją, że możemy kontynuować dialog ze wszystkimi stronami w Irlandii Północnej”.

Podział władzy jest „tym, czego potrzebują i na co zasłużyli mieszkańcy Irlandii Północnej”, a Ramy Windsoru zapewniają, że problemy wynikające z Protokołu Irlandii Północnej zostały „załatwione”, dodał pan Sunak.

„Ponieważ zbliżamy się do rocznicy Porozumienia Wielkopiątkowego, jest to dobre przypomnienie o tym, jak ciężko walczy się o te instytucje i powinniśmy dać im wszelkie szanse na sukces w przyszłości.”

Zapytany, czy Protokół będzie kiedyś musiał zostać zastąpiony, pan Sunak odpowiedział: „Protokół Irlandii Północnej został zmieniony i mamy teraz Ramy Windsor. I ma on, jak sądzę, szerokie poparcie w Irlandii Północnej wśród osób, z którymi rozmawiałem we wszystkich społecznościach… Uznać to, patrzeć w przyszłość i dać mieszkańcom Irlandii Północnej zdecentralizowany rząd, którego potrzebują i na który zasłużyli.”

04:41 PM

Sunak: Hamulec Stormontu oznacza, że Irlandia Północna będzie miała wpływ na ustawy

Rishi Sunak powiedział, że Hamulec Stormontu będzie oznaczał, że mieszkańcy Irlandii Północnej „ostatecznie będą mogli mieć swój wpływ” na nowe prawo UE.

„Całość podlega głosowaniu za zgodą, więc każda z tych rzeczy jest tam tylko za ogólną zgodą Irlandii Północnej”, powiedział w odpowiedzi na arcybrexiteer Sir Bill Cash.

„Stormont będzie mógł mieć swoje zdanie i będzie mógł je zablokować.”

Sir Bill odpowiedział: „Nie jestem zbyt chętny do Windsor Framework, jak wiesz… powiedziawszy to, w kwestii hamulca Stormontu, ma to zapewnić demokratyczną zgodę. Ale czy nie zgadza się Pan, że Hamulec nie może dotyczyć istniejącego prawa UE, ale nie dotyczy też tak istotnych kwestii związanych z tworzeniem prawa, jak pomoc państwa, rynki energii elektrycznej, VAT, akcyza i duża część ceł? Jak myślicie, jaki wpływ to wszystko będzie miało na resztę Zjednoczonego Królestwa pod względem rozbieżności?”

Pan Sunak powiedział, że Hamulec „faktycznie odnosi się do przepisów, których ludzie najbardziej się obawiali”, zgodnie z siedmioma testami określonymi przez DUP.

04:31 PM

Rishi Sunak ostrzega SNP przed 'porwaniem’ wyborów powszechnych

Rishi Sunak odrzucił sugestie SNP, że przekształci następne wybory powszechne w mandat dla niepodległości.

„W wyborach ludzie głosują na różne rzeczy i nie sądzę, aby właściwe było próbowanie i porywanie wyborów powszechnych dla [jednej kwestii]”, powiedział pan Sunak Komitetowi Łącznikowemu.

„Ludzie w Szkocji będą głosować na różne kwestie, które uważają za ważne dla nich.”

04:30 PM

’It’s sad that we’re having this conversation again’

Zapytany o swoje komentarze dotyczące jednolitego rynku i Irlandii Północnej, Rishi Sunak uderzył z powrotem: „To smutne, że znowu prowadzimy tę rozmowę.

„Ponieważ to, do czego bardzo wyraźnie się odnosiłem, to wyjątkowy status Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii, ponieważ jest to jedyna część Wielkiej Brytanii, która dzieli granicę lądową z członkiem UE.”

04:18 PM

Sunak wydaje się potwierdzać, że Rwanda nie podpisała się jako 'value for money’

Rishi Sunak został zapytany, czy istnieje „czek in blanco od Skarbu Państwa”, aby zatrzymać łodzie.

„Oczywiście, że nie”, nalegał pan Sunak. „Ale to, co mogę powiedzieć, a liczba, o której nie wspomniałeś, to fakt, że wydajemy 3,5 miliarda funtów rocznie na system azylowy. Wydajemy 6,5 miliona funtów dziennie, mniej więcej na zakwaterowanie osób ubiegających się o azyl w hotelach.

„Musimy upewnić się, że obniżymy to w czasie i ponownie, jako kwestia sprawiedliwości i powstrzymania ludzi tragicznie tracących życie, musimy zatrzymać łodzie. There’s lots of different things that we need to do.”

Asked if the Rwanda deal had not yet been signed off as „value for money”, he replied: „To nowatorska polityka.”

„Jesteśmy bardzo zaangażowani w zatrzymanie łodzi. Wszyscy jesteśmy. To jest to, co uważam za właściwy sposób, aby to zrobić. Inni ludzie mogą mieć alternatywy, ale po spędzeniu dużo czasu nad tym i mając wiele innych sposobów, że ludzie przyszli na problem, myślę, że to jest jedyny sposób, aby to zrobić. Nikt nie obiecywał lotów do lata. Powiedzieliśmy, że rozpoczniemy loty tak szybko, jak to będzie możliwe po zakończeniu postępowania prawnego. Ostatecznie musimy pozwolić, aby proces prawny się rozegrał i dopiero po zakończeniu procesu prawnego możemy praktycznie rozpocząć loty.”

04:06 PM

Dzieci nie będą zwolnione z planu małych łodzi, sugeruje Rishi Sunak

Rishi Sunak zasugerował, że dzieci nie będą zwolnione z nowych reform rządu dotyczących małych łodzi.

Zapytany o traktowanie dzieci w komitecie łącznikowym, pan Sunak powiedział: „Intencją tej polityki, celem polityki tutaj, nie jest zatrzymanie dzieci. But it is important we do not inadvertently create a policy that incentivises people to bring children here…

„The policy should and must apply to families but it’s right that we then look at families differently as we do and that those family groups should not be separated and I think that is the right thing to do. Ponieważ w przeciwnym razie tworzysz zachętę dla gangu przestępczego, aby przynieść dziecko, kiedy nie byłoby inaczej.”

Pan Sunak powiedział, że dzieci będą pod opieką „w każdych okolicznościach” i „nie będą oddzielane od swoich rodzin”, ale poszedł dalej, aby nalegać, że cykl gangów przestępczych musi zostać przerwany.

„Oznacza to, że musimy mieć system, który mówi, że jeśli rzeczywiście przybyć tutaj nielegalnie po przekroczeniu wielu bezpiecznych krajów na swojej drodze, to jest rozsądne, że możemy zatrzymać i usunąć do bezpiecznej alternatywy. Nie zapominajmy, co my tu robimy.

„Upewniamy się, że ludzie są pod opieką – będą bezpieczni. To będzie albo w ich kraju ojczystym, jeśli to jest dla nich odpowiednie, lub Rwanda, lub inne alternatywy w dół linii.”

03:57 PM

Rishi Sunak grilowany nad polityką małych łodzi

Zwracając się do małych łodzi, Rishi Sunak został zapytany przez Caroline Nokes, torysów przewodniczących Equalities Select Committe, jakie środki zostaną wprowadzone w celu ochrony dzieci migrantów, które są usuwane z Wielkiej Brytanii „jako część jednostki rodzinnej”.

Pan Sunak powiedział: „Dzieci nie są oddzielane od rodzin i zostanie upewnione, że udogodnienia dla nich i zakwaterowanie dla nich są absolutnie odpowiednie dla nich.”

Premier powiedział, że obowiązkiem Home Office będzie nadzorowanie tego. „Home Office może zrobić to sam”, powiedział.

03:46 PM

Rishi Sunak broni szybkości rolloutu dodatkowego wsparcia opieki nad dziećmi

Rishi Sunak został zapytany, czy zgadza się, że sektor opieki nad dziećmi w narodzie jest w „kryzysie”.

Wskazując na ogłoszenia w Budżecie, aby rozszerzyć bezpłatną opiekę nad dziećmi, pan Sunak powiedział: „Nie, nie sądzę, że bym. Zapowiedzi w budżecie zostały ciepło przyjęte w sektorze opieki nad dziećmi…”

Premier został następnie zapytany, dlaczego dodatkowe wsparcie zajmie kilka lat, aby w pełni rozwinąć.

Powiedział, że „będzie bardzo szybki wzrost stopy finansowania dla istniejących programów”, ale to „wymaga czasu, aby zatrudnić więcej childminders i to jest prawo, że jest to zrobione prawidłowo”.

03:43 PM

Back-to-work drive is 'broader than any one department’, says PM

On the Government’s back-to-work drive, Rishi Sunak was asked what he wanted the NHS to do differently to get more economically inactive people back into the workforce.

Premier powiedział, że plany rządu w tym obszarze są „szersze niż jakikolwiek jeden departament”, a pomysł jest „przyjść na to na wiele różnych sposobów”.

03:31 PM

Rząd jest 'całkowicie zaangażowany’ w HS2 pomimo opóźnień, mówi PM

Zapytany o decyzję o opóźnieniu roll-outu niektórych części projektu HS2, Rishi Sunak powiedział Komitetowi Łącznikowemu: „Pozostajemy całkowicie zaangażowani w HS2.

„Jest to znacząca inwestycja w naszą krajową infrastrukturę i myślę, że słusznie, biorąc pod uwagę, że wydaliśmy już około 20 miliardów funtów na fazę pierwszą, to właśnie tam powinniśmy nadać priorytet dostawie.”

Pan Sunak powiedział, że rząd użyje następnych kilku lat, aby „przeformułować” rollout.

03:24 PM

Rishi Sunak: Żądania płacowe młodszych lekarzy „nieracjonalne i nieosiągalne”

Zapytany o trwający spór o płace młodszych lekarzy i jak bardzo jest przekonany, że można go rozwiązać, Rishi Sunak powiedział, że rząd jest „szczęśliwy, aby mieć konstruktywne rozmowy” ze związkami zawodowymi.

Powiedział, że chce, aby młodsi lekarze byli „sprawiedliwie wynagradzani za pracę, którą wykonują”, ale każda umowa musi być również przystępna dla podatnika i nie może mieć negatywnego wpływu na inflację.

Rishi Sunak, the Prime Minister, gives evidence to the Liaison Committee this afternoon - AFP

Rishi Sunak, premier, składa zeznania przed Komitetem Łącznikowym dziś po południu – AFP

Powiedział, że drzwi rządu „są zawsze otwarte” i jest „chętny do znalezienia sposobu, który jest sprawiedliwy i rozsądny dla podatników”.

Ale premier powiedział, że żądanie Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego o 35-procentowej podwyżce płac było „nierozsądne i nie do przyjęcia”.

03:20 PM

PM hails 'fair and reasonable’ pay deal for NHS workers

Przechodząc do NHS, Rishi Sunak został zapytany skąd rząd weźmie pieniądze na wyższe podwyżki dla pracowników służby zdrowia.

Premier powiedział, że jest zadowolony z „sprawiedliwego i rozsądnego” porozumienia w sprawie płac, które zostało osiągnięte między rządem a związkami zawodowymi pracowników służby zdrowia.

Pan Sunak powiedział, że Sekretarz Zdrowia Steve Barclay dostarczył „silne zapewnienie”, że pieniądze będą mieszanką dodatkowych funduszy i niektórych „repriorytetyzacji z innych miejsc”, bez wpływu na usługi frontline.

03:13 PM

Rishi Sunak nie będzie ciągnięty w sprawie przyszłych decyzji dotyczących opłaty paliwowej

Rishi Sunak został zapytany przez przewodniczącą Treasury Select Committee Harriett Baldwin, czy spodziewa się, że Jeremy Hunt podniesie opłatę paliwową w przyszłym roku – prawdopodobnie roku wyborczym – po tym, jak kanclerz zdecydował się zamrozić ją ponownie w budżecie wcześniej w tym miesiącu.

Pan Sunak odmówił bycia ciągniętym.

Powiedział Komitetowi Łącznikowemu: „Nie zamierzam komentować żadnej przyszłej polityki podatkowej.”

03:10 PM

PM: Wielka Brytania „nie może być zadufana” w walce z inflacją

Przechodząc do budżetu, Rishi Sunak został zapytany o swoje obietnice zmniejszenia o połowę inflacji i redukcji długu.

Premier powiedział Komitetowi Łącznikowemu, że rząd jest „na dobrej drodze do wszystkich tych celów”.

Pan Sunak powiedział, że „robimy postępy”, ale „nie możemy być zadufani”, jeśli chodzi o walkę z inflacją.

Powiedział, że ostatni i nieoczekiwany skok inflacji „przypomniał nam, że nie powinniśmy być samozadowoleni” w sprawie obniżenia cen.

03:07 PM

Rishi Sunak mówi, że „dla Ukrainy, aby zdecydować” akceptowalne zakończenie wojny z Rosją

Rishi Sunak jest teraz dając zeznania do Komitetu Łącznikowego.

Premier został zapytany, czy byłoby do zaakceptowania, aby wojna na Ukrainie zakończyła się, gdyby Rosja zachowała część ukraińskiego terytorium.

Powiedział, że to „Ukraina powinna zdecydować, co jest dla niej do zaakceptowania”.

Naciskany na kwestię potencjalnego oddania przez Ukrainę terytorium jako ceny za zakończenie wojny, Rishi Sunak powiedział, że „to Ukraina powinna zdecydować”.

03:02 PM

Humza Yousaf wygrywa głosowanie na nowego pierwszego ministra Szkocji

Humza Yousaf został oficjalnie wybrany jako kandydat szkockiego parlamentu na nowego pierwszego ministra Szkocji.

W pierwszej rundzie głosowania uzyskał ogólną większość 71 głosów.

Wynik był następujący:

Alex Cole-Hamilton: 4

Douglas Ross: 31

Anas Sarwar: 22

Humza Yousaf: 71

Pan Yousaf zostanie teraz oficjalnie zaprzysiężony jako Pierwszy Minister w Sądzie Sesyjnym w Edynburgu jutro. Pełną relację można przeczytać tutaj.

02:59 PM

Rishi Sunak ma być przesłuchiwany przez Komitet Łącznikowy

Rishi Sunak ma niebawem stanąć przed potężnym Komitetem Łącznikowym złożonym z wysokich rangą posłów torysów.

Premier będzie musiał zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi stanu gospodarki, kryzysu związanego z przeprawą migrantów przez kanał La Manche oraz jego ramowej umowy Brexitu z Windsoru.

Sesja trwa zwykle około dwóch godzin, a ja zrobię wszystko, by przeprowadzić was przez kluczowe momenty.

02:57 PM

Zakończenie głosowania w Holyrood

Wszystkie głosy zostały oddane w Holyrood, gdy MSP wybierają następnego pierwszego ministra Szkocji.

Głosy są obecnie weryfikowane, a wyniki zostaną ogłoszone wkrótce.

02:50 PM

Głosowanie na następnego pierwszego ministra rozpoczęte

MSP głosują teraz w Holyrood, aby wybrać następnego pierwszego ministra Szkocji.

02:45 PM

MSPs set to vote on next first minister of Scotland

Wszyscy czterej nominowani do bycia następnym pierwszym ministrem Szkocji już przemówili i MSPs are set to vote on who they want to take over from Nicola Sturgeon.

02:43 PM

Humza Yousaf mówi MSPs, że ma „bardzo duże buty do wypełnienia”

Humza Yousaf, nowy lider SNP, powiedział, że nie ma „żadnych wątpliwości, że Nicola Sturgeon pozostawia bardzo duże buty do wypełnienia”, jak uczynił swoje argumenty, aby być następnym pierwszym ministrem Szkocji.

Pan Yousaf powiedział, że z rozmów z ludźmi podczas konkursu o przywództwo SNP wie, że wielu ludzi „odczuwa znaczną presję kryzysu kosztów utrzymania”.

Przyrzekł, że poprowadzi Szkocję „przez trudne czasy”, ale powiedział również, że wierzy, że ludzie są „optymistyczni” i „ambitni” co do przyszłości Szkocji.

02:35 PM

Szkoccy liderzy torysów i laburzystów starają się o stanowisko pierwszego ministra Szkocji

Douglas Ross, szkocki lider torysów, oskarżył SNP o „bawienie się, gdy Rzym płonie”, gdy starał się o stanowisko następnego pierwszego ministra Szkocji.

Twierdził, że SNP zostało „pochłonięte przez debatę o niepodległości”.

Pan Ross powiedział, że „Szkocja po SNP” jest teraz „w zasięgu ręki”, a następne wybory parlamentarne będą „szansą na zaprzepaszczenie neverendum nacjonalistów”.

Lider Szkockiej Partii Pracy Anas Sarwar starał się przedstawić swoje argumenty na rzecz objęcia najwyższego stanowiska.

Powiedział szkockiemu parlamentowi, że jeśli zostanie wybrany na najwyższe stanowisko, „zawsze będzie stawiał priorytety ludzi na pierwszym miejscu”. Powiedział, że Szkocja potrzebuje „pierwszego ministra dla całej Szkocji, a nie tylko pierwszego ministra dla połowy kraju”.

02:24 PM

Cztery nominacje na szkockiego pierwszego ministra

Są cztery nominacje na następnego pierwszego ministra Szkocji.

Są to: Lider szkockich Lib Dem Alex Cole-Hamilton, lider szkockich torysów Douglas Ross, lider szkockiej Partii Pracy Anas Sarwar oraz lider SNP Humza Yousaf.

Każdy z kandydatów będzie mógł wygłosić krótkie przemówienie, zanim dojdzie do głosowania.

Jest formalnością, że pan Yousaf wygra konkurs, ponieważ SNP, z pomocą szkockich Zielonych, dowodzi większością w Holyrood.

02:16 PM

Fot: Humza Yousaf podpisuje papier nominacyjny, aby zostać następnym pierwszym ministrem Szkocji

Newly elected leader of the Scottish National Party, Humza Yousaf, with his daughter Amal, 3, as he signs the nomination form to become First Minister for Scotland, at the Scottish Parliament on March 28 - Getty Images Europe

Nowo wybrany lider Szkockiej Partii Narodowej, Humza Yousaf, z córką Amal, 3, jak podpisuje formularz nominacyjny, aby zostać pierwszym ministrem Szkocji, w Parlamencie Szkockim 28 marca – Getty Images Europe

02:00 PM

Szkocki parlament ustawiony na głosowanie nad kolejnym pierwszy minister

Parlament Szkocji obraduje dziś od godziny 14.00, a głosowanie w sprawie wyboru kolejnego pierwszego ministra odbędzie się wkrótce.

Odbędzie się krótka sesja pytań tematycznych, a następnie posłowie przejdą do głosowania.

01:24 PM

Labour governing body votes to block Jeremy Corbyn standing for party at next election

Labour’s National Executive Committee has approved the motion of Sir Keir Starmer to prevent Jeremy Corbyn running to be an MP for the party at the next election, a Labour spokesman has said.

The spokesman said the motion passed by 22 to 12.

The decision means it is now down to Mr Corbyn to decide whether to run as an independent candidate.

Pełną historię można przeczytać tutaj.

12:44 PM

Założyciel Momentum twierdzi, że Starmer zachowuje się jak „Putin Partii Pracy”

Jon Lansman, założyciel pro-Jeremy Corbyn Momentum campaign group, stwierdził, że Sir Keir Starmer zachowuje się jak „Putin Partii Pracy”, nie przyjmując „radykalnej polityki” byłego lidera partii.

Powiedział Times Radio: „Musimy uznać, że radykalne polityki, które mieliśmy pod rządami Jeremy’ego Corbyna… nie były problemem. Partia nadal je popiera.

„Myślę, że powinniśmy nadal prowadzić kampanię na rzecz radykalnych polityk… jesteśmy partią demokratyczną. To nie jest partia autorytarna.

„Keir Starmer niestety zachowuje się tak, jakby był kimś w rodzaju Putina Partii Pracy. To nie jest sposób, w jaki uprawiamy politykę.”

12:34 PM

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Irlandii Północnej zwiększony

MI5 zwiększyło poziom zagrożenia terrorystycznego w Irlandii Północnej z „znacznego” do „poważnego”, co oznacza, że atak jest wysoce prawdopodobny, powiedział sekretarz Irlandii Północnej Chris Heaton-Harris.

W pisemnym oświadczeniu dla posłów, pan Heaton-Harris powiedział: „MI5 zwiększyło zagrożenie dla Irlandii Północnej ze strony Northern Ireland Related Terrorism z 'Substantial’ (atak jest prawdopodobny) do 'Severe’ (atak jest wysoce prawdopodobny).

„Społeczeństwo powinno pozostać czujne, ale nie być zaniepokojone i nadal zgłaszać wszelkie obawy, które mają do Police Service of Northern Ireland.”

12:15 PM

Grant Shapps ogłosi 'ambitny, pozytywny i praktyczny’ plan bezpieczeństwa energetycznego w czwartek

Grant Shapps, sekretarz ds. energii, ogłosi w czwartek „ambitny, pozytywny i praktyczny zestaw planów”, aby poprawić bezpieczeństwo energetyczne narodu i pomóc osiągnąć zero netto do 2050 roku, powiedział Downing Street.

Mr Shapps powiedział Gabinetowi dziś rano, że „nielegalna wojna Rosji na Ukrainie pokazała potrzebę podjęcia działań” w tej sprawie.

A No10 readout of today’s Cabinet meeting said: „Patrząc w przyszłość do czwartku, premier powiedział, że sekretarz ds. energii ogłosi ambitny, pozytywny i praktyczny zestaw planów dotyczących zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego narodu i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Rishi Sunak, the Prime Minister, addresses a meeting of his Cabinet this morning - Simon Walker/No10 Downing Street

Rishi Sunak, premier, przemawia na spotkaniu swojego gabinetu dziś rano – Simon Walker/No10 Downing Street

„Sekretarz Energii powiedział, że nielegalna wojna Putina na Ukrainie pokazała potrzebę podjęcia działań, z rachunkami każdego z nas, które zostały podniesione przez wzrost kosztów energii. Podkreślił wsparcie rządu dla gospodarstw domowych, gdzie wzrost podatków od zysków z firm energetycznych został wykorzystany, aby pomóc zapłacić około połowy wszystkich rachunków za energię, o wartości około 1,500 funtów rocznie.

„Powiedział, że Wielka Brytania była daleko przed wieloma zaawansowanymi gospodarkami w przechodzeniu na energię odnawialną. Powiedział, że Wielka Brytania wkrótce będzie miała wszystkie cztery największe na świecie morskie farmy wiatrowe, a moc wiatru wzrośnie o 25 procent w 2022 roku.

„Powiedział, że plan rządu określi, gdzie możemy iść dalej, w tym poprzez wykorzystanie większej ilości energii jądrowej, aby ograniczyć emisje, jednocześnie rozwijając gospodarkę i tworząc miejsca pracy.”

12:08 PM

Rząd ma ogłosić nowy pakiet, aby wyprowadzić afgańskich uchodźców z hoteli do nowych domów

Downing Street potwierdziło, że jeszcze dziś zostanie ogłoszony nowy pakiet dotyczący przyspieszenia przemieszczania się afgańskich uchodźców z „hotelowych noclegów pomostowych” do nowych domów.

Oficjalny rzecznik premiera powiedział, że Rishi Sunak powiedział na posiedzeniu gabinetu, że Wielka Brytania może być „dumna ze wsparcia udzielonego tym, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z Afganistanu”.

Poprosił ministra ds. weteranów Johnny’ego Mercera o „nakreślenie nowego pakietu środków, aby przyspieszyć wysiłki mające na celu pomoc tym, którzy obecnie przebywają w hotelach pomostowych, w znalezieniu nowych domów”.

Pan Mercer, który ogłosi szczegóły w Izbie Gmin tego popołudnia, powiedział, że „słuszne jest podjęcie tych kroków”, aby pomóc Afgańczykom „rozpocząć bezpieczne życie”, powiedział rzecznik.

11:20 AM

Pictured: Nicola Sturgeon opuszcza Bute House po raz ostatni jako Pierwszy Minister

Nicola Sturgeon leaves Bute House in Edinburgh for the last time as First Minister of Scotland after signing her official letter of resignation - Jane Barlow/PA

Nicola Sturgeon opuszcza Bute House w Edynburgu po raz ostatni jako Pierwszy Minister Szkocji po podpisaniu oficjalnego listu o rezygnacji – Jane Barlow/PA

11:17 AM

Labour governing body to vote on blocking Jeremy Corbyn from standing as Labour candidate

Labour’s governing body will today vote on Sir Keir Starmer’s formal proposal to block Jeremy Corbyn from running for Labour at the next general election.

Lider Partii Pracy przedkłada wniosek na posiedzeniu Narodowego Komitetu Wykonawczego (NEC) partii, mówiąc, że nie poprze swojego poprzednika.

Oczekuje się, że wniosek zostanie poparty przez NEC w opozycji do weterana MP, który reprezentuje londyński okręg wyborczy Islington North od 1983 roku.

10:50 AM

Nicola Sturgeon formalnie rezygnuje ze stanowiska pierwszego ministra Szkocji

Nicola Sturgeon formally resigns as First Minister of Scotland this morning - Jane Barlow/PA

Nicola Sturgeon formalnie rezygnuje ze stanowiska pierwszego ministra Szkocji dziś rano – Jane Barlow/PA

10:49 AM

Skarb zgadza się na 3 mld funtów na porozumienia płacowe NHS

Skarb zgodził się na ponad 3 mld funtów finansowania porozumień płacowych NHS, ponieważ związki zawodowe rozpoczynają głosowanie nad ofertą, The Telegraph rozumie.

Ministrowie obiecali, że oferta dla ponad miliona pracowników NHS – w tym pielęgniarek, położnych i pracowników pogotowia – nie będzie drenażu funduszy z usług pierwszej linii.

Zgodnie z warunkami, pracownicy otrzymają premię w wysokości od £1,655 do £3,800 w tym roku finansowym, podczas gdy większość otrzyma pięcioprocentową podwyżkę w przyszłym roku – z wyższą podwyżką dla najniżej opłacanych. Downing Street powiedział, że całkowity pakiet będzie kosztować 4 mld funtów, z 3,5% wzrostem w przyszłym roku już uwzględnione w budżetach NHS.

To pozostawia około 1 mld funtów do znalezienia z „repriorytetyzacji” istniejących budżetów, które ministrowie twierdzą, że nie uderzy w usługach frontline.

Możesz przeczytać pełną historię tutaj.

10:31 AM

Alex Salmond ostrzega Humzę Yousafa przed odkładaniem kampanii niepodległościowej na 'tylny palnik’

Alex Salmond ostrzegł Humzę Yousafa, aby nie odkładał kampanii na rzecz niepodległości Szkocji na 'tylny palnik’, ponieważ powiedział, że takie działanie może kosztować SNP przy urnie.

Były pierwszy minister powiedział, że pan Yousaf musi prowadzić kompetentny rząd w Holyrood, jednocześnie przedstawiając przekonujący plan zapewnienia niepodległości.

Powiedział Times Radio: „Jeśli Humza, na przykład, i nie mówię, że to zrobi, ale powiedzmy, że przyjmuje radę syrenich głosów mówiących mu, aby umieścić niepodległość na tylnym palniku, jeśli to zrobi, SNP nie zostanie zmieciony, ale będzie miał bardzo męczącą kampanię wyborczą w Westminsterze w przyszłym roku.”

He added: „What he has to do is carry forward the trick of running the Holyrood parliament well so your record is unimpeachable in terms of minding the shop and pursue the independence campaign so you have a unique selling point against the unionist parties.”

10:10 AM

’Certainly there is work to be done…’

Dziś rano zasugerowano Alexowi Salmondowi, że perspektywa niepodległości Szkocji jest obecnie bardziej odległa niż w jakimkolwiek momencie ostatniej dekady.

Były lider SNP powiedział Times Radio: „Z pewnością jest praca do wykonania i z pewnością jednym z krytycznych uwag, które ja i wiele osób miało na temat kierunku SNP jest to, że nie ma tej strategii niepodległości, która jest niezbędna dla partii narodowej, aby mieć.”

10:07 AM

Alex Salmond „nie jest pewny”, że Humza Yousaf zapewni szkocką niepodległość

Alex Salmond, były pierwszy minister Szkocji, a obecnie lider Partii Alba, powiedział, że „nie jest pewny”, że Humza Yousaf zapewni niepodległość.

Pan Salmond został zapytany podczas wywiadu udzielonego dziś rano w Times Radio, czy jest pewny, że pan Yousaf jest człowiekiem, który dokończy pracę nad zapewnieniem niepodległości.

Powiedział: „Nie, nie pewny siebie. It is to be determined. To teraz zależy od tego, co dokładnie robi jako pierwszy minister. Ma koronę, musi pokazać, że może ją nosić z pewnością siebie i werwą.”

09:37 AM

’Much too early’ to 'write off’ Humza Yousaf, says Lord Hague

Lord Hague, były lider Partii Konserwatywnej, powiedział, że Humza Yousaf stoi przed „ogromnie trudnym zadaniem”, gdy przejmuje władzę od Nicoli Sturgeon, ale jest „o wiele za wcześnie, aby go spisać na straty”.

Powiedział Times Radio: „Myślę, że jest w tej bardzo niewygodnej pozycji. Tak, jest kandydatem ciągłości, więc dziedziczy wszystkie problemy. He has been, as Kate Forbes pointed out, the minister for most things and they haven’t gone very well.

„So he has got all of that baggage and he has got to try to live up to what she [Ms Sturgeon] was good at doing actually, at looking like she was conducting things well and keeping the hope of independence alive.

„So he does have all of those problems. To jest ogromnie trudne zadanie dla niego. Ale… zawsze będzie 40, 45 procent ludzi na razie popierających niepodległość, prawdopodobnie głosujących na SNP.

„To oznacza, że nie możemy brać niczego za pewnik w Szkocji i jest o wiele za wcześnie, by spisywać go na straty.”

09:29 AM

Pictured: Ministrowie przybywają na Downing Street na spotkanie gabinetu

Suella Braverman, the Home Secretary, arrives in Downing Street this morning - Yui Mok /PA

Suella Braverman, minister spraw wewnętrznych, przybywa dziś rano na Downing Street – Yui Mok /PA

Grant Shapps, the Energy Security and Net Zero Secretary, is pictured arriving in Downing Street this morning - Kirsty Wigglesworth/AP

Grant Shapps, sekretarz ds. bezpieczeństwa energetycznego i Net Zero, został sfotografowany, gdy przybywa dziś rano na Downing Street – Kirsty Wigglesworth/AP

09:27 AM

Lord Hague ostrzega przed „niedocenianiem” Humzy Yousafa

Lord Hague, były lider Partii Konserwatywnej, powiedział, że przeciwnicy SNP nie powinni „niedoceniać” Humzy Yousafa.

Powiedział Times Radio: „Nie powinniśmy nie doceniać nowego pierwszego ministra. Właśnie wygrał bardzo zacięte wybory.

„Będzie próbował pokazać, że istnieje droga naprzód dla agendy niepodległościowej i wszyscy musimy pokazać, jak możemy pociągnąć Zjednoczone Królestwo razem lepiej w ciągu następnych 10, 20 lat niż w ciągu ostatnich 10 lub 20 lat.”

09:25 AM

Jak wybierany jest szkocki pierwszy minister?

Każdy MSP może wysunąć swoją kandydaturę na pierwszego ministra.

Kandydaci będą mieli szansę przemówić na poparcie swojej kandydatury, a gdy to zrobią, wszyscy MSP zostaną poproszeni o zagłosowanie na swojego preferowanego kandydata.

Zwycięzcą zostaje osoba, która uzyska poparcie zwykłej większości.

Zostanie ona wtedy formalnie mianowana na to stanowisko przez króla.

08:45 AM

Szkoccy Zieloni poprą Humzę Yousafa w głosowaniu na pierwszego ministra

Współprzewodnicząca Szkockich Zielonych Lorna Slater powiedziała w programie Good Morning Scotland w BBC Radio Scotland: „Będziemy dziś wspierać Humzę Yousafa, abyśmy mogli kontynuować porozumienie Bute House”.

Szkoccy Zieloni, którzy uzgodnili porozumienie Bute House w sprawie podziału władzy z SNP, zasygnalizowali, że nie będą współpracować z pokonaną kandydatką na lidera Kate Forbes, jeśli zostanie ona wybrana na następnego pierwszego ministra kraju.

Pani Slater powiedziała: „Szkoccy Zieloni są bardzo zadowoleni, że jesteśmy w stanie kontynuować pracę w progresywnym programie w ramach szkockiego rządu.”

08:38 AM

Oczekuje się, że lider szkockich torysów rzuci wyzwanie Humzie Yousafowi w głosowaniu na pierwszego ministra

Oczekuje się, że lider szkockich konserwatystów Douglas Ross wystawi siebie w głosowaniu na pierwszego ministra w Holyrood dziś po południu, w symbolicznym wyzwaniu rzuconym Humzie Yousafowi i SNP.

Zapytany, dlaczego to zrobi, pan Ross powiedział w programie BBC Radio Scotland’s Good Morning Scotland: „Myślę, że to oczywiste, że Humza Yousaf ma złe priorytety dla Szkocji.

„Podczas wyborów na lidera skupił się na niepodległości ponad wszystko inne i dlatego uważam za słuszne, że mieszkańcy Szkocji słyszą głosy w Parlamencie, które przyjmują inne podejście, a Szkoccy Konserwatyści są bardzo wyraźni, że należy skupić się na prawdziwych priorytetach ludzi w całej Szkocji – to rozwiązanie kryzysu kosztów utrzymania, umożliwienie naszej NHS odzyskania silniejszej podstawy, poprawa naszej gospodarki, nasz system edukacji, wszystkie te kwestie zostały odłożone na bok przez Humzę Yousafa podczas wyborów na lidera SNP.”

Wybór pana Yousafa na pierwszego ministra jest postrzegany jako formalność, ponieważ podczas gdy SNP brakuje zaledwie ułamka do posiadania ogólnej większości w Holyrood, cieszy się poparciem szkockich Zielonych. Obie partie mają dość komfortową większość.

08:33 AM

Partia Pracy będzie musiała zdobyć wyborców popierających niepodległość, aby zwiększyć swoje szanse w Szkocji, mówi ekspert ds. sondaży

Partia Pracy będzie musiała zdobyć więcej wyborców popierających niepodległość, jeśli ma osiągnąć dalsze korzyści wyborcze w Szkocji, powiedział Sir John Curtice.

Ekspert ds. sondaży powiedział TalkTV: „The vast majority of people who are in favour if independence are voting for the SNP and the vast majority of people who are opposed to independence are not voting for the SNP.

„That said, the Labour Party is the one unionist party that has some ability to appeal to some people who are in favour of independence but are not necessarily going to vote for the SNP.

„The crucial question is whether or not the Labour Party can increase that constituency. Z pewnością uważam, że jeśli głosy Partii Pracy mają wzrosnąć powyżej 30 procent, zakładając, że nie nastąpi jakiś dramatyczny spadek poparcia dla niepodległości, będą oni musieli spróbować zdobyć więcej zwolenników 'tak’.”

08:22 AM

Labour może przejąć 10 miejsc od SNP, jeśli przewaga tej ostatniej utrzyma się na poziomie 10 punktów – Sir John Curtice

Labour może zdobyć 10 miejsc od SNP w wyborach powszechnych, jeśli przewaga tej drugiej utrzyma się na poziomie około 10 punktów, zasugerował ekspert od sondaży.

Sir John Curtice, profesor polityki na Uniwersytecie Strathclyde, powiedział, że jeśli Labour utrzyma się na poziomie około 30 procent poparcia, może odebrać liczne mandaty partii Humzy Yousafa.

Powiedział TalkTV: „Myślę, że Partia Pracy z pewnością poczuje, że ma szansę i mają sporo racji, by tak się czuć. Są one teraz uruchomione na około 30 procent w Szkocji. To pozostawia je tylko 10 punktów za SNP.

„Powodem, dla którego to ma znaczenie jest to, że rodzaj poziomu prowadzenia, Partia Pracy zaczyna odbierać miejsca od SNP. W tej chwili w Szkocji jest około 10 miejsc, które mogą przypaść Partii Pracy, jeśli przewaga SNP w całej Szkocji spadnie do 10 punktów.”

Sondaż Redfield & Wilton Strategies przeprowadzony na początku marca dał SNP 39% głosów, a Labour na drugim miejscu 29%.

08:07 AM

„Musimy bronić szkockiej demokracji i dewolucji”

Szef kampanii Humzy Yousafa powiedział, że nowy lider SNP będzie starał się „bronić demokracji”, naciskając na kontrowersyjne reformy dotyczące płci, które zostały zablokowane przez rząd brytyjski (oryginalną historię można przeczytać tutaj).

Neil Gray, który jest również szkockim ministrem kultury, powiedział Times Radio: „Myślę, że jest tu ważna zasada.

„Oczywiście będzie słuchał porad prawnych – musi to zrobić – ale jest tu ważna zasada, która dotyczy demokracji i demokratycznego mandatu udzielonego Parlamentowi Szkockiemu, który musi być broniony.

„Większością dwóch trzecich głosów przeszedł projekt ustawy o uznaniu płci w Parlamencie Szkockim. MSPs z każdej partii politycznej poparli go, więc to właśnie teraz Humza Yousaf – przy pierwszym użyciu sekcji 35 Scotland Act – testuje to i kwestionuje, ponieważ demokracja jest zagrożona.

„Musimy bronić szkockiej demokracji i dewolucji. W przeciwnym razie, jaki jest sens?”

08:05 AM

Czy Forbes i Regan otrzymają stanowiska w administracji Yousafa?

Neil Gray, kierownik kampanii Humzy Yousafa i SNP MSP, powiedział, że są „rozmowy, które należy przeprowadzić” na temat kształtu administracji Holyrood nowego lidera po tym, jak został zapytany, czy pokonane nadzieje na przywództwo Kate Forbes i Ash Regan zostaną zaoferowane role.

Pan Gray powiedział Times Radio: „Są rozmowy, które należy przeprowadzić na temat rządu idącego naprzód i składu, struktury i tych, którzy są zaangażowani w rząd.

„Pozostawię to Humzie, aby przeprowadzić te rozmowy w ciągu najbliższych dni.”

08:00 AM

Kampania na rzecz niepodległości Szkocji 'w punkcie krytycznym’, mówi sojusznik Humzy Yousafa

Kampania na rzecz niepodległości Szkocji jest teraz w „punkcie krytycznym”, czołowy sojusznik Humzy Yousafa powiedział dziś rano.

Neil Gray, SNP MSP, który służył jako kierownik kampanii pana Yousafa podczas wyścigu o przywództwo, powiedział, że partia skupi się teraz na „ponownym pobudzeniu” poparcia dla oderwania się od Wielkiej Brytanii.

Wyznaczył cel „doprowadzenia nas do trwałego większościowego poparcia dla niepodległości, dzięki czemu proces” zapewnienia niepodległości „wtedy zajmie się sam”.

Powiedział Times Radio: „Jesteśmy w punkcie krytycznym dla niepodległości. All the polls show sometimes 'yes’ is marginally in the lead, sometimes 'no’, we are at a tipping point.

„I think what is needed now is for us to finish the updated prospectus [for independence] in government for the party to mobilise behind that and for us to get out as a movement and speak to the people about the need for independence, the urgent need for independence.

„Mówiłem o kryzysie kosztów utrzymania, o tym, że nie mamy wszystkich dźwigni w całej gospodarce, aby na to zareagować, a także o tym, że mamy kraj bogaty energetycznie, a mimo to mamy ludzi w ubóstwie paliwowym. Jest to dychotomia, której nie możemy dłużej akceptować. Nie możemy sobie pozwolić na brak niezależności.

„Chodzi więc o zbudowanie tego ruchu, ponowne pobudzenie tego ruchu i przekonanie ludzi o zaletach i potrzebie niezależności, doprowadzenie nas do trwałego większościowego poparcia dla niezależności, dzięki czemu proces ten sam się załatwi.”

07:56 AM

Sondaż: Tylko jedna czwarta Szkotów uważa, że kraj jest na właściwej drodze

Tylko jedna czwarta Szkotów uważa, że kraj zmierza we właściwym kierunku, jak wynika z nowego sondażu, gdy Humza Yousaf przygotowuje się do objęcia stanowiska pierwszego ministra dziś po południu.

Sondaż przeprowadzony przez Ipsos wykazał, że połowa dorosłych na północ od granicy uważa, że sprawy w Szkocji zmierzają w złym kierunku, a tylko jedna czwarta twierdzi, że kraj jest na dobrej drodze.

Podczas gdy 50 procent stwierdziło, że ogólnie rzecz biorąc sprawy zmierzają w złym kierunku, a 25 procent uznało, że w dobrym, 19 procent nie stwierdziło ani jednego, ani drugiego, a sześć procent respondentów nie było pewnych.

Sondaż został przeprowadzony między 17 a 21 marca. Wyniki dotyczące właściwego kierunku/złego kierunku były podobne do tych odnotowanych w sondażach Ipsos w październiku 2022 roku i styczniu 2023 roku.