Gwiazda Stanforda, najwyżej sklasyfikowana amatorka Rose Zhang oficjalnie zmienia zawód po zdobyciu dwóch tytułów mistrzowskich w kraju

Ryan Young

Gwiazda Stanford i najwyżej sklasyfikowana amatorka Rose Zhang oficjalnie przechodzi na zawodowstwo.

Zhang ogłosiła w piątek na Instagramie, że w końcu przechodzi na zawodowstwo. 20-letnia studentka drugiego roku zadebiutuje w inauguracyjnym turnieju Mizuho Americas Open w Liberty National Golf Club w przyszłym tygodniu.

„Niekończąca się miłość, wsparcie i inspiracja ze strony tak wielu osób doprowadziły mnie do tego punktu w mojej karierze golfowej” – napisała Zheng. „Od moich kolegów z drużyny, przez moich trenerów i trenerów, po moich przyjaciół i rodzinę – wszyscy byliście integralną częścią mojej podróży, kształtując mnie jako osobę i gracza, jednocześnie poświęcając się dla mojego sukcesu. Umożliwiliście mi realizację moich marzeń… Stanford to naprawdę wyjątkowe miejsce z wyjątkowymi ludźmi. Nigdy nie wziąłbym tych niesamowitych wspomnień i doświadczeń za pewnik. Mając to na uwadze, podczas gdy kontynuuję karierę zawodową, będę nadal zdobywać dyplom w nadchodzących latach. Stanford fam forever.

„Doceniam wszystkich, którzy nadal we mnie wierzą i wspierają mnie, gdy rozpoczynam nowy rozdział w moim życiu. Z wiarą w Boży plan, jestem podekscytowana tym, co ma nadejść.”

Rose szybko otrzymała zwolnienie z udziału w U.S. Women’s Open w Pebble Beach Golf Links w lipcu przez USGA w piątek. Zhang otrzymała również zwolnienie z udziału w AIG Women’s Open w Surrey w Anglii w sierpniu.

Pochodząca z Irvine w Kalifornii zawodniczka jest prawdopodobnie najlepszą amatorką w historii kobiecego golfa. Zhang trzykrotnie zdobyła Medal McCormacka – nagrodę przyznawaną najlepszej amatorskiej zawodniczce na świecie przez R&A i dwukrotnie zdobyła nagrodę Anniki – przyznawaną najlepszej kobiecej zawodniczce uczelnianej. Dwukrotnie ustanowiła rekord punktacji NCAA w jednym sezonie, obniżając go do 68,81 w swoim drugim sezonie i utrzymując średnią 69,42 w 62 rundach.

Rose Zhang

Rose Zhang była najwyżej sklasyfikowaną amatorską golfistką przez rekordowe 141 kolejnych tygodni i wygrała więcej w mniejszej liczbie występów w Stanford niż Tiger Woods. (Christian Petersen/Getty Images)

Wygrała amatorski turniej kobiet w USA w 2020 roku, juniorski turniej dziewcząt w USA w 2021 roku i amatorski turniej kobiet w Augusta National na początku tego roku. Jako 16-latka Zhang wzięła udział w U.S. Women’s Open 2019 i zajęła 11. miejsce w ANA Inspiration 2020 – jednym z pięciu głównych turniejów LPGA.

Zdobyła także dwa tytuły indywidualne NCAA – co czyni ją pierwszą kobietą, która dokonała tego na poziomie Dywizji I – i poprowadziła Cardinal do tytułu drużyny narodowej w zeszłym roku. Zhang wygrała 12 z 20 turniejów uniwersyteckich, w których grała, w tym osiem z 10, w których grała w minionym sezonie, i wyrównała rekord zwycięstw w golfie kobiet Pac-12. Tiger Woods wygrał tylko 11 razy w swoich 26 startach podczas gry w Stanford.

Zhang zajmowała 1. miejsce w Światowym Rankingu Amatorskiego Golfa przez rekordowe 141 kolejnych tygodni, począwszy od września 2020 r.

„To banał, ale nigdy nie marzyłam o możliwości trenowania największej amatorki wszechczasów” – powiedziała w oświadczeniu trenerka Stanford Anne Walker. „Rose Zhang prowadziła nasz zespół z klasą zarówno na polu golfowym, jak i poza nim każdego dnia przez dwa lata. Pobiła każdy rekord, wygrała każde mistrzostwo i doprowadziła nasz zespół na szczyt golfa uniwersyteckiego. Jestem pewien, że już nigdy nie będę trenował nikogo takiego jak Rose – jest zawodniczką pokoleniową. Wszyscy w Stanford są lepsi dzięki Rose i cieszymy się, że będzie kardynałem do końca życia.”