Horner „zbulwersowany” oskarżeniami Red Bulla o „oszukiwanie” | „Nie mieliśmy żadnych korzyści”

Szef Red Bulla, Christian Horner, zrugał Zaka Browna za „szokujące” oskarżenia o oszukiwanie, twierdząc, że były „tygodnie skutecznych nadużyć” w związku z naruszeniem limitu kosztów Formuły 1, które zespół wciąż kwestionuje i z którego miał „zerowe korzyści”.

W naładowanej emocjami konferencji prasowej podczas GP Stanów Zjednoczonych – pierwszym briefingu Hornera dla mediów od czasu, gdy Red Bull został oskarżony o „drobne” naruszenie limitu wydatków F1 wynoszącego 145 mln dolarów w trakcie zwycięskiego sezonu Maxa Verstappena – nie było potwierdzenia kary ani szczegółów „produktywnych” rozmów z FIA, ale Horner z pasją bronił swojego zespołu.

Dyrektor zespołu Red Bull, siedzący obok Browna, szczególnie obraził się na list prezesa McLarena do FIA w zeszłym tygodniu, widziany przez Sky Sports, w którym powiedział, że łamanie limitu kosztów „stanowi oszustwo”.

Horner twierdził, że dzieci pracowników były zastraszane w wyniku zarzutów.

Christian Horner says the overspend had 'zero effect on our car performance' and is disappointed at the accusations from competitors for their own competitive gain.

Proszę użyć przeglądarki Chrome dla bardziej dostępnego odtwarzacza wideo

Christian Horner mówi, że nadmierne wydatki miały „zerowy wpływ na osiągi naszego samochodu” i jest rozczarowany oskarżeniami ze strony konkurentów dla własnych korzyści konkurencyjnych.

Christian Horner mówi, że nadmierne wydatki miały „zerowy wpływ na osiągi naszego samochodu” i jest rozczarowany oskarżeniami ze strony konkurentów dla ich własnego zysku konkurencyjnego.

„To ogromnie rozczarowujące” – powiedział Horner. „To absolutnie szokujące, że inny zawodnik, bez faktów, bez szczegółów może wysuwać tego rodzaju oskarżenia.

„Jesteśmy na próbie z powodu opinii publicznej od Singapuru [kiedy pojawiły się doniesienia o naruszeniu przepisów przez Red Bulla]. Retoryka o oszustwach, o tym, że mamy ogromne korzyści, a media podają liczby, które są o mile odbiegające od rzeczywistości. „Szkody, jakie wyrządza to marce, naszym partnerom, naszym kierowcom, naszym pracownikom… w czasach, gdy zdrowie psychiczne jest powszechne, widzimy znaczące problemy wśród naszych pracowników. Widzimy dzieci, które są zastraszane na placach zabaw, dzieci pracowników.

„Nie można iść wokół po prostu czyniąc tego rodzaju zarzutów z dowolnego faktu lub substancji. Jesteśmy absolutnie zbulwersowani zachowaniem niektórych naszych zawodników.”

  • Sargeant do jazdy dla Williamsa w 2023 roku w oczekiwaniu na zatwierdzenie super licencji
  • Hamilton: Złamanie Red Bulla „przywołuje emocje” z zeszłego roku

Horner dodał do Sky Sports F1: „Powinniśmy rozmawiać o Verstappenie [który zdobył dwa ostatnie tytuły].

„Ani jedno pytanie nie dotyczyło występu Maxa i myślę, że jest to w interesie wszystkich. To, co jest szczególnie rozczarowujące, to reakcja niektórych naszych zawodników, którzy wysuwają masowe oskarżenia, które mają zerową wartość merytoryczną i próbują wykorzystać i naciskać na FIA dla własnych korzyści związanych z rywalizacją. „

W odpowiedzi Brown bronił swojego listu, który nie wymieniał Red Bulla z nazwy, ale został wysłany wkrótce po tym, jak ujawniono ich naruszenie.

„Mój list określał, że jeśli zespół wydał więcej niż limit, to zyska przewagę”, powiedział. „Nie bierzemy pod uwagę, czy zrobili to, czy nie. Mój list był, jeśli ktoś ma, to są rzeczy, które powinny być adresowane.

„Nie wymieniłem żadnej drużyny, to była ogólna odpowiedź teraz, że jesteśmy w erze czapki kosztów, oto, co myślimy, że konsekwencje są.”

Christian Horner denies that Red Bull have gained any advantage from any cost cap breach and believes the relevant costs are within the cap.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Christian Horner zaprzecza, że Red Bull zyskał jakąkolwiek korzyść z powodu naruszenia cost cap i uważa, że odpowiednie c

Christian Horner zaprzecza, jakoby Red Bull odniósł jakąkolwiek korzyść z powodu naruszenia limitu kosztów i uważa, że odpowiednie koszty mieszczą się w limicie.

Horner twierdził jednak, że Brown ma „bardzo wygodną pamięć o liście, który napisał”.

„Zostaliśmy osądzeni i poddani trzem tygodniom skutecznego nadużycia”, nalegał. „To po prostu nie jest w porządku. To musi się skończyć.”

Horner odpierał także zarzuty, że Red Bull mógł mieć korzyści z nadmiernych wydatków, które Sky Sports rozumie, że FIA obniżyła do około 1,8 mln dolarów. Uważa się również, że Red Bull początkowo złożył wniosek o 4,5 mln $ poniżej limitu, ale nieoczekiwane dodatkowe koszty – takie jak niewykorzystane części zamienne do ich samochodu – sprawiły, że przekroczyli limit.

„Musisz spojrzeć na odpowiednie koszty [w ramach limitu], co jest w kosztach, a co poza nimi”, powiedział Horner. „Nasz pogląd jest taki, że nasze istotne koszty mieszczą się w kosztach.

„Jesteśmy w trakcie rozmów z FIA na temat tego, jakie są koszty i jakie są łagodzące potencjalne okoliczności.

„Mieliśmy zero korzyści z perspektywy rozwoju lub perspektywy operacyjnej albo z 2021 albo 2022 roku ze sposobu, w jaki działaliśmy w ramach limitu. Nasze zgłoszenie było znacznie poniżej limitu.

„Absolutnie i kategorycznie nie czujemy, że mieliśmy jakąkolwiek korzyść albo w 2021 albo 22 albo 23, 24. Niektóre drużyny mówią nawet o 2026 roku. To kompletna fikcja.”

Red Bull chce werdyktu ASAP | 'Lessons to be learned’ from new cost cap

FIA zaproponowała Red Bullowi warunki 'accepted breach agreement’ [ABA], w którym zespół przyznałby się do błędu, ale też prawdopodobnie otrzymałby mniej surową karę.(Horner i prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem rozmawiali w piątek w padoku Circuit of the Americas, ale jak na razie nie ma żadnego rozwoju sytuacji. Horner, który powiedział, że chce być w pełni transparentny w tym procesie, ale nie może być teraz, wciąż ma nadzieję, że w ten weekend może dojść do porozumienia.

Zak Brown says Formula 1 has to learn and take the cost cap very seriously in the future so it’s not advantageous to go beyond budgets.

Proszę użyć przeglądarki Chrome dla bardziej dostępnego odtwarzacza wideo

„Proces, zgodnie z rozporządzeniem, polega na tym, że zostaliśmy zaproszeni do zawarcia ABA, które dotyczy drobnego naruszenia, że masz możliwość omówienia z FIA i przedstawienia swojej sprawy, swojego stanowiska w tej sprawie.

„Jesteśmy w tym procesie i byliśmy przez ostatnie i przez ostatnie około 10 dni, chodząc tam i z powrotem z FIA.

„Miałem nadzieję, że zostanie to rozwiązane przed weekendem, mam nadzieję, że zostanie to rozwiązane podczas weekendu. Jeśli tak się nie stanie, kolejnym procesem będzie panel orzekający o limitach kosztów, a po nim Międzynarodowy Sąd Apelacyjny. To może przeciągnąć sprawę o kolejne sześć, dziewięć miesięcy, a tego nie chcemy – chcemy zamknąć rok 2021.

„Przeprowadziliśmy zdrowe i produktywne dyskusje z FIA i mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie w najbliższej przyszłości.

„W interesie wszystkich, dla sportu, jest jak najszybsze rozwiązanie tej sytuacji. I myślę, że można z niej wyciągnąć wiele wniosków.”

Max Verstappen felt that other teams were 'hypocritical' amid allegations that Red Bull went over the cost cap.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Jedna z tych lekcji, mówi Horner, jest na komunikacji – i co jest zawarte jako koszt w limicie wydatków. Limit kosztów był nowy dla 2021.

„Spodziewaliśmy się, że pewne rzeczy będą potencjalnie kwestionowane lub wyjaśniane”, wyjaśnił.

„To nowy proces. Zrobiliśmy tymczasowe przedłożenie w 2021, nie było żadnej informacji zwrotnej ani sugestii, że robimy coś, co jest sprzeczne z jakimikolwiek przepisami.

„Wtedy oczywiście przedłożenie zrobione w marcu, znowu nie usłyszeliśmy nic z tego aż do drugiej części września. Jest również obowiązek z przepisów do przewodnika, aby mieć skuteczną zgodność.”

Kontynuował: „Niewykorzystany zapas traktowany [w czapce] był w naszym przekonaniu zmianą rozporządzenia… w czerwcu wyszło wyjaśnienie, które zmieniło zastosowanie tego, co miało siedmiocyfrowy wpływ na nasze złożenie.

„Oczywiście, retrospektywnie nie mogliśmy zmienić złożenia.”