Hail to the Chiefs: K.C. wygrywa Super Bowl thriller

Frank Schwab

GLENDALE, Ariz. – Patrick Mahomes ledwo zdążył zejść z boiska po tym, jak został zaatakowany w drugiej kwarcie.

To było przypomnienie, że Mahomes grał w niedzielę w Super Bowl LVII z wysokim skręceniem kostki. Został tacklowany na trzeciej próbie i przez chwilę pozostał na dole. Utykał, powoli. Trenerzy patrzyli na niego na linii bocznej, podczas gdy on wił się z bólu.

Krótko po tym, kiedy Eagles kopnęli field goal na koniec pierwszej połowy, wyglądało na to, że zbliża się kolejna strata Mahomesa w Super Bowl. Eagles prowadzili 10 na półmetku i gruntownie rozgromili Chiefs. Fani Eagles skandowali „MVP!” po tym jak ich rozgrywający, Jalen Hurts, miał swoje drugie przyłożenie tego dnia.

Mahomes jest wyjątkowy, podobnie jak ta rodząca się dynastia Chiefs. Chiefs, za swoim kontuzjowanym quarterbackiem, wrócili i wygrali swoje drugie Super Bowl w ciągu pięciu sezonów. Mahomes rzucił dwa przyłożenia w czwartej kwarcie, a jego oszałamiający 26-jardowy bieg ustawił bramkę polową Harrisona Butkera z ośmioma sekundami, gdy Chiefs pokonali Eagles 38-35. Miliony widzów czekały na Mahomesa, aby przejść przez zwycięski napęd po tym, jak Philadelphia związała go z 5:15, a on dostarczył.

Z czasem legenda będzie rosła. Mahomes walczący z wysokim zwichnięciem kostki w playoffach, by wygrać kolejne Super Bowl, z wygrywającym drive’m dla wieków, będzie częścią jego legendy. Być może zostanie przywołana ponownie, gdy trafi do Pro Football Hall of Fame.

Kansas City Chiefs quarterback Patrick Mahomes (15) runs onto the field after winning the NFL Super Bowl 57 football game, Sunday, Feb. 12, 2023, in Glendale, Ariz. (AP Photo/Adam Hunger)

Rozgrywający Kansas City Chiefs Patrick Mahomes (15) wbiega na boisko po wygraniu Super Bowl w niedzielę przeciwko Philadelphii. (AP Photo/Adam Hunger)

Wysoko punktowany Super Bowl

W wielu Super Bowls, drużyny używają pierwszej kwarty, by się nawzajem wyczuć. Ofensywa gra zachowawczo, nie chcąc popełnić błędu.

Tak nie było w przypadku Super Bowl LVII. Eagles, rozprowadzając po boisku i podając większość zagrań, zdobyli bramkę już w pierwszym napędzie. Jalen Hurts dostał się do strefy końcowej po quarterback sneak. Chiefs wrócili i zdobyli bramkę dzięki 18-jardowemu przechwytowi Travisa Kelce’a. Był to drugi Super Bowl w historii, w którym obie drużyny zdobyły przyłożenia w swoim pierwszym podjeździe. Jedynym innym przypadkiem był Super Bowl XXXII pomiędzy Green Bay Packers i Denver Broncos.

Później punktowanie nie zwalniało zbytnio. Hurts trafił A.J. Browna na ładne 45-jardowe touchdown pass. Chiefs dostali prezent, gdy Hurts stracił fumble, które wypadło mu z rąk, a linebacker Nick Bolton odzyskał je i zwrócił na 36 jardów na przyłożenie.

Eagles prowadzili 27-21, gdy rozpoczęła się czwarta kwarta. Zdominowali grę w zasadzie pod każdym względem. Ale Mahomes wciąż miał szansę, a on zwykle staje się lepszy, gdy gra toczy się na linii.

Patrick Mahomes led the Kansas City Chiefs to a Super Bowl title for the second time in his career. (Photo by Cooper Neill/Getty Images)

Patrick Mahomes po raz drugi w karierze poprowadził Kansas City Chiefs do tytułu Super Bowl. (Fot. Cooper Neill/Getty Images)

Zacięty mecz w 4.

Chiefs objęli prowadzenie na początku czwartej kwarty. Eagles mieli awarię i Kadarius Toney był szeroko otwarty na 5 jardowe przyłożenie. Po dodatkowym punkcie Chiefs prowadzili 28-27.

Toney zrobił po tym ogromne zagranie. Chiefs wymusili trzy-and-out. Toney wziął punt return, odwrócił pole w prawo i wziął go na 54 jardy do linii 5 jardów Eagles. Na kolejnej trzeciej próbie, Chiefs wykonali to samo zagranie co przyłożenie Toneya, ale na lewą stronę i do debiutanta Skyy Moore’a. Moore był szeroko otwarty, tak jak Toney, na przyłożenie.

Eagles nie byli testowani tak często w sezonie regularnym. Przeważnie rozwalali przeciwników i nikt nie zbliżył się do nich w dwóch pierwszych meczach playoff. Ale Eagles przeszli, gdy potrzebowali wielkiego napędu. DeVonta Smith uwolnił się i był szeroko otwarty na 45-jardowy przechwyt, który umożliwił Hurtsowi kolejny sneak na przyłożenie. Hurts wbiegł na 2-punktową konwersję i Super Bowl znów było remisowe, 35-35, z 5:15.

Mahomes jest zbudowany do sytuacji, w której się znalazł. Chiefs zaczęli przesuwać piłkę w dół pola, a następnie Mahomes – który był wyraźnie osłabiony wcześniej w grze – scrambled up the middle i zdobył 26 jardów. Przytrzymanie piłki na trzecim jardzie przeciwko cornerbackowi Eagles Jamesowi Bradberry’emu dość mocno przypieczętowało wygraną Chiefs. Eagles chcieli pozwolić Chiefs zdobyć punkt, ale Jerick McKinnon poślizgnął się przed linią bramkową, zmuszając Eagles do wykorzystania ostatniego timeoutu. Mahomes dwukrotnie uklęknął, by zabić trochę więcej czasu. Butler spokojnie trafił 27-jardowy field goal z ośmioma sekundami w lewo.

Chiefs musieli wrócić w czwartym kwartale swojej pierwszej wygranej w Super Bowl również z Mahomesem. Niedziela może nie być też ostatnim razem, gdy to zrobi.